Վեբ ծրագրավորման դասընթացներ պատերազմի մասնակիցների, Արցախից տեղահանվածների եւ կամավորների համար
Արցախյան 44-օրյա պատերազմի մասնակիցների, նրանց հարազատների, պատերազմական օրերին ակտիվ կամավորական աշխատանք իրականացրած, ինչպես նաեւ Հայաստան տեղափոխված արցախցիների համար Գյումրու Տեխնոլոգիական կենտրոնը եւ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամը նախաձեռնել են 6-ամսյա Full Stack ծրագրավորման անվճար դասընթացներ, որոնց կազմակերպման գաղափարը ծնվել է անցած 2020-ի դեկտեմբերի վերջին, իսկ այս տարվա հունվարին՝ արդեն հստակ ուրվագծվել թիրախային խմբերն ու առաջարկվող ծրագրերը:
Տարեսկզբին մեկնարկել է պիլոտային ծրագիրը: Գյումրու Տեխնոլոգիական կենտրոնի ծրագրի ղեկավար Բելլա Հարությունյանի փոխանցմամբ՝ եղել է բարձր դիմելիություն, ստացել են 100-ից ավելի հայտեր, սակայն ընտրել են 14 դիմորդի: Մեկնարկային ծրագիրն իրականացվել է միայն Շիրակի մարզի դիմորդների համար, իսկ երկրորդ փուլում ընդգրկված են մասնակիցներ նաեւ հարեւան Լոռու մարզից: Ծրագրի գաղափարի և նախաձեռնության հեղինակը Վլադիմիր Մխիթարյանն է: Վերջինս Գյումրու Տեխնոլոգիական կենտրոնի շրջանավարտ է եւ ներկայում որպես ծրագրավորող՝ աշխատում է PicsArt ընկերությունում։
«Ոլորտն այնպիսին է, որ իրականում կապ չունի, թե դու ֆիզիկապես որտեղ ես, դա ապացուցեց նաեւ համաճարակը, երբ մարդիկ սկսեցին տանից սովորել ու աշխատել,- նկատում է Բելլա Հարությունյանը,- մենք դասերն անելու ենք հիբրիդային տարբերակով, քանի որ կլինեն տեղաշարժման սահմանափակումներ ունեցող դիմորդներ. նրանց համար ընդամենը տեխնիկական հարցերն են լուծվում եւ վերջ: Դասընթացի ավարտին մասնակիցը կկարողանա վեբ-կայքեր ստեղծել եւ ծրագրավորման մի քանի լեզուների տիրապետել: Այս մասնագիտության պահանջարկը մեծ է: Աշխատանքը կարելի է իրականացնել այն տեղից, որտեղ գտնվում ես՝ առանց մեծ տեղաշարժերի, բացի դրանից, լավ մասնագետները բարձր վարձատրություն են ստանում, որը եւս մոտիվացնող է»:
Պատերազմի մասնակից տղաներից շատերը բանակ են զորակոչվել դպրոցական ուսումն ավարտելուց անմիջապես հետո: Նրանց համար մասնագիտության ընտրության նման հնարավորությունն այս պահին լավագույն տարբերակն է: Ծրագրի ղեկավարի փոխանցմամբ՝ ունեն նաեւ դիմորդներ, որոնք գնում են նախորդ մասնագիտությունը փոխելու ճանապարհով: Օրինակ՝ 25-ամյա Հարություն Մատինյանը, որ մինչեւ պատերազմը խոհրարար էր, դիմել եւ ընտրվել է պիլոտային ծրագրում: Հարությունը կամավորագրվել եւ մեկնել էր արցախյան պատերազմ, մասնակցել ռազմական գործողությունների, ստացել վիրավորում: Ձեռքի շարժունակության որոշակի կորուստը ստիպել է տղային մտածել մասնագիտական ոլորտի փոփոխության մասին:
Գյումրեցի 20-ամյա Աշոտ Վարդանյանն արդեն իսկ ընտրվել է՝ որպես երկրորդ ծրագրի մասնակից: Ասում է, որ ոլորտով հետաքրքրված է եղել դեռ դպրոցական տարիներից: Մինչեւ բանակ զորակոչվելը հասցրել է ընդունվել Ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Գյումրու մասնաճյուղի կիրառական մաթեմատիկայի բաժին: Աշոտը ծառայել է Վայքում, սակայն հոկտեմբերի 27-ին տեղափոխել են Որոտան (Կուբաթլու): Նա Արցախում է մնացել մինչեւ դեկտեմբերի 16-ը:
