Ըստ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի՝ բոլորն էլ պատրաստվում են հերթական ընտրություններին
«Ժառանգությունը» մայիսի 21-ին կհրավիրի քաղաքացիական ժողովը, որը, ինչպես կուսակցության առաջնորդն է ասում, լինելու է հանգրվանային, քանզի կպարզվի, թե որոնք են հանրային ներկա մարտահրավերների լուծումները եւ ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկի «Ժառանգությունը»՝ հասարակության հետ միասին:
Ո՞ր քաղաքական ուժերի հետ է «Ժառանգությունը» պատրաստվում համագործակցել: Այս առնչությամբ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ասում է, թե իրենց օրակարգում հիմա դաշինք ստեղծելու, բեւեռ ձեւավորելու խնդիր չկա. «Մենք հերթական խորհրդակցությունների կատարման ընթացքում ենք: Թե դրանից ինչ կծնվի, կերեւա առաջիկա ամիսների ընթացքում»:
Նույն կերպ նա նշում է, թե այսօր չի կարող ասել՝ ընտրություններին միասնաբար մասնակցելու առաջարկով «Ժառանգությունը» Հայ ազգային կոնգրեսին կդիմի՞, թե՞ ոչ:
«Բայց եթե մեր հետագիծն ուղեցույց է, կարող եմ ասել, որ մենք այդ առաջարկով կդիմենք բազմաթիվ ուժերի՝ հասկանալով, որ մեր միասնական աշխատանքի մեջ է միայն քաղաքական արդյունքը»,- ասում է Հովհաննիսյանը:
Լրագրողները «Ժառանգության» առաջնորդից հետաքրքրվեցին, թե իր կարծիքով Լեւոն տեր-Պետրոսյանն ինչու է փոխել մարտավարությունը եւ արդյոք Կոնգրեսը փորձո՞ւմ է գնալ արտահերթ ընտրությունների, ինչպես հայտարարում են, թե՞ ուղղակի պատրաստվում է հերթականին:
«Իրենք ասում են, որ փոփոխություն չի եղել, եղել է պահանջների բյուրեղացում կամ մարտավարական փոփոխություններ: Ես կարծում եմ, որ հանրային միջավայրը փոփոխվել է, միգուցե կան արտաքին գործոններ,- ասում է Րաֆֆի Հովհաննիսյանը,- ակնհայտ է, որ այն նույն դիպուկ բնութագրումները, որ կային մի քանի տարի առաջ, այլեւս բացակայում են: Գոնե դա, կարելի է ասել, որ փոփոխություն է»:
Թեեւ ՀԱԿ-ը հայտարարում է, որ արտահերթ ընտրությունների անցկացման պահանջը մնում է օրակարգում, ըստ Հովհաննիսյանի, բոլորն էլ հասկանում են, որ քաղաքական լուրջ դերակատարներն իրենց համարում են հերթական նախընտրական շրջանում: Ու ինչ էլ ասեն, միեւնույն է, նախապատրաստվում են հատկապես հերթական ընտրություններին:
«Ընտրությունների նախապատրաստման խնդիրը բոլորի օրակարգում կա՝ գոնե փակ հավաքներում: Եվ ես կարող եմ ինձ համար ասել, որ եթե խնդիրն այն է, թե պետք է մտնենք ԱԺ եւ մեր 7 տեղը դարձնենք 15 կամ արտախորհրդարանական կարգավիճակը՝ խորհրդարանական, եւ ակնկալենք, որ այդպիսով Հայաստանը կփոխվի, կունենանք օրենքի իշխանություն, սահմանադրական կարգ եւ այլն, ես կարծում եմ, որ դրանք անհիմն ակնկալիքներ են»,- ասում է «Ժառանգության» առաջնորդն ու ընգծում, թե պետք է շատ ավելի մեծ հարց լուծվի, ընդ որում՝ ոչ թե առանձին-առանձին, այլ «ամենաանհավանական բանաձեւերով եւ համատեղ դաշնային աշխատանքով»:
Իսկ մինչեւ ՀԱԿ-ի առաջիկա հանրահավաքը քաղբանտարկյալներն ազատ կարձակվե՞ն եւ եթե այո, ապա ինչի՞ դիմաց: Հարցին ի պատասխան էլ Ր. Հովհաննիսյանը նշում է, թե հուսով է, որ իրոք այդպես կլինի: Սակայն, ըստ նրա, քաղբանտարկյալները դեռ 3 տարի առաջ պետք է ազատ արձակած լինեին, քանի որ այս ընթացքում Հայաստանի հեղինակությունն արդեն իսկ տուժել է՝ այս հարցի լուծված չլինելու պատճառով, «եւ անհրաժեշտ է, որ այն, թեկուզ ուշացումով, լուծվի»:

К выборам готовятся все, считает Раффи Ованнисян
21 мая "Наследие" созовет гражданское собрание, которое, как сказал лидер партии, станет поворотным, поскольку будут определены пути преодоления угроз, стоящих сегодня перед обществом, и те шаги, которые должна предпринять партия совместно с обществом.
С какими политическими силами собирается сотрудничать "Наследие"? По словам Раффи Ованнисяна, на данный момент в их повестке нет вопроса создания блока или формирования полюса. "Мы проводим очередные консультации, а что из этого выйдет, станет ясно в ближайшие месяцы",- сказал Ованнисян. Сейчас он также не может сказать, обратится ли "Наследие" к Армянскому национальному конгрессу с предложением совместно участвовать в выборах. "Могу, однако, сказать, что с этим предложением мы обратимся ко многим силам, осознавая, что политического рзеультата можно добиться только в результате сотрудничества",- подчеркнул Раффи Ованнисян.
Отвечая на вопросы журналистов, почему Левон Тер-Петросян изменил тактику, пытается ли конгресс добиться внеочередных выборов, как заявлялось ранее, или готовится к очередным выборам, лидер "Наследия" отметил: "Они говорят, что изменений не было. Я думаю, что изменилась общественная среда, возможно, имеются внешние факторы. Но однозначно то, что меткие характеристики, которые высказывались раньше, сегодня уже отсуствуют. Во всяком случае об этом изменении можно говорить".
Несмотря на то, что АНК утверждает, что требование о проведении внеочередных выборов остается в его повестке, все понимают, что серьезные политические игроки готовятся к очередным выборам.
"Вопрос подготовки к выборам стоит на повестке всех сил, во всяком случае об этом говорится на закрытых собраниях. От себя могу сказать, что если ставить только задачу пройти в Национальное Собрание и увеличить число мандатов с 7 до 15 в надежде на то, что тем самым в Армении произойдут изменения и у нас утвердится власть закона, конституционный порядок и так далее, то я думаю, что это безосновательные надежды",- заявил руководитель "Наследия", подчеркнув, что необходимо решать более глобальный вопрос, причем самыми реальными путями и совместной работой.
А будут ли политзаключенные освобождены до предстоящего митинга АНК и если да, то в обмен на что? Отвечая на этот вопрос, Раффи Ованисян выразил надежду, что так и будет. Однако, по его словам, политзаключенные должны были выйти на свободу еще три года назад, так как из-за нерешенности этого вопроса авторитет Армении серьезно пострадал, поэтому "необходимо, чтобы он решился, пусть даже с опозданием".