Աղվան Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել, վերջինս ձերբակալվել է
Հատուկ քննչական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ քննվող քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Աղվան Հովսեփյանը, 2004 թվականի մարտի 18-ից մինչև 2013 թվականի սեպտեմբերի 13-ը զբաղեցնելով գլխավոր դատախազի, իսկ 2014 թվականի հուլիսի 18-ից մինչև 2018 թվականի հունիսի 11-ը՝ քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնները, հիշյալ ժամանակահատվածում փաստացի մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող մի շարք ՍՊ ընկերությունների կառավարմանը, բացի այդ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով` 190 միլիոն ՀՀ դրամ կաշառք և խարդախության եղանակով կատարել առանձնապես խոշոր չափերով` 800 միլիոն ՀՀ դրամ գույքի հափշտակություն:
«Ա. Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել նաև հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով` ընդհանուր 1.299.404.414 ՀՀ դրամ գույքը (փողերի լվացում) օրինականացնելու համար:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Աղվան Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (3 դրվագ): 07.09.2021 թվականին Ա. Հովսեփյանը ձերբակալվել է:
Քրեական գործի շահերից ելնելով` առավել մանրամասն տեղեկատվություն լրացուցիչ կհրապարակվի նախաքննության ընթացքում»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Задержан бывший генпрокурор РА Агван Овсепян
Специальная следственная служба распространила сообщение о задержании бывшего генпрокурора Армении Агвана Овсепяна.
А.Овсепян, который с 18 марта 2004 г. по 13 сентября 2013 г. занимал должность генпрокурора РА, а с 18 июля 2014 г. по 11 июня 2018 г. – должность председателя Следственного комитета, в упомянутый период участвовал в управлении рядом компаний, кроме того, получил взятку в особо крупном размере – 190.000.000 драмов и совершил путем мошенничества хищение имущества в особо крупном размере - 800.000.000 драмов.
“А.Овсепяну предъявлено также обвинение в узаконивании полученного преступным путем имущества (отмывании денег) в особо крупном размере - 1.299.404.414 драмов РА. В связи с вышеуказанными преступными деяниями Агвану Овсепяну предъявлено обвинение по ст.301, п.2 ч.4 ст.311, п.1 ч.3 ст.178 и п.1 ч.3 ст.190 (три эпизода) УК РА.