106 տարի և 44 օր․ «Լռություն» արտ-նախագիծը
Երբ լռում ես հանցանքի մասին, ուրեմն հանցակցում ես արդեն 44 օր և 106 տարի։ Կոմիտասի արձանի հարևանությամբ նկարիչ Մարիամ Մուղդուսյանը տեղադրեց խորհրդանշական թվով կարմիր բուտաֆորիկ կակաչներ։ 106 տարի և 44 օր հայ ժողովուրդը բախվել է սոսկալի անարդարության և անտարբերության։
Նախագիծը նվիրվում է Հայոց ցեղասպանության 106-ամյակին և Արցախյան 44-օրյա պատերազմին։
Հնչող տեքստերն անգլերեն էին, դրանք ուղղված էին միջազգային հանրությանն ու այլ երկրների դեսպաններին։ Մարիամի բնորոշմամբ նախագծի համար ընտրվել են ալ կակաչներ, որոնք ճանաչելի խորհրդանիշ են․ ինստալյացիայի ընթացքում դրանք «աճում են» ոչ թե կանաչի վրա, այլ քարի, ինչը խորհրդանշում է հայ ժողովրդի գոյության մշտական բարդ պայքարը։

106 лет и 44 дня: арт-проект “Молчание”
Если ты молчишь о преступлении, значит ты был соучастником 106 лет и 44 дня. Художница Мариам Мугдусян разложила рядом с памятником Комитасу в Ереване символическое число искусственных красных маков. 106 лет и 44 дня армянскому народу пришлось столкнуться с ужасающей несправедливостью и безразличием.
Проект посвящен 106-ой годовщине Геноцида армян и 44-дневной Арцахской войне.
Звучавшие на английском тексты были адресованы международной общественности и послам других стран. По словам Мариам, красные маки выбраны для проекта потому, что являются узнаваемым символом. Автор инсталляции разложила искусственные цветы не на земле, а на каменных плитах, что символизирует постоянную трудную борьбу армянского народа за выживание.