Դատավոր Քրիստինե Մկոյան. «Կաշառքից հրաժարվելը հեշտ է»
Վարչական դատարանի դատավոր Քրիստինե Մկոյանի համար միևնույն է՝ իրեն կդիմեն «տիկին Մկոյան», «դատավոր Մկոյան», թե «Քրիստինե»: Գործընկերների հետ շփման հարցում նա պատնեշ չի դարձնում ոչ դիմելաձևը, ոչ էլ իր աշխատասենյակի դուռը, որ հարցազրույցի ընթացքում բացվում էր նաև առանց թակելու: Այս տարի «Լավագույն դատավոր» ճանաչված Քրիստինե Մկոյանը խախտում է այն պաշտոնյաների հարազատ ավանդույթները, որոնց մասին առավելագույնը կարելի է CV գրել:
ԵՊՀ իրավաբանական ֆակուլտետի հինգերորդ կուրսում էր սովորում (1999թ.), երբ փոխդեկանը կանչեց իր աշխատասենյակ և ասաց, որ Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավորի օգնականի թափուր պաշտոն կա: Ուսանողական նստարանից աշխատանքային գրասենյակ տեղափոխվելը շատերի փնտրած հաջողությունն է: Ասում են` դրան հասնելու ուղիներից մեկը «ծանոթն» է:
Քրիստինե Մկոյանը պատմում է, որ այդ «ծանոթը» բուհում սովորելու իր տարբերակն էր, երբ բավարարվում էր ոչ թե ստույգ ժամի դասի գնալով և վերադառնալով մեկ այլ ստույգ ժամի, այլ ժամանակ էր գտնում իրավաբանական գիտելիքները տարբեր ընկերություններում փորձարկելու համար: Այնպես որ, չնայած փոխդեկանի առաջարկը պարտավորեցնող էր, բայց նա դրան պատրաստ էր. դատավորի օգնականի հաստիքում աշխատանքի անցնելու համար փորձաշրջանը սահմանվածից կարճ տևեց:
Երևանի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքների առաջին ատյանի դատարանում նա աշխատեց մինչեւ 2003 թվականը, նախ՝ որպես դատավորի օգնական, այնուհետև՝ աշխատակազմի ղեկավար։
Քրիստինե Մկոյանը աշխատանքի տարավ նաև բուհում դատավորի մասին ձևավորած իր պատկերացումը: «Ինձ թվում էր` նա մարդ է, ով օրինակ պետք է լինի բոլոր քաղաքացիների համար, որ բոլորը նրանից սովորելու բան պետք է ունենան»,- ասում է նա: Չնայած չի մանրամասնում, թե ինչպիսին էր այն դատավորը, ում օգնականն էր նշանակվել ինքը, բայց հիշում է, որ առաջին աշխատավայրում հիասթափություններ չունեցավ: Ավելին, աշխատանքի ընթացքում հասկացավ, որ ավելի շատ կուզեր ոչ թե դատավորի աջ ձեռքը լինել, այլ որ մուրճիկն իր ձեռքում լիներ. դատարանում ծնվեց և որոշակիացավ դատավոր դառնալու ցանկությունը:
Հետո կարիերայի «սանդուղքով» հասավ ՀՀ նախագահի աշխատակազմ: 2003 թվականից մինչև 2008 թվականն աշխատեց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի կադրերի վարչությունում, ներման, քաղաքացիության, պարգևների և կոչումների վարչությունում, այնուհետև՝ իրավաբանական վարչությունում՝ որպես գլխավոր մասնագետ։
Սա աշխատանքային կենսագրության այն օրինակն է, որում պաշտոնները միայն բարձրանում են: Նա աշխատավայրը հաճախ է փոխել, ինչպես պատմածից կարելի է եզրակացնել, լավագույնը լինելու պատճառով:
«Ինձ թվում է` լավագույնը լինելու համար պետք է պարզապես չկենտրոնանալ դրա վրա,- ասում է Քրիստինե Մկոյանը,- ես չեմ ծրագրում` ինչպիսին լինել, ես այսպիսին եմ: Հատուկ քայլեր չեմ արել ուշադրության կենտրոնում հայտնվելու համար: Ավելին, ես այդ մրցանակը ինքս չեմ ստացել, որովհետև այդ ժողովի ժամանակ հանրապետությունում չէի, ուսումնական այցի շրջանակներում գտնվում էի Գերմանիայում: Գործընկերներս զանգահարեցին և տեղյակ պահեցին»:
Արդեն երեք տարի է, ինչ գործում է դատավորներին պարգևատրելու և լավագույն դատավոր ընտրելու ավանդույթը: «Սակայն այդ ընթացքում երբեք իմ մտքով չի անցել, թե «ես էլ լինեմ». շատ շնորհակալ եմ, որ իմ աշխատանքը գնահատվել է»,- ասում է նա:
2008 թվականին նա նշանակվեց ՀՀ վարչական դատարանի դատավոր։ Երբ դատավորի ներսում համագործակցում են խիղճն ու օրենքը, ստացվում է օգտակար խառնուրդ՝ արդարադատություն: Այսպես է մտածում Քրիստինե Մկոյանը: Սակայն դատավորի աշխատանքային գործունեության պատմության մեջ քիչ չեն նաև այն դեպքերը, երբ կայացրած վճիռը և՛ օրինական է եղել, և՛ խիղճը տանջող:
