15:00-ի դրությամբ «Ժառանգության» նախընտրական շտաբի ընտրությունների վերահսկման խմբի ստացած ահազանգերը
Ժամը 11:15-ին 1/11 ընտրատեղամասում ժամանակից շուտ ցնդող թանաքը թույլ չեն տալիս փոխել: Տեղամասից հաղորդեց «Ժառանգության» ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանը:
«Ժառանգության» ներկայացուցիչ Սուսաննա Բարխուդարյանը, 5/12 տեղամասում քվեարկելիս արձանագրել է, որ տեղամասային կենտրոնում գտնվող անձանց թիվը՝ գերազանցում է օրենքով թույլատրելի քանակը և կազմում 31 հոգի: Կազմվել է արձանագրություն՝ քարտուղարի ստորագրությամբ:
«Ժառանգության» ներկայացուցիչ Անահիտ Բախշյանը ահազանգ է ստացել, որ 32/23 ընտրատարածքում տեղի է ունենում բաց քվեարկություն ՀՀԿ թեկնածու Կարեն Կարապետյանի օգտին:
Ինչպես տեղեկացրել է 14/14 ընտրական տեղամասի հանձնաժողովի նախագահ Եպրաքսյա Մաթևոսյանը, տեղամասում Կարբի համայնքի ղեկավար Ֆրունզե Նազարեթյանը, որը միաժամանակ ՀՀԿ վստահված անձն է, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության կրծքանշանով մտել է տեղամաս և հրաժարվել է հանել այն՝ ինչն արգելված քարոզչություն է ընտրությունների օրը: «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ Անահիտ Բախշյանն այդ առնչությամբ ահազանգել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն և դատախազ Կորյուն Փիլոյանին տեղեկացրել է տեղի ունեցածի մասին:
12/37 և 12/34 տեղամասերում /Խարբերդ/ առավոտյան տեղի են ունեցել կուտակումներ: Առավոտյան տեղամասի մոտ Մարինե անունով մի կին քարոզում է, որ քվեարկեն մեծամասնական ընտրակարգով առաջադրված թիվ 4-ի օգտին և համամասնականով առաջադրված թիվ 7 համարի՝ Հանրապետական կուսակցության օգտին: Ըստ «Ժառանգության» ներկայացուցիչ Անահիտ Բախշյանի՝ Ժառանգության վստահված անձն ունի այդ արձանագրված դեպքի տեսագրությունը:
Ըստ Անահիտ Բախշյանին հասած տեղեկությունների՝ Էրեբունու 160 դպրոցի կողքի շենքի մուտքերից մեկում ընտրակաշառք է բաժանվում: Նույնն է արվում Արտաշիսյան փ.-ի վրա գտնվող 12/09 տեղամասի հարեւանությամբ գտնվող բենզալցակայանի պատի ետեւում:
12:20 Արագածոտնի մարզ թիվ 14/1 և 14/2 տեղամասերում կան կուտակումներ և ոստիկանության ներկայացուցիչները չեն կարողանում կարգ ու կանոն հաստատել: Այդ մասին Անահիտ Բախշյանին հայտնում են «Ժառանգության» ներկայացուցիչները:
«Ժառանգության» վստահված անձ Սամվել Հայրապետյանը հաղորդում է, որ մինչև ժամը 10:00 38/08 տեղամասում համամասնական և մեծամասնական ընտրարկղերը կնքված չեն եղել: Հանձնաժողովի անդամները պատճառաբանել են, որ չեն նկատել: Կնքելուց առաջ արկղերում արդեն քվեաթերթիկներ են եղել:
Զարուհի Փոստանջյանը ահազանգել է, որ 4/12 –ում արձանագրվել են շուրջ 60 գյուղաբնակ ընտրողներ, որոնք ապրիլի 14-ի թվագրմամբ ժամանակավոր գրանցում են ստացել Արաբկիրի սեփական տների վրա՝ առանց այդ տների սեփականատերերի համաձայնության:
«Ժառանգությունից» հանձնաժողովի նախագահ Դանիել Իոաննիսյանը ահազանգել է, որ 06/16-ում ՀՀԿ-ի եւ մեծամասնական թեկնածու Ռուբեն Հովսեփյանի վստահված անձիք մի քանի անգամ գերազանցել են թույլատրված թիվը (մեկից ավելի են եղել), ինչը արձանագրվել է հանձնաժողովի 5 անդամների, այդ թվում նախագահի ստորագրությամբ եւ գրանցվել գրանցամատյանում:
Ժ 15:00-ի դրությամբ շատ ընտրատեղամասերի նախագահներ հրաժարվում ենհ փոխել դրոշմակնիքների՝ ժամանակից շուտ անհետացող թանաքները սովորական թանաքներով:
Կան ահազանգեր մի շարք ընտրատեղամասերից՝ տարբեր գույնի գրիչներով կատարվող քվեարկությունների մասին, ինչը կարող է վերահսկելի դարձնել քաղաքացիների ընտրությունը, խախտելով քվեարկության գաղտնիությունը:

Alerts and electoral violation facts received from the election control group of the “Heritage” headquarters at 15:00 in 06.05.2012
