2021-ին Հայաստանի պետական պարտքը 15.8%-ով աճել է՝ հատելով 9 մլրդ դոլարի շեմը
2021 թվականի տարեվերջին Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 9 մլրդ 226 մլն ԱՄՆ դոլար։ Մեկ տարում այն ավելացել է 1 մլրդ 257 մլն դոլարով կամ 15.8%-ով։
Ֆինանսների նախարարության տրամադրած ամենաթարմ տվյալները վկայում են, որ 2021 թվականին պետական պարտքը աճել է ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին պարտքի հաշվին։ Ընդ որում, ներքին պարտքն ավելի արագ և ավելի մեծ չափով է աճել, քան արտաքինը։
Այսպես, Հայաստանի արտաքին պարտքը, որի գերակշիռ մասը օտարեկրյա պետություններից ու կազմակերպություններից վերցրած վարկերն են, 2021 թվականի վերջի դրությամբ կազմել է 6 մլրդ 643 մլն, որը 2020 թվականի վերջի համեմատ աճել է 583 մլն դոլարով կամ 9.6%-ով։
Արտաքին պարտքից 6 մլրդ 185 մլն դոլարը Կառավարության պարտքն է, որը մեկ տարում աճել է 585 մլն դոլարով կամ 10.5%-ով։ Արտաքին պարտքի մի մասն էլ՝ մոտ 458 մլն դոլարը, ՀՀ կենտրոնական բանկի պարտքն է, որը տարվա ընթացքում նվազել է 0.5%-ով։ Բոլոր դեպքերում, ինչպես Կառավարության, այնպես էլ Կենտրոնական բանկի պարտքը Հայաստանի արտաքին պետական պարտքն են։
Ներքին պետական պարտքը 2021 թվականի վերջի դրությամբ կազմել է 2 մլրդ 583 մլն ԱՄՆ դոլար՝ 2020 թվականի վերջի համեմատ աճելով 35.3%-ով կամ 674 մլն դոլարով։ Ներքին պարտքը հիմնականում ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված պետական գանձապետական պարտատոմսերի հաշվին է գոյանում։
Հայաստանի կառավարությունը պարբերաբար պարտք է վերցնում օտարերկրյա պետություններից ու կազմակերպություններից, որ կարողանա կատարել այն ծախսերը, որոնք պլանավորել է բյուջեով, բայց հավաքագրված հարկերն ու այլ եկամուտները չեն բավականացնում դրանց համար։ Պարբերաբար առաջացող սոցիալ-տնտեսական շոկերի արդյունքում պարտքի ներգրավումը ավելի մեծ թափ է ստանում։
Արդյունքում, վերջին տասը տարում Հայաստանի պետական պարտքը կրկնապատկվել է՝ դառնալով մեծ բեռ տնտեսության ու քաղաքացիների համար։
Ընդ որում, եթե արտաքին պարտքը վերջին տասը տարում գրեթե կրկնապատկվել է, ապա ներքին պարտքը հնգապատկվել է։
Դեռևս նախկին իշխանությունների օրոք Կառավարությունը հայտարարել է, որ մտադիր է մեծացնել ներքին պետական պարտքի կշիռը Հայաստանի պարտքի կազմում։ Այդ միտումը առավել նկատելի է հատկապես 2016 թվականից։
Ներքին պարտքի կշռի մեծացումը հիմնականում բացատրվում է նրանով, որ ներքին պարտքը տրվում և սպասարկվում է ՀՀ դրամով ու դրամ/դոլար փոխարժեքի տատանումների բացասական ազդեցություններից զերծ է մնում։
Չնայած ներքին պարտքի կշռի մեծացումը նվազեցնում է արտարժույթի տատանումների ռիսկերը, սակայն մյուս կողմից ավելացնում է պետական պարտքի բեռը․ որպես կանոն ներքին պարտքի տոկոսադրույքներն ավելի բարձր են, քան արտաքին։
2012 թվականին, ըստ Ֆինանսների նախարարության, Հայաստանի պետական բյուջեից 180․8 մլրդ դրամ է տրամադրվել պետական պարտքի միայն տոկոսավճարները մարելուն։ Նշված գումարից 108․3 մլրդ դրամը ուղղվել է ներքին պարտքի գծով տոկոսավճարները մարելուն, իսկ 72․5 մլրդ դրամը արտաքին պարտքի գծով է։
2020 թվականի համեմատ պարտքի տոկոսավճարներին հատկացվող գումարը աճել է 16.1 մլրդ դրամով կամ 8․9%-ով։
Պետական պարտքի աճին զուգահեռ տարեցտարի մեծանում է նաև տոկոսավճարների չափը։ Արդյունքում, այսօր պետական բյուջեի ծախսերի մոտ 10%-ը միայն պարտքի տոկոսավճարներն են «խլում»։
Վիճակագրական կոմիտեն դեռևս չի ամփոփել ՀՆԱ-ի 2021 թվականի տարեկան ցուցանիշները, հետևաբար, առայժմ միայն կանխատեսումներ կան պարտքի բեռի գնահատականների մասով։
