Կողմ ենք, որ հայ-թուրքական հարաբերություններն օր առաջ կարգավորվեն․ Հակոբ Արշակյան
Օրհներգի հնչյունների ներքո մեկնարկեցին ութերորդ գումարման խորհրդարանի երրորդ նստաշրջանի աշխատանքները: Նիստը նախագահող Հակոբ Արշակյանը ներկայացրեց նոր մանդատ ստացած պատգամավորներ Լիլիթ Կիրակոսյանին և Էդգար Հակոբյանին:
Հիշեցնենք, որ վերջիններս փոխարինում են մարզպետներ նշանակված, նախկին պատգամավորներ Սերգեյ Մովսիսյանին և Սեդրակ Թևոնյանին։
Նախ նորընտիր պատգամավորները երդվեցին, ապա Հակոբ Արշակյանը ներկայացրեց հունվարի 17-ի հերթական նիստի օրակարգը, որի ժամանակ ընդդիմադիր պատգամավորներն անդրադարձան Հայաստանի և Թուրքիայի բանագնացների` հունվարի 14-ին Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը:
Նախ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը հիշեցրեց, որ ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանն աշխատանքային այցով Մոսկվայում է եղել ԱԺ նախագահի ստորագրած կարգադրության հիման վրա և ԱԺ-ից ստացել է գործուղման ծախսեր:
Նա հետաքրքրվեց, թե արդյոք Ռուբինյանը Թուրքիայի բանագնացի հետ հանդիպել ու բանակցություններ է վարել խորհրդարանի՞ կողմից, ու ինչո՞ւ այդ հարցը ԱԺ խորհրդում չի քննարկվել:
Հակոբ Արշակյանն արձագանքեց, թե պետության կողմից բանագնաց է նշանակվել, հետևաբար՝ պետությունն էլ հոգում է գործուղման ծախսերը:
Նույն խմբակցության պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանն էլ անդրադարձավ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակության այցին ԱՄՆ: Նրա խոսքով` Սիմոնյանը գնացել է ՔՊ-ական պատգամավորների և ԱԺ աշխատակազմից ներկայացուցիչների հետ, և ըստ ոչ պաշտոնական տեղեկատվության` պատվիրակության կազմում է եղել նաև Սիմոնյանի կինը:
Արշակյանը զարմացավ պատգամավորի նման հարցերից` ասելով, որ պատվիրակության կազմը հայտնի է, ոչ մի ծախս գաղտնի չի պահվում, ապա խորհուրդ տվեց քաղվածքների համար դիմել ԱԺ աշխատակազմ:
Մանուկյանն արձագանքեց` Սիմոնյանի համար հատկացված կառավարական առանձնատան վերանորոգման ծախսերի համար դիմել է ԱԺ աշխատակազմ, սակայն մերժում է ստացել` որպես գաղտնի ծախս: Մանուկյանը հիշեցրեց, որ հեղափոխական թիմի անդամները 2018-ին հեծանիվից, մետրոյից ու էկոնոմ դասից էին օգտվում, իսկ այժմ «հեղափոխական էնտուզիազմով մտնում են բյուջեի մեջ»:
Ռուբեն Ռուբինյանը պատասխանեց` Մոսկվայից վերադարձել է էկոնոմ կարգով:
Այնուհետև Ագնեսա Խամոյանը հետաքրքրվեց, թե ինչ կառուցողական քննարկում են ունեցել Հայաստանի ու Թուրքիայի բանագնացները:
Արշակյանն արձագանքեց, որ ՀՀ ԱԳՆ-ն պարզաբանմամբ է հանդես եկել, ապա հավելեց, որ Հայաստանի անկախության հաստատումից ի վեր Հայաստանի դիրքորոշումը միշտ եղել է առանց նախապայմանների հարաբերությունների հաստատումն ու սահմանների բացումը, ուստի, այդ տրամաբանությունը չի փոխվել, այժմ էլ Հայաստանը հանդես է գալիս նույն դիրքերից:
«Մենք կողմ ենք, որ հարաբերությունները օր առաջ կարգավորվեն, դա բխում է Հայաստանի ու հայ ժողովորդի շահերից: Հաղորդագրությունը, որն ԱԳՆ-ն տարածել է, ըստ էության, բնութագրում է բանակցությունների ընթացքը»,- ասաց Հակոբ Արշակյանը:
Բանակցությունների վերաբերյալ խոսեց նաև Հայաստանի բանագնաց, ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանը` հիշեցնելով, որ դեռևս նախորդ տարվա ՌԴ ԱԳՆ-ի հայտարարությունն առ այն, որ կա հարաբերությունների հաստատման պատրաստակամության որոշակի պրոցես, ինչին հետևեց Թուրքիայի, ապա Հայաստանի ԱԳՆ-ների հայտարարությունները: Ռուբինյանը հիշեցրեց ԱԳՆ տարածած հայտարարությունը, ապա ասաց, որ կառուցողական քննարկում նշանակում է կառուցողական:
