«Իսկ ու՞մ է պետք Լուկաշենկոն». ՔՊ-ականներն անդրադարձան Բելառուսի նախագահի հարցազրույցին
Այսօր խորհրդարանի հերթական նիստում իշխանական պատգամավորներն անդրադարձան Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի` նախօրեին ռուս լրագրող Վլադիմիր Սոլովյովի հաղորդման ընթացքում արտաբերած մտքերին, երբ վերջինս հարց է հնչեցրել, թե ու՞մ է պետք Հայաստանը: Վաղարշակ Հակոբյանը դատապարտեց Լուկաշենկոյի արտաբերած մտքերը:
«Ես ուզում եմ նշել, որ այդ որակումներն իսկապես դատապարտելի են, մեր գործընկեր երկրի ղեկավարը իրավունք չունի նման մտքեր արտահայտել մյուս գործընկեր երկրի նկատմամբ: Ես ուզում եմ հիշեցնել վերջերս ղազախական դեպքերի ժամանակ, թե ում էր պետք Հայաստանը: Վստահ եմ` պարոն Լուկաշենկոն ամենաքաջն է գիտակցում, թե ում է պետք Հայաստանի Հանրապետությունը»,-ասաց նա:
Այնուհետև նույն թեմային անդրադարձավ Հովիկ Աղազարյանը. «Լուկաշենկոները և Մարգարիտա Սիմոնյաններն իրենց գործունեությամբ արջի ծառայություն են մատուցում Ռուսաստանի իշխանություններին: Լավ կլինի Լուկաշենկոն նման գնահատականներ տալուց առաջ Մինսկի օդանավակայանը մտնի, որ ավելի շատ հիշեցնում է խոզանոց»,-ասաց Աղազարյանը:
Թեման եզրափակեց իշխանական պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը` հռետորական հարց հնչեցնելով, թե ում է պետք Լուկաշենկոն:
«Էս հռետորական հարցը կարծում եմ իր ժողովուրդն իրեն տվել է, և էն պրոցեսները, որ էդ երկրում տեղի ունեցան, հստակ գնահատական էր իր անցած պաշտոնավարման ժամանակահատվածին՝ որ երկրիրն ինչ վիճակում էր պահել ու դրա արդյունքում ինչ եղավ»,-ասաց Ռուստամ Բաքոյանը:

“А кому нужен Лукашенко?”: властные депутаты об интервью президента Беларуси
На сегодняшнем заседании Национального Собрания депутаты от властной фракции “Гражданский договор” коснулись прозвучавших накануне в передаче российского журналиста Владимира Соловьева высказываний президента Белуруси Александра Лукашенко. Последний, в частности, заявил: “Армении деваться некуда. Вы, что, думаете, они кому-то нужны?”
Депутат фракции “Гражданский договор” Вагаршак Акопян, осудив высказывания Лукашенко, отметил: “Руководитель страны, которая является нашим партнером, не имеет права высказывать подобные мысли в адрес другой страны-партнера. Хочу напомнить, кому нужна была Армения во время последних событий в Казахстане. Я уверен, что г-н Лукашенко лучше всех понимает, кому нужна Республика Армения”.
Поднятой темы коснулся и другой властный депутат Овик Агазарян. “Такие, как Лукашенко и Маргарита Симоньян, своей деятельностью оказывают российским властям медвежью услугу. Прежде, чем давать подобные оценки, Лукашенко следовало бы побывать в аэропорту Минска, который больше напоминает свинарник”,- заявил Агазарян.
А его коллега по фракции Рустам Бакоян задал риторический вопрос: “А кому нужен Лукашенко?”. “Я думаю, этот вопрос задал Лукашенко народ Беларуси. И те процессы, которые происходили в этой стране, однозначно были оценкой его президентства”,- отметил Р.Бакоян.