Պատգամավորն առաջարկում է Մարաղայի զոհերի հիշատակի օր սահմանել
Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանն առաջարկում է ապրիլի 10-ը սահմանել Մարաղա գյուղի խաղաղ բնակչության ջարդի զոհերի հիշատակի օր: Պատգամավորը փոփոխություններ է առաջարկում «Տոների և հիշատակի մասին» օրենքում:
Մարաղան քաղաքատիպ ավան է Արցախի Մարտակերտի շրջանում, սահմանակից է Ադրբեջանի Թարթառի (Միրբաշիր) շրջանին: Ըստ 1989 թ. բնակչության մարդահամարի տվյալների՝ ավանում բնակվում էր 4660 մարդ։ 1992 թ. ապրիլից մինչ օրս ավանը գտնվում է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո:
1992 թ. ապրիլի 10-ին Մարաղայում ադրբեջանական ռազմական հանցագործության ժամանակ դաժանաբար խոշտանգվել ու զոհվել է ավելի քան 50 մարդ, այդ թվում՝ 30 կին։
Նախագծում հիշատակվում է Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ և պալատի նախկին փոխխոսնակ, իրավապաշտպան բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի՝ ողբերգությունից հետո ավան այցի մասին: Ըստ վերջինիս վկայակոչման՝ սպանված բնակիչների մարմիններն անդամահատված, այլանդակված և հրկիզված են եղել։ Բարոնուհի Քոքսը Մարաղան անվանել է «ժամանակակից Գողգոթա, միայն թե՝ շատ ավելի սարսափելի»։
Մարաղայի ջարդերի ու աննախադեպ դաժանության մասին փաստում է նաև Թոմաս դե Վալը իր` «Սև այգի. Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղության և պատերազմի միջև» աշխատությունով:
Մարաղայի ջարդերի կազմակերպիչները չեն պատժվել, ջարդերի կազմակերպիչ, «Գուրթուլուշ» գումարտակի հրամանատար Շահին Թալիբ օղլի Թագիևը Ադրբեջանի նախագահի 23.06.1993թ. թիվ 6 հրամանով արժանացել է Ադրբեջանի ազգային հերոսի կոչման:
Ըստ նախագծի հեղինակի՝ նման հանցագործությունների կազմակերպիչների և իրագործողների անպատժելիությունը պարարտ հող է ստեղծել Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ ատելության՝ որպես պետական քաղաքականություն արմատավորման և այլատյացության, ինչն էլ առավել քան ցայտուն դրսևորվել է նաև 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի վրա հարձակմամբ:
Ուստի պատգամավորն առաջարկում է «Տոների և հիշատակի օրերի մասին» օրենքում սահմանել Մարաղա գյուղի խաղաղ բնակչության ջարդի զոհերի հիշատակի օր՝ զոհերի հիշատակը հարգելու և մարդկության ու համամարդկային արժեքների դեմ ուղղված այդ հանցավոր արարքին գնահատական տալու համար: Որպես հիշատակի օր առաջարկվում է սահմանել Մարաղայի վրա ադրբեջանական զորքերի հարձակման օրը` ապրիլի 10-ը:
Նշենք, որ նախագիծը նիստերի օրակարգում ներառվելու համար պետք է նախ գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ստանա:

Депутат предлагает установить День памяти жертв погромов в Мараге
Депутат оппозиционной парламентской фракции “Айастан” Арегназ Манукян предлагает объявить 10-е апреля Днем памяти жертв погромов мирного населения в селе Марага.
Марага – поселок городского типа в Мартакертском районе Арцаха, граничащий с Тартарским (Мирбаширским) районом Азербайджана. По данным переписи населения 1989 года, в поселке проживало 4660 человек. С апреля 1992 г. по сей день Марага находится под контролем Азербайджана.
В результате совершенных Азербайджаном 10 апреля 1992 г. военных преступлений в Вараге были подвергнуты жестоким пыткам и убиты более 50 человек, в том числе 30 женщин.
В проекте решения упоминается о состоявшемся после этой трагедии визите члена и бывшего вице-спикера Палаты лордов британского парламента, правозащитницы, баронессы Кэролайн Кокс. По словам баронессы, тела убитых жителей Мараги были расчленены, обезображены и сожжены. Керолайн Кокс назвала Марагу “современной Голгофой, только намного более страшной”.
О совершенных азербайджанцами погромах и их беспрецедентной жестокости в Мараге свидетельствует также британский журналист Томас Де Ваал в своем труде “Черный сад: Армения и Азербайджан между миром и войной”. Организаторы погромов в Мараге не были наказаны. Один из организаторов, командир батальона “Гуртулуш” Шагин Талиб оглы Тагиев указом президента Азербайджана от 23.06.1993 г. был удостоен звания национального героя.
По словам автора законопроекта, безнаказанность организаторов и исполнителей этого чудовищного преступления создала благодатную почву для осуществления в Азербайджане государственной политики по разжиганию ксенофобии и ненависти к армянам, что особенно наглядно проявилось в нападении на Арцах 27 сентября 2020 г.
В связи с вышеизложенным депутат предлагает установить в законе “О праздниках и памятных днях” День памяти жертв погромов мирного населения в селе Марага с тем, чтобы чтить память погибших и дать оценку преступлению, направленному против человечности и общечеловеческих ценностей. В качестве Дня памяти предлагается 10 апреля – день нападения азербайджанских войск на Марагу.
Отметим, что для включения в повестку заседаний проект закона должен получить положительное заключение головной комиссии Национального Собрания.