Ֆինանսների նախարարության գնահատականներով՝ 2021 թվականի վերջի տվյալներով Կառավարության պարտքը կազմելու է ՀՆԱ-ի 60․8%-ը, որը 2020-ին արձանագրված 63.5%-ի համեմատ կնվազի 2.7 տոկոսային կետով։
Հայաստանի կառավարության պետական պարտքը 2020 թվականից հատել է կարմիր գծի շեմն ու խախտել հարկաբյուջետային ոսկե կանոնը՝ գերազանցելով ՀՆԱ-ի նկատմամբ 60%-ի շեմը։
Հետևաբար, 2021-2022 թվականի բյուջեները պլանավորելիս Կառավարությունը պարտավորվել է աստիճանաբար իջեցնել Կառավարության պարտք/ՀՆԱ ցուցանիշը։ Սպասվում է, որ 2022-ի արդյունքներով այն կկազմի 60.2%:

Armenia’s national (government) debt rose to US$9.226 billion by the end of 2021, an increase of $1.257 billion (15.8%) over the previous year.
Ministry of Finance data show that both domestic and foreign debt has increased, with the former outpacing the latter.
Armenia's foreign debt, mostly loans from foreign countries and organizations, as of the end of 2021 amounted to $6.643 billion, an increase of $583 million (9.6%).
Of the foreign debt, $6.185 billion is government debt, which has increased by $585 million (10.5%). $458 million is the debt of the Central Bank of Armenia, which has decreased by 0.5% during the year. The debt of both the government and the Central Bank comprises the total foreign state debt of Armenia.
Domestic national debt, mainly generated by government treasury bonds purchased by residents, amounted to $2.583 billion, an increase of $674 million (35.3%).
The Armenian government regularly borrows from foreign countries and organizations to cover planned budgetary expenditures since collected taxes collected and other revenues are not sufficient.
Armenia’s domestic national debt started to increase in 2016 when the government announced its intention to raise funds from the sale of bonds.
The increase in the share of domestic debt is mainly explained by the fact that domestic debt is provided and serviced in AMD and is free from the negative effects of dram/dollar exchange rate fluctuations.
Although increasing the share of domestic debt reduces the risk of currency fluctuations, it boosts the burden of public debt ․ As a rule, domestic debt interest rates are higher than foreign debt.
In 2012, according to the Ministry of Finance, 180.8 billion drams were allocated from the state budget of Armenia to repay the interest payments of the national debt. Of this amount, 108.3 billion drams were directed to repay interest payments on domestic debt, and 72.5 billion drams was on foreign debt.
Compared to 2020, the amount allocated for debt interest payments has increased by 16.1 billion drams (8.9%.)
Along with the growth of the state debt, the amount of interest payments is also increasing yearly. Today, some 10% of state budget expenditures are used to pay debt interest payments.
Armenia’s national debt exceeds 60% of GDP
While Armenia’s Statistical Committee has not yet summarized 2021 GDP figures, the Ministry of Finance estimates that the country’s national debt will amount to 60.8% of GDP.
While a decrease of 2.7% from 2020, Armenia’s debt-to-GDP ratio now exceeds the European Union’s public debt ceiling of 60% of gross domestic product.
The ceiling was set in the 1992 Maastricht Treaty that founded the European Union. Some experts have called on the EU to revise its debt limit rules.