• The early volatile ink was not let to be changed in the 1/11 polling station at 11:15. This was informed from the very precinct by the “Heritage” party representative Seda Safaryan.
•  “Heritage” party member Susanna Barkhudaryan voting in 5/12 polling station reported that the number of the people in the center of the precinct place exceeds the number allowed by law and makes over 31 people. A protocol is drawn up and signed by the secretary.
•  “Heritage” party member Anahit Bakhshyan received an alert that in 32/23 polling station an open voting was implemented for the RPA candidate Karen Karapetyan.
• According to the 14/14 precinct committee chairman Epraqsya Matevosyan the head of Karbi community Frunze Nazaretyan being a proxy person at the same time, has entered the precinct place with the badge of the Republican Party and has refused to take it off as a way of agitation. “Heritage” Party member Anahit Bakhshyan has called RA General Prosecutor’s Office in connection with this and informed prosecutor Koryun Piloyan about the case.
• There have been accumulations /Kharberd/ in 12/37 and 12/34 polling stations in the morning. Near the precinct a woman named Marine has been campaigning to vote for the 4th candidate of the majority list and for the 7rd candidate of the proportional list of RP. According to the “Heritage” party representative Anahit Bakhshyan the Heritage proxy person has the recorded video.
• According to the information got to Anahit Bakhshyan electoral bribes are given in one of the entrances of the building near N 160 School in Erebuni. The same is done behind the gas station wall near the 12/09 polling station located inArtashisyan Street.
• There were crowds in the 14/1 and 14/2 polling station in the region of Aragacotn at 12:20 and the representatives of the police could not establish an order. Anahi tBakhshyan was informed about that by the “Heritage” representatives.
• “Heritage” proxy person Samvel Hayrapetyan reported that the proportional and majority voting boxes have not been sealed in the 38/08 electoral place till 10:00. The commission members reasoned that they have not noticed that. There have already been ballots in the boxes before being sealed.
• Zaruhi Postanjyan has alerted that in the 4/12 polling station about 600 rural voters have been recorded who have received temporary registration in the houses in Arabkir community by the data of April 14 without having the agreement of the owners of those houses.
• The chairman of the “Heritage” commission Daniel Ioannisyan has alerted that in the 06/16 polling station the proxy persons of the RPA party and the majority candidate Rouben Hovsepyan several times have exceeded the allowed number (they have been more than one). This has been recorded by the signature of 5 members of the commission included the signature of the chairman and this has been registered.
• By the data of 15:00 o’clock many of the chairmen of the polling stations denied to change the early volatile ink of the stamps by common ink.
• There are alerts from a number of polling stations about the elections with pens of different color which can make controllable the choice of the citizens’ violating the secrecy of the vote.