Ադրբեջանի ռազմական հանցագործության հետքերով. ի՞նչ զենքով է թշնամին խոցել Շուշիի մայր տաճարը
«Հետքը», հիմնվելով իր ձեռքի տակ եղած փաստական ապացույցների եւ մասնագիտական գնահատականների վրա, փորձել է պարզել, թե ինչ զենքով է թշնամին 2020 թ. հոկտեմբերի 8-ին խոցել Շուշիի Ղազանչեցոց Սբ. Ամենափրկիչ եկեղեցին:
Այդ օրը թշնամին երկու անգամ հարվածեց հայկական ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցուն (կառուցվել է 1868-1887 թթ.), որը ոչ միայն Արցախի թեմի առաջնորդանիստն է, այլեւ Շուշիի ու Արցախի հայկականության ամենահայտնի խորհրդանիշներից մեկը: Բացի դրանից՝ պատերազմի օրերին եկեղեցու նկուղում պատսպարվում էին տեղի հայ բնակիչները:
Եկեղեցուն ուղղված առաջին հարվածը թշնամին հասցրեց հոկտեմբերի 8-ի կեսօրից քիչ անց, իսկ երկրորդը՝ երեկոյան կողմ: Այս երկրորդ հարվածի ժամանակ եկեղեցում էին ռուսաստանցի լրագրողներն ու նրանց հայ ուղեկցորդը, որոնք վիրավորվեցին:
Երկու հարվածներն էլ մեծ ճշգրտությամբ հասցվել են եկեղեցու տանիքի հարավային հատվածին: «Հետքի» թիմը (գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյան, լուսանկարիչներ Հակոբ Պողոսյան, Սարո Բաղդասարյան) առաջին հարվածից հետո եղել է եկեղեցում, նկարահանումներ կատարել այդտեղ եւ Շուշիի ճանապարհին, ու այդ ընթացքում թիմը երկնքում ֆիքսել է թշնամական ԱԹՍ-ի ձայնը: Հոկտեմբերի 8-ի երեկոյան հասցված երկրորդ հարվածից հետո մեր թիմը Ղազանչեցոց բարձրացել է ամսի 9-ի առավոտյան:
Ամսի 9-ին եկեղեցու ներսում մեր լրագրողները գտել են զինամթերքի մնացորդներ, մասնավորապես՝ կառավարման համակարգի որոշ դետալներ, իսկ բակից՝ մետաղյա օղակ:
Դրանցից զատ՝ եկեղեցու պահակը «Հետքի» լրագրողներին է հանձնել իր գտած մետաղական մնացորդը՝ հրթիռի թեւի տեսքով:
Կառավարման համակարգն ու մետաղական դետալները «Հետքը» ցույց է տվել հայ մասնագետներին՝ հասկանալու համար, թե դրանք ինչ զենքի կարող են պատկանել: Չնայած չենք պնդում, թե դրանք բոլորը միեւնույն զինատեսակի մնացորդներ են, այդուհանդերձ, հարկ է նշել, որ հոկտեմբերի 8-ի երկու հարվածներից առաջ թշնամին Ղազանչեցոցին չի հարվածել, ինչը, թերեւս, նշանակում է, որ լրագրողների եւ պահակի գտած դետալները պատկանում են այն զենքին, որով թիրախավորվել է հայկական նշանավոր հոգեւոր կառույցը: Դժվար է նաեւ ասել, թե արդյոք երկու հարվածներն էլ հասցվել են նույն զենքով, բայց փաստն այն է, որ դրանք հասցվել են տանիքի նույն կետին մեծ ճշգրտությամբ, ինչը մեծացնում է հավանականությունը, որ կիրառվել է նույն զինատեսակը:
Թշնամու առաջին հարվածի վերաբերյալ շուշեցիները լրագրողներին եւ, օրինակ, «Human Rights Watch» (HRW) իրավապաշտպան կազմակերպությանը հայտնել էին, որ երկնքում տեսել են թշնամական 3 ինքնաթիռ: «HRW»-ի հետազոտողը եկեղեցում եղել է հոկտեմբերի 13-ին ու ֆիքսել ոչ միայն եկեղեցուն հասցված վնասը, այլեւ գտել զինամթերքի մի քանի փոքր մնացորդներ:
