Հակոբ Արշակյանն ընտրվեց ԱԺ փոխնախագահ
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Հակոբ Արշակյանը 71 կողմ ձայնով, ճիշտ այնքան, որքան քաղաքական մեծամասնության պատգամավորների թիվն է, ընտրվեց ԱԺ փոխխոսնակ: Ընդդիմությունը չէր մասնակցել փակ, գաղտնի քվեարկությանը:
Նա նախկինում զբաղեցրել է Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ապա բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի պաշտոնները: Հրաժարականի դիմում էր ներկայացրել լրագրող Փայլակ Ֆահրադյանի հետ տեղի ունեցած միջադեպից հետո: Մեծ աղմուկ էր բարձրացրել նաև 2021թ․ փետրվարի 21-25-ը Աբու Դաբիում ընթացած IDEX-2021 միջազգային ռազմարդյունաբերական ցուցահանդեսում Հայաստանի դատարկ տաղավարներով մասնակցության հարցը, սակայն ինչպես նշում էր Արշակյանը, հայկական տաղավարը լավագույններից էր:

Акоп Аршакян избран вице-спикером НС
Член правления партии “Гражданский договор” Акоп Аршакян, получив 71 голос, то есть ровно столько, сколько составляет число депутатов политического большинства, был избран вице-спикером Национального Собрания. Оппозиционные фракции в голосовании не участвовали.
Ранее Аршакян занимал должность министра транспорта, связи и информационных технологий, затем министра высокотехнологической промышленности. После инцидента с журналистом Пайлаком Фаградяном он подал в отставку.
Большой шум наделало также участие Армении в проходившей с 21 по 25 февраля 2021 г. в Абу-Даби международной военно-промышленной выставке IDEX-2021, на которой павильон нашей страны оказался без экспонатов, но, как утверждал Аршакян, был одним из лучших.