Ըստ Փաշինյանի` հոգևոր էլիտայի ներկայացուցիչները փորձել են կառավարությանը պարտադրել սեփական կամքը
Վարչապետի պաշտոնակատար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը Գեղարքունիքի մարզի Սևան քաղաքում քարոզարշավի ժամանակ քննադատական խոսքեր հնչեցրեց Հայ առաքելական եկեղեցու ղեկավար կազմի հասցեին:
«Վերջին տարիներին հոգևոր էլիտայի ներկայացուցիչները, խոսքը ղեկավար կազմի մասին է, ամեն ինչ արել են Հայաստանի կառավարությանը սեփական կամքը պարտադրելու, Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխության ձախողմանը հասնելու համար: Մեզ էսօր ասում են, թե մենք փորձում ենք վարկաբեկել Հայ առաքելական եկեղեցու ավանդական արժեքները: Ո´չ, այդ արժեքները վարկաբեկում են կոռումպացված հոգևորականները»,-պնդեց նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` եկեղեցում կան բազմաթիվ պարկեշտ ու նվիրյալ հոգևորականներ, սակայն, ըստ նրա, խայատառակություն է այն, որ Հայ առաքելական եկեղեցու Արարատյան թեմի առաջնորդի մասնակցությամբ ձայնգրություն է հրապարակվում, որն ամբողջությամբ դեմ է քրիստոնեական արժեքներին (նկատի ունի Նավասարդ արքեպիսկոպոս Կճոյանին. հեղ.):
«Ո՞վ է ավելի շատ վարկաբեկում, կոռուպցիայի մեջ ներգրավված հոգևորականները, թե՞ էն մարդիկ, ովքեր ուզում են, որ եկեղեցին իրենց քննադատությամբ լինի մեր հոգիների, մեր սրտերի ու մեր մտքերի առաջնորդը»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարը պնդեց` նման հոգևորականներին չի պատասխանելու, իր պատասխանը աստվածշնչյան է, ինչից հետո նա կարդաց 55-րդ սաղմոսը:
Հիշեցնենք, որ այսօր քարոզարշավի վեցերորդ օրն է, Փաշինյանը քարոզարշավը սկսել էր հունիսի 7-ին Արմավիրի մարզից, հունիսի 8-ին Արագածոտնի մարզում էր, հունիսի 9-ին` Շիրակի մարզում, հունիսի 10-ին` Լոռու մարզում, երեկ` Տավուշում, այսօր ամբողջ օրը կլինի Գեղարքունիքում, երեկոյան հանրահավաք է սպասվում Գավառում:

По словам Пашиняна, представители духовенства пытались навязать правительству свою волю
Исполняющий обязанности премьер-министра, кандидат на этот пост от партии “Гражданский договор” Никол Пашинян в ходе агитационной кампании в городе Севан Гегаркуникской области выступил с критикой в адрес предводителей Армянской Апостольской церкви.
“В последние годы представители духовной элиты (речь идет о предводителях) делали все, чтобы навязать правительству Армении свою волю, провалить произошедшую в Армении революцию. Сегодня нам заявляют, что мы пытаемся дискредитировать традиционные ценности Армянской Апостольской церкви. Нет, эти ценности дискредитируют коррумпированные духовные лица”,- сказал Н.Пашинян.
По словам врио премьера, среди духовенства много порядочных и преданных служителей церкви, но когда публикуется аудиозапись разговора предводителя Араратской епархии ААЦ (речь идет об архиепископе Навасарде Кчояне. – Ред.), слова которого полностью противоречат христианским ценностям, это уже позор.
“Кто больше дискредитирует – погрязшие в коррупции духовные лица или люди, которые хотят, чтобы благодаря их критике церковь стала властителем наших душ, наших сердец, наших помыслов”,- сказал Пашинян.
Он отметил, что его ответом таким священнослужителям станет изречение из Библии, после чего зачитал 55-й Псалом.