Հունիսի 1-ից բաց տարածքներում դիմակ կրելն այլևս պարտադիր չի լինի
Առողջապահության նախարարությունը սանիտարական անվտանգության կանոններում փոփոխություններ է նախատեսում: Այս մասին տեղեկացնում է նախարարության ֆեյսբուքյան էջը։
«Հունիսի 1-ից բաց տարածքներում դիմակ կրելն այլևս պարտադիր չի լինի: Իսկ պատվաստված քաղաքացիների համար փակ տարածքներում դիմակ կրելը պարտադիր պայման չի լինի հուլիսի 1-ից: Պատվաստված է համարվում այն քաղաքացին, որը ստացել է պատվաստանյութի 2 դեղաչափ, գրանցված է «Armed E-Health» համակարգում և ունի QR կոդ:
Հիշեցնենք, որ հանրապետությունում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումն իրականացվում է 3 պատվաստանյութով` «Սպուտնիկ-Վի», «ԱստրաԶենեկա» և «Կորոնավակ»: «ԱստրաԶենեկա»-ով և «Կորոնավակ»-ով պատվաստումները կարող են իրականացվել 18 և բարձր տարիքի անձանց շրջանում, ըստ դիմելիության, կամավորության սկզբունքով:
Իսկ «Սպուտնիկ-Վի»-ով պատվաստումները նախատեսված են 18 տարեկանից բարձր քրոնիկ հիվանդների, 18-54 տարեկան բուժաշխատողների, սոցիալական խնամքի կենտրոնների բնակիչների և աշխատակիցների համար», - նշված է հաղորդագրության մեջ:

С 1 июня ношение масок на открытом воздухе будет необязательно
Министерство здравоохранения внесет изменения в правила санитарной безопасности. Об этом сообщается на фейсбуковской странице ведомства.
“С 1 июня ношение масок на открытом воздухе будет необязательно. А с 1 июля вакцинированные граждане смогут находиться без масок в закрытых помещениях. Вакцинированными считаются те граждане, которые получили две дозы вакцины, зарегистрированы в системе “Armed E-Health” и имеют код QR”,- говорится в сообщении МЗ.
Напомним, что в Армении вакцинация проводится тремя вакцинами: “Спутник-V”, “Астра Зенека” и “Коронавак”.
“Астра Зенека” преднаначена для лиц от 18-ти лет и старше. Прививка делается на добровольной основе.
Вакциной “Спутник-V” прививают хронических больных от 18 лет и старше, медработников в возрасте 18-54 лет, обитателей и работников центров социального ухода, сообщает Минздрав.