Ուսումնասիրելով առաջին ու երկրորդ հարվածներից հետո համացանցում հայտնված լուսանկարները (եկեղեցու տանիքին առաջացած անցքն ու զինամթերքի մնացորդները) եւ իր կողմից տեղում հայտնաբերված դետալները՝ հետազոտողը, այդուհանդերձ, չի կարողացել իդենտիֆիկացնել յուրաքանչյուր հարվածի ժամանակ կիրառված զինատեսակը, բայց գտած մնացորդներից եկել է հետեւության, որ օգտագործվել է զենք, որով հնարավոր է եղել ճշգրիտ հարված կատարել, բացի դրանից՝ հնարավոր է եղել տվյալ զինամթերքի արձակումից հետո ճշգրտել դրա թռիչքի ընթացքը: Սա նշանակում է, որ զինամթերքը կառավարվող է եղել: Սրան, ի դեպ, հանգել է նաեւ «Հետքը»: Իսկ ճշգրիտ երկու հարվածները խոսում են այն մասին, որ թշնամին կիրառել է բարձր ճշգրտության զենք (precision-guided munition, smart weapon, высокоточное оружие), ինչի մասին հարվածներից հետո հայտարարեց նաեւ հայկական կողմը:
Կարեւոր է «Human Rights Watch»-ի հետազոտողի այն արձանագրումը, որ չեն հայտնաբերվել «օդ-ցամաք» տիպի զինամթերքի մնացորդներ: Բանն այն է, որ «Հետքը» հայ մասնագետների օգնությամբ եւս եկել է այն հետեւության, որ թշնամին Ղազանչեցոցին հարվածել է ոչ թե օդից, այլ ցամաքից, այսինքն՝ եկեղեցին չեն թիրախավորել ԱԹՍ-ից կամ ինքնաթիռից:
Կիրառվել է 300 մմ տրամաչափի հրթիռ
Ավիակոնստրուկտոր, ինժեներ-նախագծող Արման Պոլոյանը, ցույց տալով զինամթերքի մետաղական մնացորդները, նկատում է, որ դրանցից մեկը ռեակտիվ հրթիռային շարժիչի ծայրափողակի (сопло) օղակ է, որի միջով դուրս են գալիս հրթիռի շարժիչում այրման ժամանակ առաջացած գազերը:
Ծայրափողակի՝ մեր ձեռքի տակ եղած օղակի ներքին մակերեսին մնացած մուրը հենց գազերի արտանետման հետեւանք-ապացույց է: Այսինքն՝ այս օղակը, որն, ի դեպ, արտադրվել է 2018 թ., հրթիռի հետնամասի վերջին դետալն է: Ըստ Պոլոյանի՝ դատելով օղակի մետաղի գույնից ու քաշից, կարելի է ասել, որ այն պատրաստված է տիտանի համաձուլվածքից, իսկ թե կոնկրետ ինչ համաձուլվածք է կիրառվել, կարելի է պարզել անալիզ անելու միջոցով: Հատկապես կարեւոր է օղակի տրամաչափը՝ 300 մմ, ինչին դեռ կանդրադառնանք:
Մյուս դետալը (արտադրվել է 2017 թ.), որը հարվածի ու պայթյունի հետեւանքով դեֆորմացել է, ըստ ամենայնի, ալյումինից է: Այն իր ծավալներով եւ ակոսների (резьба) քանակով ամբողջությամբ համապատասխանում է ծայրափողակի օղակին, այսինքն՝ կարող ենք եզրակացնել, որ ձգվում է օղակի վրա:
Ալյումինե դետալի վրա առկա են «NAS» (National Aerospace Standards) ստանդարտի պտուտակներ, որոնք կիրառվում են ավիացիայի եւ հրթիռաշինության մեջ:
Դրանցով այս դետալն ամրացվել է հրթիռի ֆյուզելաժին, որից մնացած հետքերը եւս կարելի է տեսնել նկարում:
Այլ կերպ ասած՝ ծայրափողակի օղակը, դրա վրա ամրացվող «պատասխան» դետալը (դեֆորմացած) եւ սրա վրա մնացած ֆյուզելաժի հետքերը բերում են այն եզրակացության, որ գործ ունենք 300 մմ տրամաչափի հրթիռի հետ:
Հրթիռի մյուս մնացորդը դրա թեւն է, որը կայունարար-ղեկի դեր է կատարում:
