Մի ռազմավարի պատմություն․ դեպք, որն իր տեսակով միակն է ԼՂ հակամարտության ընթացքում
Արցախյան հակամարտության ամբողջ ընթացքում՝ սկսած 1990-ականներից, ակտիվ ռազմական գործողությունների ժամանակ բազմաթիվ են եղել կողմերից մեկի՝ մյուսի զինտեխնիկան ռազմավար վերցնելու դեպքերը: Սակայն դրանց մեջ կա մի դրվագ, որի մասին քչերը գիտեն, այնինչ դա Հայաստանի հատուկ ծառայությունների իրականացրած լավագույն գործողություններից մեկն է, որի արդյունքում մերոնք առանց մի կրակոց արձակելու տիրացան թշնամու թանկարժեք մարտական օդանավին: Այս դրվագն աննախադեպ էր, ու մինչ օրս նման բան չի կրկնվել հայ-ադրբեջանական հակամարտության ընթացքում:
Հատուկ օպերացիան որքան որ յուրօրինակ էր, այնքան էլ համեստ մնաց. դրա մասին թե՛ այդ տարիներին, թե՛ հետագայում շատ քիչ խոսվեց ու գրվեց: Իսկ օդանավը մինչ օրս կայանված է մեր երկրում, բայց դրա շուրջը «ռազմավարի պուրակ» չի ստեղծվել: Այնինչ Ադրբեջանը, որը հատկապես վերջին տարիներին հայատյացյությունը ֆաշիզմի մակարդակի է հասցրել ու այդկերպ ամեն օր սնում է սեփական հանրությանը, շուրջ 30 տարի պարտվածի կարգավիճակում լինելուց հետո, Թուրքիայի, մի քանի այլ երկրների եւ վարձկան ահաբեկիչների գործուն աջակցությամբ հաջողության հասնելով 44-օրյա պատերազմում, չխորշեց «ռազմավարի պուրակ» բացել սեփական մայրաքաղաքում՝ ցուցադրելով խոցված-վառված հայկական զինտեխնիկա ու հայ զինվորների մտացածին մանեկեններ:
Առաջին պատերազմում հաղթանակ տարած Հայաստանն ու Արցախը, անշուշտ, նման մի քանի պուրակ բացելու հնարավորություն ունեին, սակայն մեր տարբերությունը թշնամուց քսենոֆոբիայի ու ֆաշիզմի կարմիր գիծն է, որից այն կողմ է անցել Ադրբեջանը՝ իր բռնապետական ռեժիմի գլխավորությամբ:
«ՄիԳ-25»-ի հատուկ օպերացիան
Խորհրդային տարիներին Հայաստանում, Վրաստանում ու Ադրբեջանում օդուժը խիստ անհավասարաչափ էր տեղաբաշխված: Եթե 1990-ին Հայաստանի տարածքում գործում էր ուղղաթիռային երկու ավիաէսկադրիլիա, ապա Վրաստանում ու Ադրբեջանում կային ավելի խոշոր ստորաբաժանումներ՝ ավիագնդեր, այդ թվում՝ կործանիչ, ռմբակոծիչ, գրոհային եւ խառը բնույթի, որոնց զինտեխնիկան անհամեմատելի էր Հայաստանում եղածի հետ: ԽՍՀՄ անկման ժամանակահատվածում զինված ուժերում ստեղծված բարձիթողի վիճակը բերեց նրան, որ նույն Ադրբեջանը տարբեր պայմանավորվածությունների կամ ուղղակի գողանալու միջոցով տիրացավ նշանակալի քանակի խորհրդային ռազմաօդային տեխնիկայի, այդ թվում՝ «ՄիԳ-25» կործանիչների: Միաժամանակ Հայաստանի ու Արցախի դեմ պատերազմ սանձազերծած այդ երկիրը, չունենալով ռազմական օդաչուների որակյալ բազա, պայմանագրային հիմունքներով վարձում էր խորհրդային բանակում ծառայած կադրերի, մասնավորապես՝ ռուսների եւ ուկրաինացիների, որոնք մարտական թռիչքներ էին կատարում հակամարտության գոտում:
1993 թ․ հունվարի 14-ին Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի (ՌՕՈւ) «ՄիԳ-25ՊԴ» կործանիչ-կալանիչը (истребитель-перехватчик․ նախատեսված է առաջին հերթին հակառակորդի ռմբակոծիչներն ու թեւավոր հրթիռները ոչնչացնելու համար), որը դեռ կրում էր խորհրդային ՌՕՈւ-ի կարմիր աստղն ու 04 համարը, երկինք բարձրացավ Գյանջայից 40 կմ հեռավորության վրա գտնվող Դալյարի ավիաբազայից, որը նախկինում օգտագործվում էր խորհրդային բանակի կողմից։ Օդաչուի ազգանունը, ըստ ադրբեջանական աղբյուրի, Ռեւա էր, որը պայմանագրային հիմունքներով ծառայության էր անցել ադրբեջանական բանակում։ Նրա առջեւից ընթանում էր մեկ այլ վարձկանի՝ Ալեքսանդր Պլեշայի «ՄիԳ-25»-ը։ Դալյարից ինքնաթիռները թռել էին դեպի հարավ՝ Լեռնային Ղարաբաղի ուղղությամբ, որտեղ պիտի մարտական առաջադրանք կատարեին։ Երբ անցել էին Մռավի լեռնաշղթան եւ ուղղություն վերցրել դեպի Մարտակերտ (1992-ի հունիսին ադրբեջանցիները խորհրդային բանակից մնացած ուժերի աջակցությամբ գրավել էին Շահումյանի շրջանն ու Մարտակերտի շրջանի մեծ մասը, այդ թվում՝ Մարտակերտ քաղաքը), Պլեշան հանկարծ նկատել էր, որ հետեւից եկող Ռեւայի ինքնաթիռը չկա։
Ադրբեջանում նախ մտածել էին, որ Ռեւան, որն իր առաջին թռիչքն էր իրականացնում այդ երկրի օդուժի կազմում, աղետի է ենթարկվել՝ բախվելով Մռավի սարերին, բայց հետո պարզել էին, որ օդաչուն ինքնաթիռը փախցրել է Հայաստան։
Զուգահեռ իրականությունը, այսինքն՝ այն, թե ինչ տեղի ունեցավ Հայաստանում, պատմել է «Սպուտնիկ Արմենիա» լրատվական գործակալության ղեկավար Դմիտրի Պիսարենկոն, որն այն ժամանակ «Վեստիի» թղթակիցն էր Հայաստանում։ Պիսարենկոն հիշում է, որ 1993-ի ձմռան այդ օրը իրեն եւ ռազմական գործողությունները լուսաբանող այլ թղթակիցների հրավիրել էին նախագահ Տեր-Պետրոսյանի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Աշոտ Մանուչարյանի հետ փակ հանդիպման։ Լրագրողներին նախապես զգուշացրել էին տեսախցիկներ չվերցնել, իսկ հետո Մանուչարյանն ինքը տեղում խնդրել էր գրառումներ ու ձայնագրություն չանել։
«Դուք պետք է իմանաք այդ մասին, բայց հաղորդեք այլ բան։ Այդպես է պետք՝ ելնելով պետության շահերից»,- Պիսարենկոյի պատմելով՝ ասել էր Մանուչարյանն ու հավելել, որ վաղ թե ուշ իրականությունը հայտնի է դառնալու եւ տարբեր խոսակցությունների տեղիք է տալու, ու հավանաբար խեղաթյուրումներ կլինեն։ Դրա համար նախագահի խորհրդականը լրագրողներին խնդրել էր հանդես գալ միասնական ճակատով։
«Երեկ հաջողությամբ ավարտվել է մեր հատուկ ծառայությունների գործողությունը,- Աշոտ Մանուչարյանի խոսքերն է վերհիշում Դմիտրի Պիսարենկոն։- Ադրբեջանի Դալյարի աերոդրոմից մարտական թռիչք կատարելու պատրվակով երկինք է բարձրացել «ՄիԳ-25» ինքնաթիռը, որը վայրէջք է կատարել «Էրեբունի» օդանավակայանում։ Այս տիպի օդանավերը կարող են իրականացնել հետախուզական թռիչքներ եւ ռումբեր նետել։ Ավելին ասեմ՝ միջուկային զենք կրելու հնարավորություն ունեն (Մանուչարյանը չէր սխալվում, քանի որ «ՄիԳ-25»-ի տարբեր մոդիֆիկացիաներ նախատեսված են տարբեր նպատակների համար, այդ թվում՝ միջուկային զենք կրելու - «Հետք»)։ Այս գործողությունը նախապատրաստվել է շատ երկար։ Ռուսաստանում մենք գտել ենք նախկին ռազմական օդաչուի, որը, բնականաբար, պարգեւավճարի դիմաց համաձայնել է մեզ հետ համագործակցել։ Նրա առաջադրանքը հետեւյալն էր․ պայմանագրային