«Դասընթացների մասին իմացա ծանոթներիցս, որոշեցի բուհական ուսմանս հետ համատեղել,- ասում է Աշոտ Վարդանյանը,- կարծում եմ, որ սա լավ հնարավորություն է գիտելիքների համակողմանի զարգացման համար: Հիմա պոլիտեխնիկի առաջին կուրսում եմ, վեց ամիս էս դասընթացներն են, էլի տեղ կա, որ գնում եմ սովորելու, մտածում եմ, որ էսօր մենք հաղթելու ուրիշ ճանապարհ չունենք, քան գիտությունը զարգացնելն է»:
Սարգսյան Արմանը Ազատան գյուղից է: 19-ամյա երիտասարդը բանակ է զորակոչվել դպրոցը չավարտած: Ընտանիքը երկար տարիներ ապրել է Ռուսաստանում, երբ վերադարձել են հայրենիք, տղան ստիպված է եղել երկու դասարան ցածր նստել: Ասում է, որ ցանկությունը ծառայելու ընկերների հետ, ստիպել է կիսատ թողնել 11-րդ դասարանը, դիմում գրել եւ կամավոր զորակոչվել: Պատերազմի ժամանակ 9 ամսվա ծառայող էր, վիրավորվել է հոկտեմբերի 6-ին Հադրութում:
«Մասնագիտություն ձեռք բերելու լավ հնարավորություն է: Ես գյուղում եմ ապրում, ու ինչո՞վ պիտի զբավեի, երեւի ամենաշատը գյուղատնտեսությամբ: Չնայած գյուղական աշխատանքների ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունը կկարողանայի՞ հաղթահարել, թե՞ չէ, էդ էլ հարց է: Հիմա ծրագրավորողի մասնագիտությունը հնարավորություն կտա այլ ձեւով ապրուստս վաստակել,-նշում է Արմանը,- դե տեսնենք, վեց ամիսն անցնի, պարզ կդառնա»:
Երկրորդ ծրագրին երկու մարզերից դիմել է 100 հոգի, նրանցից ընտրվել է 48-ը՝ 24-ական մասնակից Վանաձորում եւ Գյումրիում: Դասընթացները վարելու են մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ, մարդիկ, որոնք իրենք էլ սկսել են զրոյից եւ կարող են օրինակ հանդիսանալ: Տարիքային մեծ սահմանափակում չեն դրել՝ կարող են դիմել 18-ից մինչեւ 40 տարեկան անձինք: Շատ ավելի խիստ են մոտեցել նախնական հարցազրույցների ժամանակ թեստավորում անցկացնելիս:
«Չենք ուզել տպավորություն ստեղծվի, որ մոդայիկ մասնագիտություն է, իրենք էլ դրա համար են ընտրել: Ուզել ենք հասկանալ յուրաքանչյուր դիմորդի մոտիվացիան, ձգտումները, հետագա պլանները, որտեղ են իրենց տեսնում, ուր են ուզում հասնել,- շեշտում է ծրագրի ղեկավար Բելլա Հարությունյանը,- մենք վեց ամսում մասնագետ չենք պատրաստելու, մենք սովորեցնելու ենք առաջին մակարդակը, իսկ իրենք պետք է փորձեն զարգանալ, սա ոլորտ է, որտեղ անընդհատ պիտի սովորես: Ես իրենց խորհուրդ եմ տվել երազել, ընտրել այն ֆիրման, որտեղ կցանկանան աշխատել, անգամ ամենաանհավատալին ու ամենաանհասանելին: Երազելը հնարավորություն կտա կիսատ չթողնել սկսածը»:
Գյումրու Տեխնոլոգիական կենտրոնի երկրորդ ծրագիրը ֆինանասավորում են ամերիկահայ ճարտարագետների եւ գիտնականների միության հյուսիսարեւելյան հատվածի անդամները:

Для участников войны, перемещенных из Арцаха лиц и добровольцев организованы курсы веб-программирования
Для участников 44-дневной арцахской войны, их родственников, добровольцев, работавших во время войны в тылу, а также переселившихся в Армению арцахцев действующий в Гюмри Технологический центр и Фонд “Инкубатор предприятий” организовали 6-месячные бесплатные курсы программирования Full Stack. Идея организации этих курсов родилась в конце декабря 2020 года, а к январю этого года уже были разработаны конкретные программы.