Նկարում կարելի է տեսնել թեւի պտտման հանգույց-առանցքը, որի շուրջ այն շարժվում է՝ ապահովելով հրթիռի թռիչքի համապատասխան ընթացքը: Թեւը եւս, դատելով մետաղի գույնից ու քաշից, տիտանի համաձուլվածքից է պատրաստված: Այն, ինչ տեսնում ենք նկարում, իրականում թեւի մետաղական կմախքն է, որի վրա, սակայն, պահպանվել են կոմպոզիտային ծածկույթի որոշ մասեր:
Այսպես՝ կմախքի վրա խցանից պատրաստված շերտ է, իսկ դրա վրա՝ ածխածնային մանրաթելերից պատրաստված մեկ այլ շերտ՝ ածխապլաստիկ: Դրանք, ինչպես նկատում է ինժեներ-նախագծող Ա. Պոլոյանը, ապահովում են կառուցվածքի շրջահոսությունը (обтекаемость):
Խցանի եւ ածխապլաստիկի շնորհիվ հրթիռը նաեւ ռադարներից պաշտպանվելու խնդիր է լուծում, քանի որ վերջիններիս արձակած ազդանշանները չեն անդրադառնում ածխապլաստիկի կողմից, հետեւաբար չեն վերադառնում արձակող կայան, այլ թափանցում-անցնում են կոմպոզիտային շերտի միջով կամ էլ կլանվում են, այսինքն՝ ռադարի էկրանին հրթիռը չի երեւում: Ռադարների համար հրթիռի անտեսանելիությունն ապահովում է նաեւ դրա շրջահոսելի կառուցվածքը:
Կարեւոր է նաեւ թեւի՝ երկրաչափական սեղանի տեսքով կառուցվածքը: Մեր ձեռքի տակ եղած նմուշի տվյալներն այսպիսին են:
Այսպիսով՝ ունենք հրթիռային շարժիչի 300 մմ տրամաչափի ծայրափողակի օղակ, եւ ինչպես հուշում են ֆյուզելաժի՝ օղակին առնչվող մնացորդները, հրթիռի մարմնի (ֆյուզելաժի) տրամաչափը նույնպես 300 մմ է:
Ադրբեջանի զինանոցում 300 մմ տրամաչափի մի քանի զինատեսակ կա՝ ռուսական «Սմերչ», բելառուսական «Պոլոնեզ» (301 մմ), թուրքական «Կասիրգա» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգերը (ՀԿՌՀ), եւ գուցե այս շարքին կարող ենք դասել իսրայելական «LYNX» ՀԿՌՀ-ից արձակվող 306 մմ տրամաչափի «EXTRA» հրթիռները: Սրանք բոլորը «ցամաք-ցամաք» հրթիռներ են:
«Սմերչի» ու «Պոլոնեզի» հրթիռները մեկից ավելի աստիճան (ступень) ունեն, այսինքն՝ արձակումից որոշ ժամանակ անց դրանց մարտական մասն առանձնանում է հետնամասից, որտեղ շարժիչն է, ինչը նշանակում է, որ վերջինս չի հասնում թիրախին, այնինչ, ինչպես տեսնում ենք Ղազանչեցոցի պարագայում, եկեղեցուն է հասել ամբողջական հրթիռը՝ կայունարար-ղեկերով ու ծայրափողակով: Բացի վերը նշվածից՝ ռուսական ու բելառուսական համակարգերի հրթիռների կայունարարները բոլորովին այլ տեսք ունեն, քան մեր ձեռքի տակ եղածն է: Նույնը պիտի ասենք իսրայելական «EXTRA»-ի մասին, որի տրամաչափը նաեւ մի փոքր տարբեր է: «EXTRA»-ն ունի նաեւ «օդ-ցամաք» տարբերակ՝ «Rampage», սակայն վերջինիս կայունարարները եւս զգալիորեն տարբերվում են նրանից, ինչ ունենք մեր ձեռքի տակ:
Համադրելով Շուշիի մայր տաճարին հարվածած հրթիռի 300 մմ տրամաչափն ու կայունարար-ղեկի կառուցվածքն Ադրբեջանի սպառազինության մեջ եղած զինատեսակների հետ՝ ավիակոնստրուկտոր, ինժեներ-նախագծող Արման Պոլոյանն ասում է, որ 90 տոկոս հավանականությամբ եկեղեցուն հարվածողը եղել է թուրքական «Կասիրգա» ՀԿՌ համակարգը, իսկ ավելի կոնկրետ՝ դրա «TRG-300» կառավարվող հրթիռը:
Ի՞նչ է հուշում մեր հայտնաբերած կառավարման համակարգը
