Փաշինյանը ներկայացրել է, թե ինչպես է պատկերացնում անկլավների հարցի լուծումը
Վարչապետի պաշտոնակատար, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը Տավուշի մարզի Բերդ համայնքում անդրադարձավ ադրբեջանական ու հայկական անկլավների հարցին: Փաշինյանն ասաց, որ մինչ 2020-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ստորագրելը քննարկում է եղել անկլավների վերաբերյալ:
«Էսօր շատ է տարածվում էն մասին, թե ես ստորագրելիս եմ եղել էդ տարբերակը, ինչ-որ մարդիկ կանխել են, ճշմարտությունը ճիշտ հակառակն է՝ կային մարդիկ, ովքեր ասում էին՝ հենց էդ տարբերակով էդ թուղթը պետք է ստորագրել: Բայց մենք շատ հստակ դիրքորոշում ենք հայտնել, և այդ կետը հանվել է»,- ասաց Փաշինյանը՝ նկատի ունենալով Ղազախի շրջանի գյուղերը, որոնք ըստ հայտարարության նախնական տարբերակի, պետք է փոխանցվեին Ադրբեջանին:
Փաշինյանը վստահեցրեց՝ անկլավների թեման քննարկվել է դեռ 1999 թվականի Մեղրիի փոխանակման ծրագրի ժամանակ: Փաշինյանը սա ասաց՝ արձագանքելով ընդդիմախոսների մեղադրանքներին, թե ինքն է անկլավների թեման առաջ քաշել:
«Էս թեման բանակցությունների սեղանին դրվել է 1998-1999 թվականներին, հետագա բանակցային գործընթացի փաթեթում ուղղակի հիշատակում դրա մասին չի եղել, բայց բանակցային փաթեթում եղել է հետևյալը, որ Ղարաբաղի պահով թուղթը ստորագրելուց հետո Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջկառավարական բանակցություններ են տեղի ունենում, որտեղ էդ հարցերը պետք է քննարկվեն: Էս թեման միշտ եղել է բանակցությունների օրակարգում»,- ասաց նա:
Ըստ Փաշինյանի՝ կա անկլավների ընդհանուր տրամաբանություն, ըստ միջազգային պրակտիկայի, այն իրավիճակը, որը արձանագրված է, այդպես էլ մնում է:
«Մենք էլ անկլավ ունենք՝ Արծվաշեն ունենք Ադրբեջանի տիրապետության տակ, և մեր տրամաբանությունն էն է, որ անկլավը պետք է փոխանակվի անկլավի հետ (նկատի ունի եղած անկլավների փաստաթղթային արձանագրում, հեղ.), էն, ինչ իրենց հսկողության տակ է, մնա իրենց հսկողության տակ, էն, ինչ մեր հսկողության տակ է, մնա մեր հսկողության տակ»,- ասաց նա:
Փաշինյանը նաև հիշեցրեց, որ Տավուշի մարզից մի քանի տասնյակ կիլոմետր հայկական տարածքներ գտնվում են Ադրբեջանի տիրապետության տակ: Ասում է, երբ բանակցությունների ժամանակ անկլավների հարցը քննարկվել է, հայկական կողմն էլ Տավուշի մարզի վերոնշյալ տարածքների մասին է խոսել:
«Դրել ենք բանակցային սեղանին ու ասել ենք, որ էս հարցերը պետք է դիտարկվեն ընդհանուր համատեքստում»,- ասաց նա:
Փաշինյանը նշեց՝ իր և ԶՈՒ գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի միջև եղած կոնֆլիկտին կանդրադառնա երեկոյան՝ իջևանյան հանրահավաքին:

Пашинян рассказал, как он представляет решение вопроса анклавов
Исполняющий обязанности премьер-министра, кандидат на эту должность от партии “Гражданский договор” Никол Пашиян в рамках своей агитационной кампании встретился с жителями общины Берд Тавушской области. В ходе встречи Пашинян коснулся вопроса азербайджанских и армянских анклавов, отметив, что он обсуждался до подписания заявления 9 ноября 2020 года.
“Сегодня много говорят о том, что я собирался подписать этот вариант, но какие-то люди не допустили. В действительности все происходило наоборот. Были люди, которые утверждали, что этот документ нужно подписать именно в этом варианте. Но мы настояли на своей позиции, и этот пункт был исключен”,- сказал Никол Пашинян, имея в виду села Казахского района, которые, согласно предварительному варианту заявления, должны были отойти к Азербайджану.
Пашинян подчеркнул, что вопрос анклавов обсуждался еще в 1999 году, когда была выдвинута программа обмена Мегри. Кандидат в премьеры сообщил об этом в ответ на обвинения оппозиции в том, что именно он выдвинул тему анклавов.
“Эта тема лежала на столе переговоров в 1998-1999 годах. Во время дальнейших переговоров она не упоминалась, но в переговорном пакете было отмечено, что после подписания документа по Карабаху между Арменией и Азербайджаном будут проведены межправительственные переговоры, на которых должны обсуждаться эти вопросы. Эта тема всегда была в повестке переговоров”,- сказал Н. Пашинян.
По его словам, в соответствии с международной практикой фиксируется та ситуация, которая уже существует.
“У нас есть анклав – Арцвашен, который находится под управлением Азербайджана. И наша логика состоит в том, что анклав нужно менять на анклав, то есть то, что находится под их контролем, остается под их контролем, то, что находится под нашим контролем, остается под нашим контролем”,- пояснил врио премьер-министра.
Пашинян также напомнил о том, что территория в несколько десятков километров в Тавушской области Армении находится под контролем Азербайджана. Когда во время переговоров обсуждалась тема анклавов, армянская сторона подняла вопрос территории в Тавушской области, отметив, что эти вопросы должны рассматриваться в общем контексте, сообщил Никол Пашинян.
Он также отметил, что вечером состоится встреча в Иджеване, на которой он коснется конфликта с бывшим начальником Генштаба Вооруженных сил РА Оником Гаспаряном.