Փաշինյանը ներկայացրեց զորքերի հայելային հետքաշման գաղափարի մանրամասները
Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանն անդրադարձավ հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի կայունացման համար հայկական կողմի առաջարկին` զորքերի հայելային տարբերակով հետքաշմանը:
«Կխնդրեի մանրամասնել, թե ինչ է իրենից ներկայացնում այդ գաղափարը և ինչ զարգացումներ կան այդ ուղղությամբ»,- հարցրեց Ալեքսանյանը` դիմելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին:
Փաշինյանը հիշեցրեց 2021-ի նոյեմբերի 26-ին Սոչիում ընդունված եռակողմ հայտարարությունը, որտեղ արձանագրված է, որ կողմերը պայմանավորվել են քայլեր ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանին անվտանգության և կայունության բարձրացման ուղղությամբ և աշխատանքներ տանել դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի երկկողմ հանձնաժողովի ձևավորման համար:
«Մեր պատկերացումը հետևյալն է, որ զինված ուժերը պետք է հայելային հետ քաշվեն, հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանային գծից հավասար հեռավորության վրա պետք է հետ քաշվեն, որից հետո սահմանի պահպանությունը պետք է հանձնվի սահմանափակ թվով սահմանապահ ծառայության ծառայողների: Եւ պետք է տեղի ունենա միջազգային մոնիթորինգ` ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու իմաստով»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը հարց հնչեցրեց, թե արդյոք Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև գոյություն ունի պետական սահման, ապա հավելեց` Հայաստանի պատասխանը միանշանակ դրական է: Ըստ նրա` այդ սահմանը գոյություն է ունեցել դեռևս խորհրդային ժամանակներում, որը դելիմիտացիայի է ենթարկվել:
«Իսկ 1991 թվականի ԱՊՀ համաձայնագրով, որը վավերացվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի խորհրդարանների կողմից, այդ սահմանները ճանաչվել են, հետևաբար մենք կարծում ենք, որ պայմանավորվածությունները պետք է իրագործվեն այս տրամաբանությամբ, բայց պատրաստ ենք լսել այլ առաջարկներ ևս»,- ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով` կա սահմանային գիծ, և ըստ հայկական կողմի` այդ սահմանային գծով պետք է հետքաշում լինի` ընդ որում արձանագրելով, որ դա չի կանխորոշում դեմարկացիայի արդյունքները: Փաշինյանի համոզմամբ` դեմարկացիան պետք է լինի համապատասխան բանակցությունների առարկա:

Пашинян представил детали идеи зеркального отвода войск
Во время правительственного часа в Национальном Собрании сегодня, 9 февраля, депутат властной фракции “Гражданский договор” Ваагн Алексанян коснулся предложения армянской стороны о стабилизации ситуации на армяно-азербайджанской границе путем зеркального отвода войск. Депутат попросил более подробно изложить эту идею.
Пашинян напомнил подписанное в Сочи 26 ноября 2021 г. трехстороннее заявление, в котором отмечается, что стороны договорились предпринять шаги по повышению уровня безопасности и стабильности на армяно-азербайджанской границе и выполнить работы в направлении формирования трехсторонней комиссии по делимитации и демаркации границы.
“Согласно нашему представлению, вооруженные силы должны быть зеркально отведены на равное расстояние от линии армяно-азербайджанской границы, после чего охрана границы должна быть поручена ограниченному числу военнослужащих пограничной службы. Также должен быть проведен международный мониторинг процесса претворения в жизнь достигнутых договоренностей”,- отметил Н.Пашинян.
Говоря о том, существует ли государственная граница между Арменией и Азербайджаном, премьер сказал, что ответ Армении однозначно утвердительный. По словам Пашиняна, эта граница существовала еще в советское время, когда была проведена делимитация.
“Соглашением СНГ от 1991 г., которое ратифицировано парламентами Армении и Азербайджана, границы эти были признаны, следовательно мы считаем, что договоренности должны быть выполнены в рамках этой логики. Вместе с тем мы готовы выслушать и другие предложения”,- сказал Никол Пашинян.
По словам премьера, есть пограничная линия, от которой необходимо отвести войска, констатируя при этом, что данный шаг не предопределяет результаты демаркации. Пашинян выразил убежденность, то вопрос демаркации должен стать предметом соответствующих переговоров.