ծառայության անցնել Ադրբեջանի ՌՕՈւ-ում եւ առաջին իսկ թռիչքի ժամանակ մարտական ինքնաթիռը փախցնել Հայաստան, ինչն էլ բարեհաջող կատարվել է։ Հիմա ձեր անելիքը․ անհրաժեշտ է հաղորդել, որ երեկ Հայաստանի օդային տարածք ներխուժելու փորձի ժամանակ Կրասնոսելսկի շրջանում (ներկայում՝ Ճամբարակ - «Հետք») խոցվել է Ադրբեջանի ռազմաօդային ուժերի «ՄիԳ-25» ինքնաթիռը, որը տեղի բնակչության շրջանում բազմաթիվ ականատեսների վկայությամբ ընկել է Սեւանա լիճը։ Օդաչուն չի հասցրել կատապուլտի միջոցով լքել ինքնաթիռը»։
«ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ի լրագրողի հարցին, թե հիմա որտեղ է օդաչուն, Մանուչարյանն ասել էր, որ պայմանավորվածության համաձայն՝ նրան ուղարկել են արտերկիր․ «Հուսով եմ՝ մոտ ապագայում ոչ ոք չի իմանա նրա իրական անունը, իր եւ հարազատների գտնվելու վայրը»։
Դ․ Պիսարենկոյի պատմելով, այդուհանդերձ, տեղի ունեցածից մի քանի օր անց ընդդիմադիր թերթերից մեկն առանց հեղինակի եւ աղբյուրին հղում անելու գրել էր հերոսական դրվագի մասին, բայց դրանից հետո մեծ աղմուկ չէր բարձրացել։
Ինչպես վերեւում նշեցինք, ադրբեջանցիները քիչ ավելի ուշ պարզել էին, որ հայկական հատուկ ծառայությունները հավաքագրել էին Ռեւային։ Ըստ ադրբեջանական աղբյուրի՝ Ռեւան արդեն իսկ ադրբեջանական օդուժում ծառայող իր ընկերոջ միջոցով էր գործի դասավորվել եւ առաջին իսկ թռիչքով փախցրել մարտական ինքնաթիռը։
Հայկական հատուկ ծառայությունների այս օպերացիային մասնակցել է նաեւ հետագայում ԱԱԾ պետական պահպանության վարչության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Հրաչյա Հարությունյանը (Կրակեմ Հրաչ, 1956-2021 թթ․), ինչի մասին հայտնել է «ԱԱԾ պահեստազորի սպաների միություն» ՀԿ-ն։
Ինչ վերաբերում է «ՄիԳ-25»-ին, ապա այս ինքնաթիռը մինչ օրս կանգնած է Հայաստանի ավիաբազաներից մեկում, չնայած որեւէ տեղեկություն չկա մեր երկիր տեղափոխվելուց հետո դրա շահագործման մասին։

Artsakh 1993: The Unclassified Story of How Armenian Special Forces “Captured” an Azerbaijani MiG-25
Throughout the Artsakh conflict, beginning in the 1990s, there have been numerous instances of one side capturing military equipment from the other.
There is an unprecedented case, however, when the Armenian special services captured an Azerbaijani military aircraft without firing a shot.
Few know about it in Armenia.
The Azerbaijan plane remains parked at an air base in Armenia. It hasn’t been exhibited, for all to see, as captured Azerbaijani war booty.
Meanwhile, Azerbaijan, has opened such a “theme park” in Baku, showcasing captured and damaged Armenian military equipment and the crude effigies of Armenian soldiers. The Azerbaijani government uses such exhibits to fuel hatred towards Armenians and to boast of its military prowess.
Armenia and Artsakh, which won the first war, certainly had the opportunity to open several such parks. We, however, never crossed the red line into xenophobia and fascism.