Չնայած հրթիռի կառավարման համակարգից, որը գտել է «Հետքի» թիմը, շատ բան չի մնացել, այդուհանդերձ, որոշ կարեւոր եզրահանգումներ կարող ենք անել: Ինչպես կարելի է տեսնել լուսանկարում, մետաղական կաղապարի մեջ 4 տպատախտակ է (printed circuit board, печатная плата), որոնցից յուրաքանչյուրի մեջ ինժեներ-նախագծող Արման Պոլոյանը հաշվել է 8 շերտ: Պարզ լեզվով ասած՝ շերտերի քանակը խոսում է տվյալ սարքի բարդության եւ հնարավորությունների մասին:
Տպատախտակների վրա հավաքված էլեկտրոնային սխեման ներառում է տարբեր բաղադրիչներ, այդ թվում՝ FPGA միկրոսխեմաներ: Ա. Պոլոյանն ասում է, որ սրանք պրոցեսորներ են, որոնք շատ մեծ արագությամբ մեծ ծավալի ինֆորմացիա են մշակում, հաշվարկներ կատարում: Օրինակ՝ հրթիռի ստաբիլիզացիան (կայունացումը) կամ ուղղորդումը կատարվում է FPGA միկրոսխեմաների միջոցով:
Լուսանկարում, որն արել ենք խոշորացույցի տակ, կարելի է տեսնել ամերիկյան «Altera» ընկերության (պատկանում է տեխնոլոգիական գիգանտ «Intel Corporation»-ին) «Cyclone V» տիպի FPGA միկրոսխեման, որն արտադրվել է Հրվ. Կորեայում:
Խոշորացույցի միջոցով նկարել ենք նաեւ ամերիկյան «Analog Devices» ընկերության ընդունիչ-հաղորդիչը (transceiver, приёмопередатчик), որը թողարկվել է Սինգապուրում: Նման սարքերը թե՛ ընդունում, թե՛ հաղորդում են ռադիոալիքներ, ասել է թե՝ ինֆորմացիա: Սա կարեւոր հանգամանք է, ինչը հուշում է, որ Սբ. Ամենափրկիչ եկեղեցուն հարվածած հրթիռը եղել է կառավարվող:
Վերեւում նշեցինք, որ, ըստ ինժեներ-նախագծող Արման Պոլոյանի, թշնամին կիրառել է «TRG-300 Kaplan» հրթիռ (թուրքերենից՝ վագր): Սա թուրքական «Roketsan» ընկերության կողմից արտադրվող «T-300 Kasırga» (թուրքերենից՝ փոթորիկ) համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգի կառավարվող հրթիռ է, որն արձակվում է 4 փող ունեցող «MCLS» (multi-caliber launcher system) կայանքից:
«TRG-300»-ն ունի երկու տարբերակ՝ «BLOCK-I» եւ «BLOCK-II»: Առաջինի ընդհանուր քաշը 585 կգ է, իսկ մարտագլխիկինը՝ 105 կգ, երկրորդինը՝ համապատասխանաբար 670 եւ 190 կգ: Եթե «BLOCK-I»-ի հեռահարությունը 30-120 կմ է, ապա ավելի ծանր «BLOCK-II»-ինը՝ 20-90 կմ: «TRG-300»-ի կառավարման համար կիրառվում են ամերիկյան «GPS» եւ ռուսական «ГЛОНАСС» արբանյակային նավիգացիոն համակարգերը, ինչպես նաեւ իներցիալ նավիգացիայի «INS» համակարգը: Թիրախի խոցման սխալանքը մինչեւ 10 մ է:
«Հետքը» կապի հայ մասնագետների օգնությամբ պարզել է, որ մեր հայտնաբերած հրթիռի կառավարման համակարգի էլեկտրոնային սխեման կարող է ապահովել մինչեւ 1900 ՄՀց հաճախականության կապ: Սխեմայի մեջ գտել ենք շերտային ֆիլտրեր (band-pass filter, полосовой фильтр), որոնք ապահովում են կոնկրետ սեգմենտի ռադիոհաճախականության անցողունակությունը եւ ճնշում դրանից ցածր ու բարձր հաճախականությունները: Կոնկրետ այս դեպքում, ինչպես կարող ենք տեսնել լուսանկարում, հարավկորեական «SGC Technologies Inc.»-ի արտադրած ֆիլտրերն ապահովել են 1230 ՄՀց հաճախականության անցողունակությունը:
