Լրագրողների աշխատանքը խորհրդարանում սահմանափակվելու է
Իշխանությունը մտադիր է ստեղծել այնպիսի համակարգ, որ լրագրողները խորհրդարանի շենքում ազատ չշրջեն: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահի թեկնածու Ալեն Սիմոնյանը:
«Ստեղծվելու է համակարգ, որը հնարավորություն է տալու, ժողովրդական լեզվով ասած, պատգամավորներին բերելու է լրագրողների մոտ, որպեսզի լրագրողների աշխատանքը համակարգված լինի: Որևէ մեկին հաճելի չէ, որ պաշտոնյան քայլում է, օպերատորները մեծ շտատիվները վերցրած քայլում են»,-ասաց նա:
Ըստ Սիմոնյանի` այն պաշտոնյաները, որոնք գալիս են խորհրդարան, նրանք ևս ճեպազրույցներով հանդես կգան: Իշխող ուժը պարտավորվում է նման հնարավորություն ապահովել լրագրողների համար:
Նրա խոսքով` այս պահի դրությամբ գործող կարգում ոչինչ չի փոխվելու, քանի դեռ բոլոր հնարավոր պայմանները ստեղծված չեն լրագրողների աշխատանքի համար: Խորհրդարանում այսօր անվտանգության աննախադեպ միջոցառումները Սիմոնյանը պայմանավորում է միայն անվտանգության նկատառումներով և կոչ անում չդիտարկել որպես սահմանափակում:
Ըստ նրա` առանձնացված երկու սրահ է լինելու ԱԺ վարչական շենքում, նաև` ճեպազրույցների համար նախատեսված վայր, որտեղ խորհրդարանում հավատարմագրված լրագրողները հնարավորություն կունենան խոսել պաշտոնյաների հետ:
Սիմոնյանը նաև հայտնեց, որ փոփոխությունների հետևանքով ԱԺ-ում չի լինելու որևէ մեկը, որ քայլի առանց համապատասխան վկայականի, պետք է նշվի, թե ով է տվյալ անձը: Սիմոնյանը վստահեցրեց` որևէ մեկից պաշտպանվելու խնդիր չունեն, պարզապես որևէ երկրում չկա նման նախադեպ, «երբ պատգամավորը քայլի, լրագրողները հետևից վազեն»:

Работа журналистов в парламенте будет ограничена, подтвердил А. Симонян
Власть намерена создать такую систему, которая ограничит перемещение журналистов в здании Национального Собрания, сообщил журналистам кандидат на пост спикера НС Ален Симонян.
“Будет создана система, при которой депутаты будут приходить к журналистам. Неприятно видеть, как за должностным лицом идет группа операторов с большими штативами”,- сказал А. Симонян.
По его словам, те должностные лица, которые придут в парламент, проведут брифинги. Правящая сила обязуется обеспечить такую возможность для журналистов.
Симонян сообщил, что в действующем на данный момент порядке изменений нет, поскольку для представителей СМИ пока не созданы условия для работы. Введенные сегодня в парламенте беспрецедентные меры безопасности, по словам Алена Симоняна, были направлены на обеспечение безопасности депутатов и не преследовали цель ввести ограничения.
В административном зале парламента будут выделены два зала, а также место для проведения брифингов, где аккредитованные в НС журналисты смогут общаться с должностными лицами.
А. Симонян также сообщил, что в результате изменений все находящиеся в парламенте лица должны будут иметь при себе соответствующее удостоверение.