«Հայաստան» դաշինքը պահանջում է ազատ արձակել Մխիթար Զաքարյանին ու Արթուր Սարգսյանին. վարման կարգը սկսվեց վիճաբանություններով
Խորհրդարանում շարունակվում է ութերորդ գումարման մեկնարկային նիստը: Պատգամավորները նոր էին գրանցվել, երբ «Հայաստան» դաշինքի անդամները, մեկը մյուսին հերթ չտալով, վարման կարգով խոսք պահանջեցին: Նրանք բարձրաձայնում էին իրենց դաշինքով պատգամավոր ընտրված Մեղրի համայնքի նախկին ղեկավար Մխիթար Զաքարյանի, Սիսիան համայնքի ղեկավար Արթուր Սարգսյանի կալանքի տալ գտնվելու հարցը: Պատգամավոր Սեյրան Օհանյանը, դիմելով նախագահողին, պահանջեց պատգամավորների ներկայությունն ապահովել նիստերի դահլիճում: Նախագահող Կնյազ Հասանովն արձագանքեց` հարցն իր իրավասության ներքո չէ, իրավապահների տիրույթում է:
Նույն դաշինքի պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանն էլ հավելեց` երկու պատգամավոր կալանքի պատճառով, իրենց կամքին հակառակ չեն կարողանում նիստին մասնակցել:
«Եթե համարում եք, որ ոչինչ չի եղել ու անցնել օրակարգի, էս սկզբունքով լավ տեղ չենք հասնի: Իրավունք չունեք ԱԺ կանոնակարգի ոտնահարումով գնալ առաջ, մեր երկու պատգամավորը գտնվում են կալանքի տակ, սա անհարգանք է խորհրդարանի նկատմամբ»,- ասաց Ռուստամյանը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը համաձայնեց` պատգամավորներն ունեն անձեռնմխելիության իրավունք, սակայն այժմ իրավիճակ է, երբ մինչև մանդատ ստանալը, անձեռնմխելիությունը հաղթահարվել է ԿԸՀ համապատասխան որոշումներով:
Նա կոչ արեց չխաթարել խորհրդարանի բնականոն գործունեությունը և հնարավորություն տալ նախագահողին ձևավորել ԱԺ մարմինները, որից հետո քննարկել ցանկացած հարց:
«Հայաստան» դաշինքից Արամ Վարդևանյանը հակադարձեց` Վլադիմիր Վարդանյանը այնպես է մեկնաբանում Սահմանադրությունը, որ ցանկացած դատախազ կամ դատավոր կարող է շրջանցել Սահմանադրությունը:
Վարդևանյանը պնդեց, որ Սյունիքի նախկին համայնքապետերը պատանդի կարգավիճակում են, նրանց հնարավորություն չի տրվել մասնակցել նիստերին:
Այնուհետև վարման կարգով խոսքի իրավունք պահանջեցին «Հայաստան» դաշինիքի գրեթե բոլոր պատգամավորները, Կնյազ Հասանովը արձագանքեց` եթե բոլորին խոսքի իրավունք տա, մինչև առավոտ կարող են խոսել:
Նա կոչ արեց սպասել խորհրդարանի ձևավորմանը, սակայն ընդդիմադիրներն անվրդով էին: Արմեն Ռուստամյանն ասաց, որ որպես խմբակցության քարտուղար 20 րոպե ընդմիջում է պահանջում:

Блок “Айастан” требует освободить Мхитара Закаряна и Артура Саргсяна: первое заседание парламента началось с перепалки
В парламенте проходит первое заседании Национального Собрания восьмого созыва. Сразу после регистрации члены блока “Айастан” один за другим начали требовать слова по порядку ведения заседания. Все они поднимали вопрос о нахождении под арестом избранных депутатами по списку блока “Айастан” бывшего руководителя общины Мегри Мхитара Закаряна и руководителя Сисиана Артура Саргсяна.
Председательствующий на заседании Князь Гасанов отметил, что вопрос находится в компетенции правоохранителей.
Член того же блока Армен Рустамян заявил: “Вы не имеете права нарушать Устав Национального Собрания. Двое наших депутатов находятся под арестом, это неуважение к парламенту”.
Депутат от партии “Гражданский договор” Владимир Варданян согласился с тем, что депутаты имеют право на неприкосновенность, однако, по его словам, указанные лица были лишены неприкосновенности соответствующими решениями Центральной избирательной комиссии до получения мандатов.
В. Варданян призвал не нарушать нормальную деятельность законодательного органа и дать возможность сформировать органы НС, после чего приступить к обсуждению любого вопроса.
Член блока “Айастан” Арам Вардеванян возразил, заявив, что Владимир Варданян трактует Конституцию таким образом, что любой прокурор или судья может обойти Основной закон страны.
Вардеванян отметил, что бывшие руководители общин Сюника находятся в статусе заложников, им не была предоставлена возможность участвовать в заседаниях.
Ведущий заседание Князь Гасанов призвал дождаться формирования парламента, однако оппозиционные депутаты были непреклонны. Армен Рустамян заявил, что как секретарь фракции требует 20-минутный перерыв.