Ինչո՞վ է սա հետաքրքիր: Սա ամերիկյան «GPS» համակարգի կողմից կիրառվող տիրույթ է: Ընդհանրապես, «GPS»-ն օգտագործում է 3 տիրույթ՝ 1563-1587 ՄՀց (հայտնի է որպես L1), 1215-1239,6 ՄՀց (L2) եւ 1164-1189 ՄՀց (L5): Բոլոր երեքն էլ կիրառելի են թե՛ քաղաքացիական, թե՛ ռազմական կարիքների համար:
Փաստորեն, ունենք մետաղական դետալներ, որոնք իրենց չափերով հուշում են Ադրբեջանի զինանոցում գտնվող 300 մմ տրամաչափի հրթիռի մասին, իսկ հրթիռի հետնամասի առկայությունը Ղազանչեցոցի տարածքում հուշում է, որ գործ ունենք միաստիճան հրթիռի հետ, ինչպիսին թուրքական «TRG-300»-ն է: Մյուս կողմից՝ էլեկտրոնային սխեմայի վրա հայտնաբերված ընդունիչ-հաղորդիչը հուշում է, որ հրթիռն իսկապես կառավարվող է, իսկ ֆիլտրերը հուշում են, որ հրթիռը կիրառում է «GPS»-ի հաճախականություն, որը, համաձայն «Roketsan»-ի պաշտոնական տվյալների, կիրառվում է նաեւ «TRG-300»-ի կառավարման համար:
Ի՞նչ պայթուցիչ է գործարկվել
Արտադրողի պաշտոնական տվյալներով՝ «TRG-300»-ի վրա օգտագործվում է 2 տեսակի պայթուցիչ՝ կոնտակտային (contact fuze) եւ ոչ կոնտակտային (proximity fuze): Եթե առաջինով աշխատող հրթիռի մարտագլխիկը պայթում է թիրախին հարվածելիս, ապա երկրորդի պարագայում պայթյունը տեղի է ունենում առանց թիրախին հարվածելու՝ դրանից փոքր հեռավորության վրա: Ոչ կոնտակտային պայթուցիչի կիրառմամբ խոցումը, ըստ գնահատականների, մի քանի անգամ ավելի էֆեկտիվ է, քան խոցումը կոնտակտային պայթուցիչի միջոցով:
«Human Rights Watch»-ի հետազոտողը, ուսումնասիրելով հոկտեմբերի 8-ի երկու խոցումների հետեւանքով Ղազանչեցոց եկեղեցու ինտերիերի վնասվածքները, եկել է այն ենթադրության, որ երկրորդ հարվածի ժամանակ մարտագլխիկն աշխատել է ուշ գործող պայթուցիչով (delay fuze), քանի որ բեկորների բազմաթիվ հետքեր են առաջացել կառույցի ներսի պատերին, այսինքն՝ պայթյունը, ըստ էության, տեղի է ունեցել ոչ թե տանիքին հարվածելիս, այլ դրանից հետո՝ եկեղեցու ներսում:
Սակայն նման հետեւանքը, թերեւս, կարող է նաեւ նշանակել, որ օգտագործվել է «TRG-300»-ի ոչ կոնտակտային պայթուցիչ, որը գործարկվել է եկեղեցու հատակից մի քանի մետր բարձրության վրա՝ վնասելով նաեւ պատերը: Այսինքն՝ հատկապես առաջին հարվածից հետո հայկական կողմի հաղորդագրություններից տեղեկանալով, որ եկեղեցում խաղաղ բնակիչներ են պատսպարվում՝ թշնամին կարող էր գործի դնել նման պայթուցիչ՝ նպատակ ունենալով առաջինի համեմատ ավելի էֆեկտիվ խոցում կատարել. ենթադրելի է, որ մարտագլխիկը պայթել է եկեղեցու ներսում, բայց օդում՝ հատակից բարձր: Պատահական չէ, որ հենց այս երկրորդ հարվածի ժամանակ վիրավորվեցին այնտեղ գտնվող լրագրողները:

По следам военных преступлений Азербайджана: из какого оружия враг обстрелял кафедральный собор в Шуши
Hetq.am, основываясь на имеющихся в его распоряжении доказательствах и профессиональных оценках, попытался выяснить, из какого оружия враг обстрелял 8 октября 2020 года собор Св. Христа Всеспасителя Казанчецоц в Шуши.
