Փաշինյան. «Տեղի է ունեցել մեր զինծառայողների առևանգում ՀՀ տարածքից»
Կառավարության մայիսի 27-ի հերթական նիստը մեկնարկեց հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցած միջադեպի՝ վեց հայ զինծառայողների գերեվարման մասին քննարկմամբ: Հայ զինծառայողները սահմանին կահավորման և ականապատման աշխատանքներ են կատարել՝ սահմանի պաշտպանության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով: Այս մասին գործադիրի նիստում հայտնեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձանագրելով, որ դեպքը տեղի է ունեցել ՀՀ տարածքում, և 6 զինծառայողներն ունեցել են ինժեներական խնդիր:
Վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծեց, որ այդ աշխատանքներն իրականացվել են՝ զուգորդվելով զգուշացնող նշանների տեղադրմամբ. «Մի բան հստակ է, որ դա, ըստ էության, գերեվարում չէ, տեղի է ունեցել մեր զինծառայողների առևանգում ՀՀ տարածքից»:
Փաշինյանը հիշեցրեց, որ այդ տարածքներում մայիսի 12-ից գտնվում են նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումներ:
«Տեղի ունեցող գործընթացները բացարձակապես անընդունելի են, և այս կարգի միջադեպերը տեղի են ունենում այն պատճառով, որ ոմանք ուզում են այնպես անել, որ մենք համակերպվենք մեր տարածքում ադրբեջանական ուժերի ներկայության հետ, ինչը տեղի ունենալ չի կարող: Սա Հայաստանի ինքնիշխանությանը սպառնացող ուղղակի վտանգ է, որը միջազգային իրավունքի կոպտագույն խախտում է, և ՀՀ-ն պետք է օգտագործի բոլոր, այդ թվում՝ միջազգային լծակները՝ իրադրությունը շտկելու համար»,- ասաց նա:
Ըստ նրա՝ այս գործողությունների նպատակներից մեկն այն է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայությունը մեր տարածքում դիտվի որպես սովորական բան, մյուսը ռազմական բախում հրահրելն է:

Пашинян: “Произошло похищение наших военнослужащих с территории Республики Армения”
Очередное заседание правительства сегодня, 27 мая, началось с обсуждения инцидента на армяно-азербайджанской границе, во время которого были взяты в плен шесть армянских военнослужащих. Последние выполняли на границе работы по обустройству и минированию с целью повышения уровня защиты границы. Об этом Никол Пашинян сообщил на сегодняшнем заседании правительства, отметив, что инцидент произошел на территории Республики Армения, когда шесть военнослужащих выполняли инженерную задачу.
Исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул, что в процессе выполнения этих работ были установлены предупредительные знаки. “Это однозначно не взятие в плен. Произошло похищение наших военнослужащих с территории Республики Армения”,- заявил Пашинян.
Он напомнил о том, что с 12 мая на этих территориях находятся подразделения вооруженных сил Азербайджана.
“Происходящие процессы абсолютно неприемлемы, и такого рода инциденты проиходят по той причине, что кое-кто хочет добиться того, чтобы мы смирились с присутствием азербайджанских сил на нашей территории, что невозможно. Это прямая угроза суверенитету Армении, что является грубейшим нарушением международного права. И Республика Армения должна использовать все рычаги, в том числе международные, для урегулирования ситуации”,- сказал и.о.премьера.
По словам Пашиняна, одна из целей этих действий состоит в том, чтобы присутствие на нашей территории азербайджанских вооруженных рассматривалось как обычное явление, другая цель – провоцирование вооруженного столкновения.