Ծավալված քննարկումից հետո Անդրանիկ Թևանյանն առաջարկեց մեկ րոպե լռությամբ հարգել օրեր առաջ թշնամու կրակոցներից զոհված զինծառայողների հիշատակը:

Мы выступаем за скорейшее урегулирование армяно-турецких отношений – Акоп Аршакян
Сегодняшнее заседание Национального Собрания председательствующий Акоп Аршакян начал с представления новых депутатов – Лилит Киракосян и Эдгара Акопяна, сменивших назначенных губернаторами бывших парламентариев Сергея Мовсисяна и Седрака Тевоняна.
В ходе обсуждения повестки заседания сегодня, 17 января, оппозиционные депутаты затронули вопрос состоявшейся 14 января в Москве встречи спецпредставителей Армении и Турции.
Депутат оппозиционной фракции “Айастан” Гегам Манукян напомнил о том, что вице-спикер НС Рубен Рубинян находился с рабочим визитом в Москве на основании распоряжения главы парламента, в связи с чем командировочные ему были выделены из бюджета НС.
Манукян поинтересовался, вел ли Рубинян переговоры со спецпредставителем Турции от имени парламента и почему этот вопрос не обсуждался в совете Национального Собрания.
Аршакян пояснил, что если государство назначает представителя, то оно и оплачивает расходы на командировку.
Депутат той же фракции Арегназ Манукян коснулась визита в США делегации, возглавляемой спикером парламента Аленом Симоняном. По словам Манукян, спикер отправился в Соединенные Штаты с депутатами фракции “Гражданский договор” и, по неофициальным данным, включил в состав делегации также свою жену.
Эти вопросы вызвали удивление у вице-спикера Акопа Аршакяна. Последний заявил, что состав делегации известен, расходы не держатся в секрете. Затем Арегназ Манукян сообщила, что обратилась в админстрацию НС для получения информации о расходах на ремонт выделенного А.Симоняну правительственного особняка, но получила отказ со ссылкой на конфиденциальность этих данных. По словам депутата, в 2018 году члены революционной команды ездили на велосипедах, метро, пользовались эконом-классом, а сейчас “с революционным энтузиазмом залезают в бюджет”. В ответ Рубен Рубинян сообщил, что из Москвы вернулся эконом-классом.
После этого оппозиционный депутат Агнесса Хамоянм поинтересовалась, какое конструктивное обсуждение развернулось между спецпредставителями Армении и Турции. Акоп Аршакян напомнил, что МИД Армении уже выступил с разъяснениями, а затем добавил, что после обретения независимости позиция РА всегда сводилась к установлению отношений без предусловий и открытию границы. Армения и сегодня выступает с этих позиций, подчеркнул А.Аршакян.
“Мы выступаем за скорейшее урегулирование отношений, что вытекает из интересов Армении и армянского народа. Распространенный министерством иностранных дел пресс-релиз, по сути, характеризует ход переговоров”,- добавил вице-спикер НС.
Переговоров в Москве коснулся и спецпредставитель Армении, вице-спикер Рубен Рубинян. Он напомнил о том, что еще в прошлом году МИД России распространил заявление о готовности к установлению отношений, за которым последовали заявления МИД Турции и Армении.
По завершении обсуждения депутат Андраник Теванян предложил почтить минутой молчания память военнослужащих, погибших несколько дней назад от выстрелов с азербайджанской стороны.