В тот день враг нанес два удара по находящейся под контролем армянских сил церкви Казанчецоц (построена в 1868-1887 гг.), которая была не только центром Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, но и является одним из наиболее известных символов армянской идентичности Арцаха и Шуши. Кроме того, в дни войны в подвальном помещении церкви укрывались жители города.
Первый удар по церкви враг нанес сразу после полудня 8 октября, второй – ближе к вечеру. Во время второго удара в церкви Казанчецоц находились российские журналисты и сопровождавший их армянин. Все они получили ранения.
Оба удара были нанесены с высокой точностью по южной части крыши церкви Казанчецоц. Уже после первого удара в церкви находилась команда Hetq.am (главный редактор Эдик Багдасарян, фотографы Акоп Погосян, Саро Багдасарян), которая провела видеосъемку как внутри собора, так и по дороге в Шуши. В течение этого времени команда зафиксировала в небе звук вражеского дрона. После второго удара, нанесенного вечером 8 октября, наша команда побывала в церкви Казанчецоц утром 9 октября.
В тот же день журналисты Hetq.am обнаружили внутри церкви некоторые детали системы управления, а во дворе – металлическое кольцо.
Кроме того, сторож церкви передал нашим журналистам найденный им металлический фрагмент в виде крыла ракеты.
Фрагмент системы управления и металлические детали Hetq.am показал армянским специалистам, чтобы понять, какому оружию они могут принадлежать. И хотя мы не можем утверждать, что все они принадлежат одному и тому же виду оружия, тем не менее, следует отметить, что перед нанесением двух ударов 8 октября враг не обстреливал кафедральный собор в Шуши, а это, пожалуй, означает, что найденные журналистами и сторожем детали принадлежат тому оружию, которым были нанесены удары по известному армянскому культовому сооружению. Трудно сказать, были ли оба удара нанесены одним и тем же оружим, однако факт, что били с высокой точностью по одной и той же точке крыше, увеличивает вероятность использования одного и того же вида оружия.
Относительно первого удара врага жители Шуши рассказали журналистам и правозащитной организации “Human Rights Watch” (HRW), что видели в небе 3 вражеских самолета. Исследователь HRW был в церкви 13 октября и зафиксировал не только причиненный зданию ущерб, но и нашел несколько небольших фрагментов боеприпасов.
Исследователь HRW, изучив фотографии, появившися в Интернете после первого и второго ударов, на которых зафиксированы дыра на крыше церкви и остатки боеприпасов, а также найденные им на месте детали, тем не менее не смог идентифицировать использованный во время каждого удара вид оружия. Однако при изучении фрагментов исследователь пришел к выводу, что было использовано оружие, которым можно наносить точные удары, кроме того, после выпуска данного боеприпаса можно было уточнять направление его полета. Это значит, что боеприпас был управляемым. Кстати, к такому выводу пришел и Hetq.am. А два точных удара свидетельствуют о том, что враг использовал высокоточное оружие (precision-guided munition, smart weapon), о чем после ударов заявила также армянская сторона.
Важное значение имеет вывод исследователя “Human Rights Watch” о том, что остатки боеприпаса “воздух-земля” не были обнаружены. Дело в том, что Hetq.am с помощью армянских специалистов тоже пришел к выводу, что враг наносил удары по церкви Казанчецоц не с воздуха, а с суши, то есть церковь была обстреляна не с беспилотника или самолета.
Была использована 300-миллиметровая ракета
Авиаконструктор, инженер-проектировщик Арман Полоян, показав металлические фрагменты боеприпаса, отметил, что один и них представляет собой кольцо сопла реактивного ракетного двигателя, из которого выходят газы, образующиеся при горении в двигателе ракеты.
Копоть, оставшаяся на внутренней поверхности кольца сопла, является как раз доказательством и следствием выброса газов. То есть данное кольцо, которое, кстати, было произведено в 2018 г., - последняя деталь задней части ракеты. По словам Полояна, цвет металла кольца и его вес свидетельствуют о том, что оно изготовлено из титанового сплава. Более точный состав сплава можно будет выяснить только в результате анализа. Особо важное значение имеет диаметр кольца – 300 мм. К этим данным мы еще вернемся.
