Տիգրանը երազում է հայկական պիտակով մեքենա մոդելավորել
Տիգրանի հետ ծանոթացա մեկուկես տարի առաջ բանակում: Իրենց վաշտի տղաները գործուղված էին մեր ստորաբաժանում:
Նրան հիմնականում դիմում էին ազգանունով` Խառատյան, կամ ուղղակի «նկարիչ» ասում: Տղաների ծոցատետրերում արված մեքենաների էսքիզներն առաջին հայացքից ինձ վրա մեծ տպավորություն չթողեցին, կարծում էի` մասնագիտությամբ նկարիչ այդ տղան պարզապես լավ ձեռք ունի: Սակայն շուտով, երբ տեղափոխվեցի հենց այն վաշտ, որտեղ ծառայում էր նա, կարծիքս փոխվեց: Տիգրանը նկարների ու գերազանցապես մեքենաների էսքիզների մի տրցակ ուներ, որն ազատ ժամանակ անպակաս էր նրա ձեռքից: Այնքան տարված էր իր նոր մտահղացումներով, որ նկարում էր նույնիսկ գիշերը, երբ մյուս զինվորները քնած էին:
Այլ հետաքրքրություններ էլ ուներ. փայտից զարդատուփեր ու փոքր երաժշտական գործիք-հուշանվերներ էր սարքում: Բայց հիմնական զբաղմունքը մեքենայի նոր մոդել արարելն էր: Հաջորդ օրն առավոտյան մեկ էլ պահարանից կհաներ թղթապանակն ու ցույց կտար նոր էսքիզը: Իմ այն հարցին, թե երբ հասցրիր նկարել, կժպտար` գիշերը:
Ծնողների պատմելով` սկսել է նկարել 3-4 տարեկանից եւ առաջինը հենց մեքենա է նկարել: Գեղագիտական կենտրոնում ու կերպարվեստի դպրոցում սովորելիս ավելի է տարվել մեքենաներով ու 12 տարեկանից սկսել թղթից ու փայտից մոդելներ պատրաստել, իսկ ավելի ուշ սեփական մոդելներն է մշակել: Տիգրանը մասնագիտությամբ նկարիչ-մանկավարժ է, ավարտել է Վանաձորի մանկավարժական ինստիտուտը, զորացրվելուց հետո էլ սովորում է Երեւանի ճարտարապետաշինարարական համալսարանում: Միջավայրի դիզայներ պիտի դառնա, բայց գլխավոր նպատակը ավտոարտադրության մեջ ներգրավվելն է: Ճիշտ է` Հայաստանում տեղական ավտոարտադրություն չկա, բայց Տիգրանն ասում է, որ ոչ ահռելի գումարների ներդրմամբ կարելի է սկսել փոքր արտադրություն:
«Մի շարք մոդելներ ունեմ, որոնք նախատեսել եմ հենց Հայաստանում արտադրելու համար. դրանք փոքրաթիվ արտադրությամբ սպորտային մեքենաներ են, որոնք, ինձ թվում է, հնարավոր է մեզ մոտ արտադրել ու շուկա գտնել թե ներսում, թե դրսում: Դա կլինի թեթեւ, երկու հոգու համար նախատեսված սպորտային մեքենա, որն ընդունակ է նաեւ ավազի վրա ընթանալ, այսինքն` նախատեսված է լողափնյա միջավայրի համար: Շուկան կլինեն Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, Իրանը, ինչու չէ` Թուրքիան: Կարծում եմ` մեծ գործարան պետք չէ, որովհետեւ արտադրությունը փոքր է լինելու, ամսվա մեջ` 20-25 մեքենա, որոնք ձեռքով պիտի հավաքվեն: Ուրախ կլինեի, որ մեր տեղական գործարարները գումարներ դնեին, մեքենան լիներ հայկական պիտակով»,- ասում է Տիգրանը:
Այս եւ այլ մոդելներում մշակված են բոլոր մանրամասները` արտաքին տեսքը, մեքենայի սրահի ձեւավորումը, կոնստրուկցիոն եւ ֆունկցիոնալ հնարավորությունները: Բեռնատար ու մարդատար մեքենաների, հատուկ տեխնիկայի իր էսքիզներում ու մոդելներում Տիգրանը շեշտը դնում է նորարարության վրա, փորձում գտնել նոր լուծումներ: Վերջերս նամակներ է ուղարկել արտասահմանյան ավտոարտադրողներին` Գերմանիա, Ճապոնիա, Ռուսաստան, Ուկրաինա: Մասնավորապես գերմանական BMW-ից առաջարկել են էսքիզներով ներկայանալ Մյունխեն` ընկերության կենտրոնական շտաբ-բնակարան: Մյուսները պատասխանել են նույն կերպ: Սակայն խնդիրը ֆինանսների բացակայությունն է:
Տիգրանն ասում է, որ ավտոդիզայներների մրցույթներ արտասահմանում հաճախ են կազմակերպվում, բայց մասնակցության պայմաններից մեկն անձամբ ներկայանալն է, ինչը նույնպես ֆինանսների հարց է: Նա ծանոթ է այն հայ ավտոդիզայներների աշխատանքներին, որոնք աշխատում են արտերկրում ու լուրջ հաջողությունների են հասել: Բայց հույսը չի կորցնում, որ նման հաջողության կարելի է հասնել նաեւ Հայաստանում:
«Ինձ թվում է` սա իրատեսական ծրագիր է: Հույս ունեմ, որ կապեր կստեղծվեն արտասահմանյան ընկերությունների հետ, իսկ հետո հենց Հայաստանում հնարավոր կլինի արտադրություն կազմակերպել: Շատ մեծ ներդրումներ չեն պահանջվի փոքր ծավալների համար, արտասահմանյանի համեմատ էլ ավելի էժան կիրացնենք,- ասում է նա:- Կարծում եմ` մեր երիտասարդների եւ ավտոսիրողների կողմից սպորտային թեթեւ մոդելը կընդունվի: Պահանջարկի մեծացման դեպքում էլ մոդելների շարքն ու արտադրությունը կընդլայնենք»:

Tigran Dreams of Designing Cars for Production in Armenia
