Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցով Ռուբեն Ռուբինյանը խորհրդակցել է նախկին բանակցողների հետ
Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցով Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանի հետ աշխատանքային խումբ է աշխատում: Այն կազմված է դիվանագետներից ու ԱԳՆ աշխատակիցներից:
Այս մասին ԱԺ նիստում հայտարարեց ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը: Վերջինս հայտնեց, որ խորհրդակցել է նախկինում Թուրքիայի հետ բանակցողների հետ, սակայն անուններ չթվարկեց:
«Ես շատ բաց եմ քննարկումների համար, բայց ցավում եմ, որ այս թեմայի քննարկումներն անցնում են ծայրահեղ մանիպուլյացիոն մթնոլորտում»,-ասաց նա:
Ռուբեն Ռուբինյանը չի կարծում, թե Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում Հայաստանի ներկայացուցիչը պետք է լինի անձեռնմխելի կամ անքննադատելի:
«Հակառակը, ես կարծում եմ, որ քննադատության իրավունքն ու հնարավորությունը լավագույն բաներից են, որ մեզ հետ եղել են վերջին տարիներին, ու բոլորին հրավիրում եմ քաղաքական ու բովանդակային քննդատության ենթարկել թե' մեր քաղաքականությունը, թե' իմ գործողությունները, թե' իմ համեստ անձը»,-ասաց նա:
ԱԺ փոխխոսնակը, սակայն, տեսակետ հայտնեց, որ Ազգային ժողովն աստիճանաբար վերածվում է անիմաստ կուսակցությունների վայրի հոմանիշի, որտեղ խոսում են ոչ թե ըստ էության, այլ աղմկում են:
Անդրադառնալով իր հասցեին ընդդիմության մեղադրանքներին` իբրեւ «թուրքական ազդեցության գործակալ»-ի, Ռուբեն Ռուբինյանն ասաց, որ իրեն համար քաղաքական դաշտի կամ պետության վերջին տասնամյակների գլխավոր խնդիրը քաղաքական երեսպաշտությունն է:
«Դուք կամ ձեր հետ փոխկապակցված ուժերը, լրատվամիջոցները անում եք շատ սպասելի բան՝ ինձ փորձել ներկայացնել որպես կասկածելի կապերով անձ, ու ինձ մոտ հարց է առաջանում՝ լավ, ինչպե՞ս կարող է մի խմբակցություն, որի անդամների մի մասը ՀՅԴ-ից է, որն, օրինակ, Ցեղասպանությունից առաջ համագործակցության փաստաթուղթ է ստորագրել երիտթուրքական ուժի հետ, մի ուժ, որը 1918 թվականին այցելել է Պոլիս ու ասել՝ Հայաստանն իր անկախութամբ պարտական է Թուրքիային, մի ուժ, որի ներկայացուցիչ Սիմոն Վրացյանը 1921 թվականին դիմել է քեմալական Թուրքիային ռազմական աջակցության համար, մի ուժ, որը մեր օրերում սատարել է Ռոբերտ Քոչարյանին, որի օրոք ընթացել են գաղտնի բանակցություններ Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև…»,-ասաց նա:
Ըստ Ռուբինյանի` հանրությունը հոգնել է ամեն օր «թուրք», «գործակալ», «դավաճան» արտահայտությունները լսելուց․

Р. Рубинян по вопросу урегулирования армяно-турецких отношений консультировался с предыдущими переговорщиками
Специальному представителю Армении на переговорах по урегулированию армяно-турецких отношений, вице-спикеру Национального Собрания Рубену Рубиняну помогает рабочая группа, состоящая из дипломатов и сотрудников МИД РА.
Об этом Рубинян заявил на сегодняшнем заседании Национального Собрания, добавив, что консультировался с предыдущими переговорщиками по этому вопросу.
“Я открыт для обсуждений, однако сожалею, что обсуждение этой темы проходит в крайне манипулятивной атмосфере”,- отметил вице-спикер.
Р. Рубинян не считает, что представитель Армении в процессе урегулирования отношений с Турцией не может подвергаться критике.
“Наоборот, я считаю, что право и возможность критиковать – лучшее из того, что было у нас в последние годы. Поэтому я приглашаю всех высказывать содержательную политическую критику в адрес нашей политики, моих действий и моей скромной персоны”,- сказал Рубен Рубинян.
Вместе с тем вице-спикер высказал мнение, что парламент постепенно превращается в собрание бессмысленных партий, где вместо того, чтобы говорить по существу, просто шумят.
Касаясь заявлений оппозиции о том, что Рубинян – “агент турецкого влияния”, вице-спикер отметил, что последние десятилетия главной проблемой для него в политическом поле, государстве является политическое лицемерие.
“Вы или взаимосвязанные с вами силы, средства массовой информации предпринимают ожидаемые шаги, пытаясь представить меня как личность с сомнительными связями. У меня возникает вопрос: как может фракция, состоящая в том числе из представителей партии Дашнакцутюн, деятели которой до Геноцида подписали документ о сотрудничестве с младотурками, а в 1918 году посетили Константинополь, где заявили, что Армения своей независимостью обязана Турции, партия, представитель которой Симон Врацян в 1921 году обратился за военной помощью к кемалистской Турции, партия, которая в наши дни поддержала Роберта Кочаряна, в период президентства которого между Арменией и Турцией велись тайные переговоры…” – сказал Р.Рубинян.
Вице-спикер НС также заявил, что общественность устала каждый день слышать выражения “турок”, “агент”, “предатель”, и призвал перейти к содержательному разговору.