Другая деталь (произведена в 2017 г.), которая была деформирована вследствие удара и взрыва, судя по всему, изготовлена из алюминия. По своему объему и резьбе деталь полностью соответствует кольцу сопла. Отсюда можно сделать вывод о том, что она натягивается на кольцо.
На алюминиевой детали имеются винты стандарта NAS (National Aerospace Standards), которые используются в авиации и ракетостроении.
С помощью этих винтов деталь была прикреплена к фюзеляжу ракеты. Следы композитного материала от фюзелажа можно увидеть на снимке.
Иными словами, кольцо сопла, закрепленная на нем “ответная” деталь (деформированная), а также оставшиеся на нем следы фюзеляжа позволяют заключить, что мы имеем дело с 300-миллиметровой ракетой.
Другим фрагментом ракеты является ее крыло, выполняющее роль стабилизатора-руля.
На снимке можно увидеть ось вращения крыла, вокруг которого оно двигается, обеспечивая соответствующий ход (направление) полета ракеты. Крылья, судя по цвету и весу металла, пожалуй, тоже изготовлены из титанового сплава. То, что мы видим на снимке, на самом деле представляет собой металлический каркас крыла, на котором, однако, сохранились некоторые части (следы) композитного покрытия.
Так, на каркасе имеется пробковый слой, на нем еще один слой – углепластик, представляющий собой полотно из углеродных волокон. По словам инженера-конструктора А.Полояна, эти слои обеспечивают обтекаемость конструкции.
Благодаря пробковому слою и углепластику ракета решает также задачу защиты от радаров, поскольку испускаемые ими сигналы не отражаются углепластиком, следовательно не возвращаются на выпустившую ее станцию, а проникают в композитный слой или поглащаются. То есть ракета не отражается на экране радара.
Невидимость ракеты для радаров обепечивает также ее обтекаемая форма.
Важное значение имеет конструкция крыла в виде трапеции. Таковы данные имеющегося в нашем распоряжении образца.
Итак, имеем 300-миллиметровое кольцо сопла ракетного двигателя, и, как подсказывают композитные фрагменты фюзеляжа ракеты на деформированной детале, диаметр фюзеляжа тоже составляет 300 мм.
В арсенале вооруженных сил Азербайджана имеется несколько видов оружия с диаметром 300 мм: реактивные системы залпового огня (РСЗО) российский “Смерч”, белорусский “Полонез” (301 мм), турецкий “Касирга”. К этому ряду можно также причислить 306-мм ракеты “EXTRA” израильской РСЗО “LYNX”. Все они представляют собой ракеты “земля-земля”.
Ракеты “Смерча” и “Полонеза” имеют более одной ступени, то есть спустя некоторое время после запуска их боевая часть отделяется от задней части, где находится двигатель. Это означает, что двигатель не достигает мишени. Между тем, до церкви Казанчецоц достигла вся ракета – со стабилизатором и соплом. Кроме вышеизложенного, стабилизаторы ракет российских и белорусских систем имеют совершенно другой вид, нежели те, которые оказались у нас под рукой. То же самое можно сказать об израильской “EXTRA”, у которой тоже другой диаметр. У “EXTRA” есть и вариант “воздух-земля” – “Rampage”, однако его стабилизаторы тоже значительно отличаются от того, который находится у нас.
Сопоставив 300-миллиметровый диаметр ракеты, ударившей по кафедральному собору в Шуши и строение стабилизатора с имеющимися у Азербайджана видами вооружений, инженер-проектировщик Арман Полоян отметил, что с 90-процентной вероятностью удар по церкви был нанесен турецкой РСЗО “Касирга”, точнее ее управляемой ракетой TRG-300.
Что подсказывает обнаруженная нами система управления
Несмотря на то, что от найденной командой Hetq.am системы управления ракетой мало что осталось, тем не менее некоторые важные выводы сделать можно. Судя по снимку, в металлической форме имеются 4 печатные платы, в каждой из которых А.Полоян насчитал 8 слоев. Иными словами, количество слоев свидетельствует о сложности и возможностях данного устройства.
Собранная на печатных платах электронная схема включает различные компоненты, в том числе микросхемы FPGA. По словам эксперта, это процессоры, которые с огромной скоростью обрабатывают большой объем информации, производят расчеты. Так, стабилизация или направление ракеты обеспечивается с помощью микросхем FPGA.
