Վլադիմիր Պուտին․ «Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները չեն կարող մշտապես տագնապի մեջ ապրել»
Կողմերից և ոչ մեկը շահագրգռված չի եղել Լեռնային Ղարաբաղում ճգնաժամի հետագա զարգացմամբ։ Այս մասին «Ուղիղ գիծ» ամենամյա միջոցառման ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ Նրա խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները չեն կարող մշտապես տագնապի մեջ ապրել։
«Ռուսաստանը վճռորոշ դեր է խաղացել Լեռնային Ղարաբաղում ճգնաժամի կարգավորման համար, և ոչ ոք շահագրգռված չի եղել դրա խորացմամբ՝ ո՛չ Ադրբեջանը, ո՛չ Հայաստանը, ո՛չ էլ առավել ևս Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը։ Եթե մենք՝ բոլորս կարողանանք խաղաղ և ընկերաբար ապրել, ապա պայմաններ կստեղծենք կյանքի բարելավման համար, և ոչ միայն անվտանգության ոլորտում, այլ նաև ներկայիս պայմաններում։
Նկատի ունեմ ընտանիքների բնականոն կյանքը, նկատի ունեմ սոցիալ-տնտեսական զարգացումը, ինչի կարիքը, անկասկած, Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդիկ անչափ ունեն։ Քանի որ մշտապես ապրել տագնապի մեջ՝ մտածելով, որ զինված հակամարտությունը կվերսկսվի, անհնար է։ Դա մենք շատ լավ հասկանում ենք, և նշանակում է, որ դա հասկանում են նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարները»,- ասել է ՌԴ նախագահը։
Նշենք, որ «Ուղիղ գիծը» ամենամյա հեռուստամիջոցառում է, որի ընթացքում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատասխանում է ՌԴ բնակիչների հարցերին։

Putin Says People of Nagorno Karabakh Cannot Live in "Constant Anxiety"
Russian President Vladimir Putin, during the annual Direct Line with Vladimir Putin TV program, said that the population of Nagorno Karabakh cannot live in “constant anxiety” and called on all parties to the conflict to strive to live in “peace and friendship” and thus create conditions to improve daily life.
“I mean the normal life of families. I mean socio-economic development, which, of course, the people living in Nagorno Karabakh need a lot. Because it is impossible to live in constant anxiety, thinking that the armed conflict will resume. We understand that very well. It means that the leaders of Armenia and Azerbaijan also understand that," said Putin.
He said that Russia has played a decisive role in resolving the crisis in Karabakh and that none of the parties involved, most of all the people there, are interested in intensifying it.