«Պետք է կարողանաս քեզ տիրապետել,- ասում է նա և ժպտում կոփված հանդարտությամբ:- Օրինակ՝ շատ դաժան է, երբ տեսնում ես, որ խնդիրը մոր և որդու միջև է, մայրը տնից զրկվել է, որովհետև որդին ավելի խորամանկ է եղել, ավելի շուտ է գնացել և դիմել տեղական ինքնակառավարման մարմին»:
Երբ օրենքը խախտված չէ, դատավորի գործառույթը չէ որոշել քաղաքացու խորամանկության չափը: Խիղճն օրենքի առաջ խեղճացնելը Քրիստինե Մկոյանի աշխատանքային դժվարություններից մեկն է:
Իսկ, օրինակ, իրեն առաջարկած կաշառքից հրաժարվելը, ասում է, իր համար շատ հեշտ է. «Ես բավականին լավ աշխատավարձ եմ ստանում (չեմ ասի, որ շատ բարձր, բայց լավ), ու իմ կարծիքով, ցանկացած ողջամիտ մարդ այս դեպքում ռիսկի չի դիմի...»:

Kristineh Mkoyan is one of a rare breed of judges in Armenia. She doesn’t accept bribes from litigants.
Named the “Best Judge” in Armenia this year, Judge Mkoyan says she has no difficulty refusing bribes when offered.
“I receive a relatively good salary, I wouldn’t call it very high, and I think that any rational person wouldn’t take such risks.”
Judge Mkoyan graduated from the Yerevan State University’s Faculty of Law in 1999. One day the Deputy Director called her into his office and said that there was an opening for a judge’s assistant at the Arabkir and Kanaker-Zeytun Administrative Court.
Mkoyan says that many at the school could only dream of such advancement and believed that the only way to achieve it was through nepotism or having a friend on the inside.
But the future judge had no such connections and made the grade through constant study and gaining legal experience by working at various organizations.
She worked at the Arabkir Court till 2003, first as a judge’s assistant and later as chief of staff.
Mkoyan was attracted to the judgeship by the picture she had received of a judge’s responsibilities while attending the university.
“It seemed to me that a judge is supposed to serve as an example for all citizens, that everyone could learn something from him or her,” Mkoyan says.
While she doesn’t go into details about what type of judge she worked for at the start, Mkoyan confesses that the experience was a rewarding one. The newly graduated law student realized that she no longer wanted to be a mere assistant but to hold the judge’s gavel in her hand.
Her next career move up the ladder saw her working at the president’s office from 2003 to 2008 in the personnel department. Later on, she transferred to the Department of Legal Affairs as a socialist.
“It’s funny in a way, but I believe that to be the best one mustn’t focus solely on advancement. I don’t sit down and program who to be and how. That’s just who I am,” Judge Mkoyan says.
In 2008, Mkoyan was appointed an Administrative Court judge.
She says that when ones conscience and the law work in tandem, what results is a very beneficial mixture.
Judge Mkoyan confesses, however, that she has handed down decisions that have gnawed at her conscience even while being lawful.
“You really have to control yourself,” she calmly smiles. “For instance, it’s very taxing to have to adjudicate family related issues; those between a mother and her son. The son has kicked the parents out because he is cleverer than they are and has used the law to his advantage.”
When no laws have been violated, it’s not within the purview of a judge to evaluate the degree of cleverness of a citizen.
Mkoyan says that to make one remorseful before the law remains one of the most difficult jobs she faces.