MiG-25 Special Operation
During the Soviet era, the Soviet Air Force was unequally distributed in Armenia, Georgia and Azerbaijan.
In 1990, there were two helicopter air squadrons in Armenia, and much larger units like regiments (including fighters, bombers, other aircraft) in Georgia and Azerbaijan.
When the Soviet Union collapsed, Azerbaijan “acquired” a significant amount of Soviet air equipment, including MiG-25 fighters, through various deals or simply by theft.
However, Azerbaijan did not have qualified military pilots and contracted Soviet servicemen, particularly Russians and Ukrainians, who flew combat missions in the conflict zone.
On January 14, 1993, during the first Artsakh War, an Azerbaijani MiG-25PD interceptor fighter (designed for destroying enemy bombers and cruise missiles), still bearing the Soviet red star and number 04, took to the skies from the former Dollyar Soviet Air Base forty kilometers from the town of Ganja. According to an Azeri source the last name of the pilot was Reva, who had served in the Azerbaijani army on a contractual basis.
Flying in front of Reva was a MiG-25 piloted by Alexander Plesha, another mercenary.
The planes had flown from Dollyar to the south, in the direction of Nagorno Karabakh, to perform a combat mission.
When they crossed the Mrav mountain range and headed for Martakert (In June 1992, the Azerbaijanis, with the help of Soviet troops, had captured the Shahumyan region and most of the Martakert region, including the town of Martakert) Plesha suddenly noticed that Reva's plane wasn’t following him.
Back in Azerbaijan, they first thought that Reva, who was making his first flight as part of that country's air force, had crashed into the Mrav mountains. They later found out that Reva had hijacked the plane to Armenia.
Dmitry Pisarenko, who heads the Sputnik Armenia news agency and was the correspondent of the Russian Vesti program in Armenia at that time remembers what happened after the case in Armenia.
Pisarenko recalls that on that winter day in 1993, he and other reporters covering the hostilities were invited to a closed-door meeting with then Armenian President Levon Ter-Petrosyan's National Security Adviser Ashot Manucharyan. The journalists were warned not to bring cameras to the meeting. Manucharyan also instructed the journalists not to take notes or record anything.
"You should know about it, but report something else. This is necessary in the interests of the state,” Pisarenko quotes Manucharyan. The journalist says that Manucharyan wanted the reporters to display a united front.
"Yesterday, the operation of our special services was successfully completed," Pisarenko recalls Manucharyan telling the assembled reporters. “A MiG-25 plane landed at Erebuni Airport under the pretext of a combat flight from Azerbaijan's Dollyar Air Base. This type of aircraft can carry out reconnaissance flights and drop bombs. Moreover, they can carry nuclear weapons. (Manucharyan was not mistaken, as various modifications of the MiG-25 are designed for different purposes, including carrying nuclear weapons - Hetq). This operation has been prepared for a long time. In Russia we found a former military pilot who, of course, agreed to cooperate in return for payment. His task was the following. He entered the contract service of the Azerbaijani Air Force and hijacked the fighter plane to Armenia during his very first flight, which was successfully done. And now, your task․ It should be reported that a MiG-25 plane of the Azerbaijani Air Force was shot down in the Krasnoselsk region (now Tchambarak - Hetq) during an attempt to invade Armenian airspace yesterday, and according to many eyewitnesses, it crashed into Lake Sevan. The pilot failed to eject."
When an ITAR-TASS reporter asked where the pilot was, Manucharyan said he had been sent abroad according to an arranged agreement. "I hope no one will learn his real name or where he and his relatives are any time soon,” Manucharyan said according to Pisarenko.
A few days later, Pisarenko says one of the opposition newspapers in Armenia wrote about heroic incident without referring to the author or the source. Nevertheless, this real story gained little traction and was soon forgotten.
As mentioned above, the Azerbaijanis soon found out that the Armenian special services had recruited Reva. According to an Azerbaijani source, Reva entered the contract service in the Azerbaijani air force through his friend already serving there.
Lieutenant General Hrachya Harutyunyan (1956-2021), who headed the National Security Service’s State Protection Department, also took part in this operation.
As for the MiG-25, it’s still parked at one of the air bases in Armenia. Whether it has flown or not since arriving in Armenia is not known.