I met Tigran a year and half ago while in serving in the army. Their company was sent to our division on a visiting tour.
He was mainly addressed by his surname, Kharatyan, or more directly was called the “painter”. Automobile sketches, painted in the guy’s notebooks, did not impress me at first glance; I just figured the professional artist had a talented sketching hand. But very soon, when I was transferred to the company where he was serving, my opinion changed.
Tigran had a small collection of pictures, especially automobile sketches which, during his free time, were inseparable from him. He was so preoccupied with new ideas that he would even draw at night while other soldiers were asleep.
The following morning he would suddenly take the file out of the cabinet and show us a new sketch. When I asked when he had found the time to finish the sketch, he would smile and say, last night. He also had other interests. He would make wooden jewelry boxes and small musical instruments as souvenirs. But his main occupation was to create new automobile models.
According to his parents, Tigran started drawing at 3 or 4 years old, and his first drawing was a car. While studying at Center for Arts and Crafts and School of Fine Arts, his interest towards cars grew. At the age of 12, he started building model cars made out of wood or paper. Later on he created his own designs.
Tigran is a painter and an educator by profession. He graduated from the Vanadzor Teachers’ Institute. After his army discharge he studied at the Yerevan State university of Architecture and Construction to become an environmental designer, but his main goal was to become involved in auto manufacturing. While true that there is no auto manufacturing in Armenia, Tigran says that it is possible to start small scale manufacturing with a minimal of investment
“I have a series of models planned for production in Armenia. They are limited production sport cars that I think can be produced here for the local and foreign market. One is a light, two passenger sports car, capable of being driven on sand. It’s suitable for a beach environment. The market for such a vehicle will be the UAE, Iran, and, why not, Turkey. I think there is no need for a large factory, because the production will be limited to only 20-25 cars per month, assembled by hand. “I will be happy if our local manufacturers put up the funds so that the automobile carry a ‘made in Armenia’ label,” says Tigran.
He develops these models with attention to all kinds of details – from exterior looks and interior cabin design, to their construction and functional features. On sketches and models of trucks and passenger cars, Tigran emphasizes special technology and innovation in order to find new design solutions.
Lately he has sent letters to foreign automobile manufacturers in Germany, Japan, Russia, and Ukraine. Car king BMW has invited him to bring his sketches to the company’s Munich headquarters. Others have responded in similar fashion. But the problem remains a lack of financial resources.
Tigran says automobile design contests are frequently held abroad. One of the conditions for participating is that designers appear in person. Again, it’s a question of finances.
Tigran is familiar with the work of successful Armenian automobile designer located abroad. He has never given up hope that similar success can be achieved right here in Armenia.
“It appears to me that this is a realistic plan. I am hopeful about establishing ties with foreign companies. It will then be possible to organize the production in Armenia. Low volume production does not require large investment. It will be less expensive than foreign production,” he says.
“I think the light sport model will become a hit with our young generation and car enthusiasts alike. In case of increased demand, we’ll expand into a line of different models and ratchet up production,”