На снимке, который мы сделали с помощью увеличителя, можно увидеть микросхему FPGA типа “Cyclone V” американской компании “Altera” (принадлежит технологическому гиганту “Intel Corporation”).
С помощью увеличителя мы сняли также созданный в Сингапуре приемопередатчик компании “Analog Devices”. Подобные устройства и принимают, и передают радиоволны, или информацию. Это важное обстоятельство, которое свидетельствует о том, что ударившая по церкви Казанчецоц ракета была управляемой.
Выше мы уже приводили мнение инженера-проектировщика Армана Полояна о том, что враг использовал ракету “TRG-300 Kaplan” (в переводе с турецкого “тигр”). Это созданная турецкой компанией “Roketsan” управляемая ракета реактивной системы залпового огня “T-300 Kasırga” (в переводе с турецкого “буря”), которая выпускается со станции “MCLS” (multi-caliber launcher system, имеет 4 направляющих).
Есть два варианта “TRG-300” – “BLOCK-I” и “BLOCK-II”. Общий вес “BLOCK-I” – 585 кг, вес боеголовки – 105 кг. В случае с “BLOCK-II” эти показатели составляют соответственно 670 кг и 190 кг.
Если дальность “BLOCK-I” достигает 30-120 км, то дальность более тяжелого “BLOCK-II” - 20-90 км. Для управления “TRG-300” используются американская спутниковая навигационная система “GPS” и российская “ГЛОНАСС”, а также система инерциальной навигации “INS”, точность поражения мишени составляет до 10 метров.
Hetq.am с помощью армянских специалистов связи выяснил, что электронная схема обнаруженной нами системы управления ракетой может обеспечить частоту связи до 1900 МГц. В схеме мы нашли полосовые фильтры, которые пропускают радиочастоты конкретного сегмента и подавляют более низкие и высокие частоты. Конкретно в данном случае, как можно видеть на снимке, фильтры южнокорейской компании “SGC Technologies Inc.” обеспечили проходимость частоты 1230 МГц.
Чем это интересно? Это диапазон используется американской системой “GPS”. Вообще “GPS” использует три интервала: 1563-1587 МГц (известно как L1), 1215-1239,6 МГц (L2) и 1164-1189 МГц (L5). Все три можно использовать как на гражданские, так и на военные нужды.
Получается, что в нашем распоряжении оказались металлические детали, которые своими размерами свидетельствуют о наличии в арсенале Азербайджана 300-миллиметровых ракет, а найденный на территории церкви Казанчецоц задний фрагмент ракеты подсказывает, что мы имеем дело с одноступенчатой ракетой, каковой является турецкая “TRG-300”. С другой стороны обнаруженный на электронной схеме приемопередатчик говорит о том, что ракета действительно управляемая, а фильтры подсказывают, что ракета использует частоту “GPS”, которая, согласно официальным данным “Roketsan”, используется и при управлении “TRG-300”.
Какой взрыватель был использован
По официальным данным производителя, на “TRG-300” использованы взрыватели двух видов: контактный (contact fuze) и бесконтактный (proximity fuze). Если боеголовка ракеты с контактным взрывателем взрывается при поражении мишени, то при бесконтактном взрывателе взрыв происходит на небольшом расстоянии от мишени. Во втором случае поражение, согласно оценкам, в несколько раз эффективнее.
Исследователь “Human Rights Watch”, изучив повреждения интерьера церкви Казанчецоц вследствие двух ударов, высказал предположение, что во время второго удара боеголовка была оснащена взрывателем замедленнего действия (delay fuze), поскольку следы от многочисленных осколков остались на внутренней поверхности стен сооружения, то есть взрыв, по сути, произошел не при ударе по крыше, а после него, то есть внутри церкви.
Однако подобный вывод может также означать, что был использован бесконтактный взрыватель “TRG-300”, который был задействован на высоте несколько метров от пола церкви, что привело к повреждению стен.
То есть после первого удара враг, узнав из сообщений армянской стороны о том, что в церкви укрываются мирные жители, мог задействовать подобный взрыватель с целью нанесения более эффективного удара. Можно предположить, что боеголовка взорвалась в воздухе внутри церкви, на определенной высоте от пола. Неслучайно, что находившиеся там журналисты были ранены именно во время второго удара.