ՄԻԵԴ-ն արձանագրել է, որ գերեվարված 6 հայ զինծառայողների նկատմամբ ուժի մեջ է միջանկյալ միջոց կիրառելու որոշումը
2021 թվականի մայիսի 27-ին Ադրբեջանի կողմից գերեվարված վեց հայ զինծառայողների հիմանարար իրավունքների պաշտպանության մասին ՀՀ կառավարության դիմումին ի պատասխան՝ սույն թվականի հունիսի 8-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը արձանագրել է, որ նշված զինծառայողների նկատմամբ ուժի մեջ է 2020 թվականի նոյեմբերի 3-ի միջանկյալ միջոց կիրառելու որոշումը, այնպես ինչպես մյուս գերեվարված և պահվող քաղաքացիական անձանց նկատմամբ: Այս մասին հայտնում է ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունը։
«Միաժամանակ Եվրոպական դատարանի որոշման հիման վրա Ադրբեջանի կողմից տրամադրվել են զինծառայողների առողջական վիճակին վերաբերող փաստաթղթերը, ինչպես նաև վերջիններիս առաջադրված մեղադրանքները:
Եվրոպական դատարանը նույն օրը մերժել է նաև Ադրբեջանի դիմումը, որով վերջինս պահանջել էր վերացնել իր կողմից գերեվարումը չհաստատված անձանց նկատմամբ կիրառված միջանկյալ միջոցները: Վերջիններս շարունակում են մնալ ուժի մեջ»,- ասվում է հաղորդագրությունում:
Հիշեցնենք՝ մայիսի 27-ի առավոտյան Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնեց, որ Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում, ՀՀ զինված ուժերի N զորամասի պահպանության տարածքում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս, ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայողների կողմից շրջափակվել և գերեվարվել է ՀՀ Զինված ուժերի վեց զինծառայող։
Ավելի ուշ ՊՆ-ն հրապարակեց գերեվարված 6 զինծառայողների անունները՝ Ա. Ն. Աբգարյան, Ի. Ա. Սարգսյան, Վ. Վ. Սարգսյան, Բ. Ս. Օհանյան, Ա. Գ. Բուդոյան, Վ. Օ. Ռաֆայելյան։

ЕСПЧ оставил в силе решение о применении промежуточного средства в отношении взятых в плен Азербайджаном шести армянских военнослужащих
В ответ на заявление правительства Республики Армения о защите основополагающих прав шести армянских военнослужащих, взятых в плен Азербайджаном 27 мая 2021 года, Европейский суд по правам человека 8 июня констатировал, что в отношении указанных военнослужащих, как и в отношении других взятых в плен и удерживаемых гражданских лиц, в силе остается решение о применении промежуточного средства от 3 ноября 2020 г. Об этом сообщает представительство РА в ЕСПЧ.
“В то же время на основании решения Европейского суда Азербайджаном были предоставлены документы о состоянии здоровья военнослужащих, а также предъявленные им обвинения.
В тот же день ЕСПЧ отклонил заявление Азербайджана, которым последний требовал отменить промежуточные средства в отношении взятых им в плен неустановленных лиц. Промежуточные средства остаются в силе”,- говорится в сообщении.
Напомним, что утром 27 мая Министерство обороны Армении сообщило о том, что на пограничном участке в Гегаркуникской области были окружены и взяты в плен шесть военнослужащих Вооруженных Сил РА, выполнявших инженерные работы на охраняемой территории N-ской военной части.
Позже МО опубликовало имена шесть взятых в плен военнослужащих: “А.Н.Абгарян, И.А.Саргсян, В.В.Саргсян, Б.С.Оганян, А.Г.Будоян, В.О.Рафаелян.