В начале года организаторы приступили к реализации пилотной программы. По словам руководителя программ Технологического центра Беллы Арутюнян, желающих оказалось очень много, поступило свыше 100 заявок, однако выбрали 14 претендентов. Начальная программа была предназначена только для жителей Ширакской области, на втором этапе к ним подключились жители соседнего Лори. Инициатором программы стал Владимир Мхитарян, выпускник гюмрийского Технологического центра, работающий в настоящее время программистом в компании PicsArt.
“Этот вид деятельности позволяет работать дистанционно, находясь дома,- отметила Б.Арутюнян. – Занятия мы будем проводить по гибридному варианту, поскольку среди подавших заявки будут лица с ограниченными возможностями. Для них всего лишь будут решаться технические вопросы. Работать можно там, где находится данное лицо. Кроме того, хорошие специалисты получают высокую зарплату, что тоже мотивирует”.
Многие участники арцахской войны были призваны в армию после школы. Для них возможность получения специальности программиста, наверное, самый хороший вариант. По словам руководителя программы, есть также желающие получить вторую специальность. К примеру, 25-летний Арутюн Матинян, который до войны был поваром, попал в пилотную программу. Арутюн пошел на войну добровольцем, участвовал в боевых действиях, получил ранение. Потеря подвижности кисти заставила парня задуматься о смене профессии.
20-летний гюмриец Ашот Варданян – участник второй программы. Эта сфера интересовала его еще со школьной скамьи. До призыва в армию Ашот успел поступить на математический факультет Гюмрийского национального политехнического университета. Парень служил в Вайке, однако 27 октября его перевели в Воротан (Кубатлы). В Арцахе он оставался до 16 декабря.
“Об этих курсах я узнал от знакомых и решил совместить их с учебой в вузе,- говорит Ашот Варданян. – Думаю, это хорошая возможность для всестороннего развития. Сейчас я учусь на первом курсе политехнического университета, курсы программирования будут длиться 6 месяцев, после этого пойду учиться еще куда-нибудь. Сегодня нет другого пути добиться победы, кроме получения знаний”.
Арман Саргсян родом из села Азатан. 19-летний парень был призван в армию, не успев окончить школу. Семья долгие годы жила в России, и когда Саргсяны вернулись на родину, то Армана определили в класс, где учились дети на два года младше него. По словам Армана, желание служить со сверстниками заставило его не доучиться в 11-ом классе и добровольно пойти служить в армию.
К началу войны он прошел 9-месячную службу. 6 октября Арман был ранен в Гадруте. “Это хорошая возможность получить специальность. Поскольку я живу в деревне, то мне предстояло заниматься сельским хозяйством. Однако еще неизвестно, смог бы я выдержать такую физическую нагрузку. А специальность программиста дает возможность зарабатывать на жизнь. Пусть пройдут эти шесть месяцев, а там посмотрим, что можно сделать”,- сказал Арман.
Для участия во второй программе из двух областей страны обратились 100 человек, из которых были отобраны по 24 участника из Ванадзора и Гюмри. Занятия будут вести представители частного сектора, люди, которые сами начинали с нуля и могут служить примером. Возраст желающих учиться на этих курсах установлен с 18 до 40 лет. Намного строже проводились предварительные интервью.
“Мы хотели понять мотивацию, устремления и планы на будущее каждого обратившегося к нам,- сказала Белла Арутюнян. – За шесть месяцев мы не сможем подготовить специалистов, мы их поднимем на первый уровень, а они уже должны попытаться развиваться сами. Это та сфера, где нужно постоянно учиться. Я посоветовала им выбрать ту фирму, в которой они хотели бы работать, даже самую невероятную и недосягаемую. Мечты помогут не останавливаться на достигнутом”.
Вторую программу гюмрийского Технологического центра финансируют члены северо-восточного сектора Союза армянских инженеров и ученых Америки.