Տարածաշրջանի կոմունիկացիաների բացման առաջին գործնական արդյունքներն արձանագրելուն շատ մոտ ենք․ վարչապետ
Երեկ՝ փետրվարի 2-ին, աշխատանքային այցով Երևան էին ժամանել Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը և «Ռուսական երկաթուղիներ» ԲԲ ընկերության գլխավոր տնօրեն Օլեգ Բելոզյորովը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կառավարության այսօրվա՝ փետրվարի 3-ի նիստին հայտնեց, որ այցը նվիրված է եղել Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղային գծի կառուցման աշխատանքներին։
«Այդ թեմայով արդեն պայմանավորվածություններ ենք ձեռք երել։ Ըստ էության, տարածաշրջանի կոմունիկացիաների բացման եռակողմ աշխատանքային խմբի առաջին գործնական արդյունքները արձանագրելուն շատ մոտ ենք։ Պայմանավորվածությունների անբաժանելի մաս է այն հանգամանքը, որ երկաթուղին Հայաստանի տարածքում պետք է գործի Հայաստանի օրենսդրության, Ադրբեջանի տարածքում՝ Ադրբեջանի օրենսդրության շրջանակում»,- նշեց վարչապետը։
Ըստ նրա՝ արդեն քննարկումներ են ընթանում տեխնիկական առաջադրանքի ձևակերպման, նախագծման, շինարարության մեկնարկի և ֆինանսավորման հարցերի վերաբերյալ։
«Այս դինամիկայով շարժվելու պարագայում կարող ենք վստահություն հայտնել, որ առաջիկայում այդ հնարավորությունն իրագործելը դառնում է առարկայական»,- ասաց նա։

Н. Пашинян: “Мы очень близки к достижению первых практических результатов в вопросе открытия коммуникаций в регионе”
2 февраля в Ереван прибыли вице-премьер Российской Федерации Алексей Оверчук и гендиректор ОАО “Российские железные дороги” Олег Белозеров.
На заседании правительства сегодня, 3 февраля, премьер-министр Никол Пашинян сообщил, что визит был посвящен работам по строительству железной дороги Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз.
“Фактически мы очень близки к достижению первых практических результатов трехсторонней рабочей группой по открытию коммуникаций в регионе. Неотъемлимой частью договоренностей является то обстоятельство, что на территории Армении железная дорога должна действовать в рамках законодательства Армении, на территории Азербайджана – в рамках законодательства Азербайджана”,- отметил премьер.
По словам Пашиняна, уже ведутся обсуждения вокруг составления технического задания, проектирования, начала строительства, финансирования.
“В случае сохранения такой динамики мы можем быть уверены в том, что в ближайшее время реализация этой возможности станет предметной”,- добавил Никол Пашинян.