ԱԺ պատգամավորները կարևորում են հայ ռազմագերիների հարցը ԵԽԽՎ-ի օրակարգում ընդգրկելը
Խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչները կարևորում են այն, որ Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների հարցն ընդգրկվել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) լիագումար նիստի օրակարգում:
Այս մասին խորհրդարանական ճեպազրույցներին ասացին պատգամավորները:
Այն հարցին, որ Հայաստանի ռազմավարական դաշնակից ՌԴ-ն դեմ է քվեարկել, որ հարցն ընդգրկվի լիագումար նիստերի օրակարգ, խմբակցությունների ներկայացուցչները չցանկացան պատասխանել՝ ընդգծելով, որ պատվիրակության անդամները Հայաստան վերադառնալուն պես՝ ասուլիսով հանդես կգան:
«Իմ քայլը» խմբակցության ներկայացուցիչ Արման Եղոյանը կարևորեց այն, որ հարցն ընդգրկվել է օրակարգում:
Եղոյանի խոսքով՝ որքան էլ Հայաստանը փորձում է գերիների հարցը չքաղաքականացնել, միևնույն է, Ադրբեջանն այն քաղաքականացնում է, հետևաբար քաղաքական ճնշում է պետք բանեցնել՝ հարցը լուծելու համար: Եղոյանն ընդգծեց՝ ԵԽԽՎ-ն դատարան չէ, սակայն ցանկացած հարթակ պետք է օգտագործել գերիների հարցը բարձրացնելու համար:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանը ևս կոչ արեց քվեարկության տեխնիկական հարցերն ուղղել պատվիրակության անդամներին:
Լրագրողներն անդրադարձան վարչապետի այն դիտարկմանը, որ Հայաստանն ու Արցախն ունեն ապագա, ինչին Գորգիսյանը համաձայնեց, սակայն ընդգծեց՝ Փաշինյանն իր թիմով այդ ապագայում անելիք չունի: Ըստ նրա՝ որևէ սխալ շտկելու համար պետք է գիտակցել սեփական սխալը, սակայն Փաշինյանը և թիմը չունեն այդ գիտակցումը, որ ինչ-որ բանում մեղավոր են: Հետևաբար իշխանության մնալու պարագայում շարունակելու են ամեն ինչ քանդել։
Արման Եղոյանը չհստակեցրեց, թե երբ է լինելո վարչապետի հրաժարականը, սակայն ընդգծեց՝ նա է լինելու ժամանակավոր պաշտոնակատար մինչ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Տեղեկացնենք, որ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունից ներկայացուցչներ չկային:

Депутаты считают важным включение в повестку ПАСЕ вопроса армянских военнопленных
Представители фракций Национального Собрания Армении считают важным включение в повестку пленарного заседания Парламентской Ассамблеи Совета Европы вопроса удерживаемых в Азербайджане армянских пленных. Об этом депутаты заявили на парламентских брифингах сегодня, 20 апреля.
Отметим, что представители фракций отказались отвечать на вопрос, почему делегация России, стратегического партнера Армении, проголосовала против включения данного вопроса в повестку пленарного заседания ПАСЕ, сообщив, что по возвращении в Армению члены армянской делегации проведут пресс-конференцию.
Депутат фракции “Мой шаг” Арман Егоян отметил, что в отличие от Армении Азербайджан политизирует вопрос пленных, следовательно для решения вопроса необходимо оказывать политическое давление. ПАСЕ, по словам Егояна, не судебная инстанция, однако для озвучивания вопроса армянских пленных необходимо использовать любую платформу.
Секретарь оппозиционной фракции “Просвещенная Армения” Геворк Горгисян тоже призвал адресовать вопросы по голосованию членам делегации.
Журналисты коснулись также заявления премьер-министра о том, что у Армении и Арцаха есть будущее. Горгисян согласился с этим мнением, но подчеркнул: Пашиняну и его команде не место в этом будущем. По словам депутата, для того, чтобы исправить допущенную ошибку, нужно осознать ее, однако Пашинян и его команда не осознают свою вину, а значит, в случае сохранения власти они будут продолжать свою разрушительную деятельность.
Арман Егоян не назвал точную дату отставки премьера, но отметил, что до внеочередных парламентских выборов Пашинян будет временно исполнять обязанности главы правительства.