Օմիկրոնը տարածված է նաև երեխաների շրջանում․ Ա․ Ավանեսյան
Այս պահին կորոնավիրուսային հիվանդություն ունեցողներից հոսպիտալացված է 1543 քաղաքացի։ Նրանցից 256-ը կամ 11,6 %-ն է պատվաստված։ Այս մասին Կառավարության հերթական նիստում կորոնավիրուսի վերաբերյալ քննարկման ժամանակ հայտնեց վարչապետը։
«Պատվաստման էական ազդեցությունը պրոցեսի վրա ակնհայտ է»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Առողջապահության նախարարն էլ նշեց, որ օրական դրական դեպքերի 4 %-ը կարիք ունի հոսպիտալացման, համակարգն այս պահին լարված ռեժիմով է աշխատում։
«Օմիկրոնով մինչև 18 տարեկան երեխաներն էլ են հաճախ հիվանդանում։ Մանկական բժշկական կենտրոններն այս պահին լարված ռեժիմով են աշխատում, ծանրաբեռնված են։ Հիվանդանոց ընդունվելուց թեստավորում ենք երեխաներին, և երբ այլ դեպքերում դիմում են հիվանդանոց, նաև հայտնաբերվում է օմիկրոն շտամը»,- ասաց Ավանեսյանը։
Ըստ նախարարի՝ եթե նույն այս թվերն արձանագրվեին դելտա շտամի պարագայում, հոսպիտալացումը և ծանրաբեռնվածությունն անհամեմատ ավելի մեծ կլինեին։

Омикрон распространен и среди детей – А.Аванесян
На данный момент госпитализировано 1543 человека с коронавирусной инфекцией. 256 из них, или 11,6 %, вакцинированы, сообщил на сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
“Существенное воздействие вакцинации на процесс очевидно”,- отметил Никол Пашнян.
По словам министра здравоохранения Анаит Аванесян, в суточном разрезе в госпитализации нуждаются 4% инфицированных, система здравоохранения работает в напряженном режиме.
“Омикроном часто болеют и дети до 18 лет. Детские медцентры очень загружены. Сразу после приема в больницу дети тестируются, в результате чего штамм омикрон обнаруживается даже в случаях госпитализации по другим причинам”,- отметила глава минздрава.
По словам А.Аванесян, если бы эти цифры были зарегистрированы в случае с дельта-штаммом, то нагрузка на медучреждения была бы гораздо больше.