Թագուհի Թովմասյան. «Ես արգելում եմ՝ կին պատգամավորներին մոտենան տղամարդ աշխատակիցներ և փորձեն զննել, սա անընդունելի է»
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը դատապարտում է ԱԺ վարչական շենքի անվտանգության խստացված ռեժիմը: Հիշեցնենք, որ արդեն երկու օր է՝ խորհրդարանում աննախադեպ շատ անվտանգության աշխատակիցներ կան, որոնք լրագրողներին թույլ չեն տալիս ազատորեն շրջել ԱԺ շենքում: Խստացումների հետևանքով պատգամավորների տեղաշարժը ևս սահմանափակվել է, նրանք ամեն անգամ նիստերի դահլիճ մտնելիս ենթարկվում են զննության:
«Շատ լավ է, որ ԱԺ շենքում անվտանգությունը պահպանվում է, բայց լավ կլինի, որ նման անվտանգություն պահպանվի մեր երկրի դարպասների մոտ և այնպես չլիներ, որ ադբեջանական ստորաբաժումները սուլելով մտնեն Գեղարքունիք ու Սյունիք ու դուրս չեն գալիս»,- իր ելույթում ասաց պատգամավորը:
Թովմասյանը հույս հայտնեց, որ խորհրդարանի ղեկավարությունը կվերանայի այդ կարգը, քանի որ անհասկանալի է, թե իրավական ինչ փաստաթղթի հիման վրա են նման խստացումներ իրականացվում:
«Այսօր արգելում են ինձ հետ պայուսակ մտցնեմ դահլիճ, որևէ մեկն իրավունք չունի պատգամավորին արգելել անձնական իրեր տեղափոխել որևէ տեղ: Հաջորդ անգամ կլինեն ավելի աղմկահարույց իրավիճակներ, ուզում եմ վերանայվի այդ վերաբերմունքը: Եթե ստուգում են հատուկ մետաղորսիչ սարքով, անհրաժեշտ է, որ կանանց ստուգեն կին աշխատողներ, եթե չեք կարողանում ապահովել, ես առնվազն թույլ չեմ տվել, որ որևէ մեկն ինձ մոտենա: Ես արգելում եմ՝ ԱԺ կին պատգամավորներին մոտենան տղամարդ աշխատակիցներ և փորձեն զննել, սա անընդունելի է»,- ասաց նա:
Թագուհի Թովմասյանն անդրադարձավ նաև լրագրողների տեղաշարժի սահմանափակման հարցին` նշելով, որ պաշտոնապես դիմել է ԱԺ աշխատակազմին և հետաքրքրվել, թե կա արդյոք որևէ իրավական նորմ, ինչի հիման վրա նման խստացումներ են իրականացվում: ԱԺ աշխատակազմից պատասխանել են` նման փաստաթուղթ չկա, սակայն պատգամավորն ականատես է եղել, թե ինչպես են լրագրողներին անվտանգության աշխատակիցները քաշքշում:
Նա հայտնեց, որ այս սահմանափակումներն օր առաջ պետք է վերանայվեն և կրկնեց` երբևէ լրագրողների տեղաշարժը խորհրդարանում չի սահմանափակվել: Թովմասյանը պատմեց, որ նույնիսկ չի կարողացել լրագրողը մուտք գործել իր աշխատասենյակ, քանի որ անվտանգության աշխատակիցներն ասել են` դրա համար հատուկ թուլտվություն է հարկավոր:

Тагуи Товмасян: “Я запрещаю сотрудникам-мужчинам проводить досмотр женщин-депутатов. Это неприемлемо”
Депутат оппозиционной фракции “Честь имею” Тагуи Товмасян осудила введение усиленного режима безопасности в административном здании Национального Собрания. Напомним, что уже два дня в парламенте находится беспрецедентное число сотрудников безопасности, которые не разрешают журналистам свободно перемещаться в здании НС. Вследствие этих мер ограничено также перемещение депутатов, которые каждый раз, входя в зал заседаний, подвергаются досмотру.
“Очень хорошо, что в здании Национального Собрания обеспечена безопасность, но было бы лучше, если б точно так же безопасность обеспечивалась на границах нашей страны, чтобы азербайджанские подразделения не могли, насвистывая, приходить в Гегаркуник и Сюник и отказываться уходить оттуда”,- заявила в своем выступлении Т. Товмасян.
Она также выразила надежду, что руководство парламента отменит новый порядок, поскольку, по ее словам, непонятно, на основании какого документа ужесточены меры безопасности.
“Если проверяют специальным металлоискателем, то необходимо, чтобы женщин досматривали сотрудники-женщины. Если не могут обеспечить их присутствие, то я не позволю, чтобы для проведения досмотра к депутатам-женщинам подходили сотрудники-мужчины. Это неприемлемо”.
Касаясь ограничения перемещений журналистов в здании парламента, Тагуи Товмасян сообщила, что обратилась в администрацию НС с запросом о том, на основе какой правовой нормы ужесточены правила нахождения журналистов в НС. Ей ответили, что такого документа нет, однако депутат была свидетелем потасовки между журналистами и сотрудниками службы безопасности.