Ռոբերտ Քոչարյան. «Այնպիսի զանգված պետք է հավաքվի փողոցում, որ հնարավոր լինի իշխանությանը հեռացնել»
Գործող իշխանության նկատմամբ ծայրահեղ վատ վերաբերմունք ունեցողների թիվը շեշտակի աճել է՝ գերազանցելով իշխանությունների համակիրների թիվը:
Այս մասին փետրվարի 17-ին հրավիրված ասուլիսին ասաց երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Քոչարյանը համաձայնեց լրագրողի դիտարկմանը, որ ընդդիմության վարկանիշը ևս ընկել է։
«Բայց նայեք՝ մեզանից հիասթափվողն այս իշխանության ֆանատը չի դառնալու, և մեզանից հիասթափվում են նրանք, ովքեր մեզանից սպասում են ավելի ռադիկալ քայլեր: Սա նշանակում է մի բան, որ ընդհանրապես ընդդիմադիր զանգվածը չի նվազում, աճում է: Իմ գնահատականով, դեռ չի հասունացել այն վիճակը, որով կկարողանանք մեծ զանգվածներ փողոց հանել, իսկապես մեծ զանգված է պետք, մենք չենք ուզում հիասթափեցնել մեր կողմնակիցներին»,- ասաց Քոչարյանը:
Ըստ պաշտոնաթող նախագահի՝ առանց փողոցային պայքարի գործող իշխանությունները չեն հեռանալու, հետևաբար այնպիսի զանգված պետք է հավաքվի փողոցում, որ հնարավոր լինի իշխանությանը հեռացնել: Քոչարյանն ընդգծեց՝ փողոց դուրս եկած մարդիկ պետք չէ պայքարեն որևէ քաղաքական գործչի, այդ թվում իր՝ իշխանության գալու համար, պայքարը պետք է լինի իշխանությանը հեռացնելու նպատակով:
«Երևանում 42%-ը տանել չի կարողանում այս իշխանությանը, վերջին հարցումներն են ամերիկյան կազմակերպության, ընդամենը 14%-ն է միանշանակ ընդունում այս իշխանություններին: Սա քաղաքական առումով ռումբ է իշխանության համար, մոտավորապես նույն հարաբերակցությունն է երիտասարդության շրջանում. ամենադժգոհ զանգվածը 18-35 տարեկան տարիքային շեմն է: Վեց ամիս առաջ այդպես չէր, երեք ամիս առաջ այդպես չէր, պրոցեսը գնում է այդ ուղղությամբ ու պետք է կարողանանք ճիշտ պահն օգտագործել»,- եզրափակեց Ռոբերտ Քոչարյանը:

Р.Кочарян: “На улице должна собраться такая масса людей, чтобы можно было отстранить власть”
Число крайне плохо относящих к действующей власти резко увеличилось, превысив число ее сторонников, заявил на сегодняшней пресс-конференции второй президент РА, лидер блока “Айастан” Роберт Кочарян. Вместе с тем он согласился с мнением о том, что упал также рейтинг оппозиции.
“Но смотрите, те, кто разочаровываются в нас, не становятся фанатами этой власти. В нас разочаровываются те, кто ожидал более радикальных шагов. Это значит, что оппозиционная масса не уменьшается, а растет. По моим оценкам, пока не создалась такая ситуация, которая позволит вывести на улицу большую массу людей. А большая масса действительно нужна. Мы не хотим разочаровывать наших сторонников”,- сказал экс-президент.
По его словам, без уличной борьбы действующая власть не уйдет, а значит, нужно собрать на улице столько народу, чтобы можно было отстранить власть. Кочарян отмечает, что люди, которые выйдут на улицу, не должны бороться за какого-либо политического деятеля, в том числе за него. Целью борьбы должен быть уход действующей власти.
“В Ереване 42% терпеть не могут эту власть. Таковы данные последнего опроса американской организации. Власть однозначно признают лишь 14%. В политическом плане это бомба для властей. Примерно такое же сотношение среди молодежи. Самая недовольная масса – молодые люди в возрасте от 18 до 35 лет. Шесть месяцев назад, три месяца назад была другая ситуация. Процесс идет в этом направлении, и нам нужно использовать правильный момент”,- заявил Р.Кочарян.