Էդմոն Մարուքյանը պաշտոնական առաջարկ արեց նախկին իշխանություններին
Վարչապետը խորհրդարանում իր ելույթով արհամարհել է պատգամավորներին: Այս մասին ԱԺ նիստում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը` Կառավարության 2020 թվականի գործունեության կատարողականի քննարկմանը:
Ըստ նրա` թե´ Կառավարության անդամների, թե´ իշխող ուժի պատգամավորների ելույթներն այն մասին էին, որ նախկինները 30 տարի թալանել են երկիրը:
«Էդ 30 տարվա մեջ երեք տարի դուք եք իշխանություն, նշանակում է 30 տարվա տասը տոկոսը դուք եք: Գայիք, ասեիք` տասը տոկսով մարդկանց կյանքը լավացել է էս-էս ոլորտներում, ոչ թե երկրի բնակչությունը 10%-ով կրճատել եք, տնտեսությունը, բանակը, դիվանագիտությունը կործանել եք, եկել, ասում եք` նրանք են մեղավոր: Նրանք որ մեղավոր չլինեին, դուք ի՞նչ գործ ունեիք էստեղ: Նրանք մեղավոր էին, դրա համար եղել է հեղափոխություն, բա դու՞ք, բա ձեր 10%-ը»,- ասաց Մարուքյանը:
Ընդդիմադիր պատգամավորն անդրադարձավ Նիկոլ Փաշինյանի այն դիտարկմանը, որ Լելե Թեփե բարձունքը ազատագրելու հրաման չի տվել, պարզապես մի քանի գեներալների խոսակցություն է մոդերացիա արել, հենվել կարծիքների վրա:
«Այ տենց մոդերատոր եք եղել, և միջազգային հարաբերություններում եք մոդերատոր, գնում, Ալիևին ասում եք` Դուք ի՞նչ կարծիքի եք, Պուտինին` Դու՞ք ինչ կարծիքի եք… վերջում տեսաք` ինչ եղավ, մոդերատոր եք Դուք, երկրի ղեկավար չեք: Եվ ամենալավ ձևակերպումը տվել է առաջին նախագահը` ազգակործան պատուհաս, դասական ձևակերպում է»,- ասաց նա:
Ըստ Մարուքյանի` ազգակործան պատուհաս վիճակից դուրս գալու համար պետք է կարևոր քայլ անել: Գործող իշխանության ընտրազանգվածը երկու սեգմենտից է բաղկացած` իշխանության ջատագովներ, ինչն, ըստ Մարուքյանի, 10-15% է, իսկ մնացած մասը` 15- 20%-ը, նախկին իշխանությանը դեմ ձայներն են:
«Ես պաշտոնական առաջարկ եմ անում Ռոբերտ Քոչարյանից սկսած մինչև նախկին իշխանության ներկայացուցիչներին` մի կողմ քաշվեք, և մենք էս մարդկանց կդարձնենք քիփլիկ, փոքր ընդդիմություն` իրենց ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանով: Մի կողմ չքաշվեցիք` ձեր դեմ քարոզարշավով գնալու են վերարտադրման ճանապարհով, էս մարդկանց ուժ տվողը ձեր դեմ ելույթներն են»,- ասաց նա:
Մարուքյանի խոսքով` գործող իշխանությունն ընտրվելու առաջին իսկ օրվանից պնդում է, թե իշխանություն չէ, իշխանությունը ժողովուրդն է:
«Հետո, երբ գալիս է հրաման տալու ժամանակը, մենք մոդերատոր ենք ժողովուրդ, երկրի ներսում` գոռգոռացող, երկրից դուրս, արտաքին քաղաքականության մեջ` կուչ ու հուպ եկած, է'ս եք դուք: Ժողովուրդը պետք է իմանա` իրենք խաբվել են, էս հեղափոխությունը եղավ նրա համար, որ մարդիկ լավ ապրեն, լինի հավասարություն, բայց հավասարությունը չի ապահովվել, իրենք լավ են ապրում, դուք ոնց ապրում էիք` ապրում եք: Դուք գնացել, կառավարական ամառանոցներում ապրում եք, դուք դավաճանել եք հեղափոխությանը, դուք սկսել եք լավ ապրել, ու էդ օրվանից սաղ կործանվել է»,- ասաց նա:
Մարուքյանը հիշեցրեց, որ իշխանությունը երբ ընդդիմություն էր, քննադատում էր գործող իշխանությանը պետական համակարգը փեսաներով ու աներձագներով համալրելու համար, սակայն նույնն անում են իրենք: Ըստ նրա` նախկին իշխանության օրոք, եթե մի քանի կայացած համակարգ է եղել, գործող իշխանությունը քանդել է, բայց բոլոր արատավոր երևույթները՝ որդեգրել:
«Եկան, ասին՝ օլիգարխ չկա, խոշոր սեփականատերեր են, ի՞նչ օլիգարխ: Ինչ արատավոր բան եղել է, դուք վերցրել, օգտագործում եք ի շահ ձեր իշխանության: Իշխանությունից էլ նենց եք կառչած, ես ուղղակի ապշած եմ, այլ կարծիքի եմ եղել, ներողություն եմ խնդրում ժողովրդից, որ ձեր մասին այլ կարծիք եմ ունեցել»,- ասաց նա:
Մարուքյանի համոզմամբ` իշխանությունը պետք է զրկվի իր թիվ մեկ սնուցումից` նախկին իշխանությունների հետ ունեցած կռվից:
«Էդ կռիվը մի կողմ դրեցիք` 10-15%-անոց ուժ է, նորմալ ֆրակցիա կունենաք և վերջ, եթե չէ` գնալու է սև ու սպիտակի պայքար»,- նշեց Մարուքյանը:

Эдмон Марукян призвал бывших “отойти в сторону”
Премьер своим выступлением в парламенте выразил пренебрежение к депутатам, заявил во время обсуждения в Национальном Собрании отчета о деятельности правительства за 2020 г. лидер оппозиционной фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян. По его словам, выступления членов правительства и депутатов от правящей фракции сводились к тому, что прежние власти 30 лет грабили страну.
“Но ведь последние три года у власти находитесь вы, а значит, срок вашего правления составляет десять процентов от 30 лет. Вы могли бы придти и сказать, что в таких-то сферах жизнь людей улучшилась на 10 процентов, между тем вы на 10 процентов сократили население, разрушили экономику, армию, дипломатию. Вы заявляете, что они виноваты. Но поэтому и произошла революция. А вы? Где ваши 10 процентов?” – обратился к властям Марукян.
Комментируя высказывание Никола Пашиняна о том, что он не отдавал приказ о взятии высоты Леле-Тепе, а всего лишь модерировал разговор нескольких генералов и принял во внимание их мнение, лидер “Просвещенной Армении” сказал: “Вы и в международных отношениях модератор. Едете к Алиеву, спрашиваете: какого вы мнения? Путина спрашиваете: какого вы мнения? И вот что получилось в итоге. Вы – модератор, а не руководитель страны. Самую лучшую характеристику дал вам первый президент: напасть, ведущая страну к гибели”.
По словам Э.Марукяна, электорат действующей власти состоит из двух сегментов: сторонники власти, которые составляют 10-15%, и голоса против бывшей власти, которые составляют 15-20%.
“У меня официальное предложение к представителям предыдущих властей, начиная с Роберта Кочаряна: отойдите в сторону, и мы превратим этих людей в компактную оппозицию во главе с их руководителем Николом Пашиняном. В противном случае в результате агитации против вас они пойдут по пути воспроизводства. Силу этим людям придают выступления против вас”,- заявил депутат-оппозиционер.
По его словам, народ должен знать, что его обманули. Революция произошла для того, чтобы люди стали жить лучше, чтобы установилось равенство, но оно не было обеспечено. “Вы предали революцию, вы стали жить хорошо, и с этого дня началась катастрофа”,- заявил Эдмон Марукян.
Он напомнил о том, что когда нынешняя власть была оппозицией, она критиковала действующую власть за то, что та устраивала на работу в госсистему зятьев, шуринов, между тем то же самое происходит сегодня.
“Придя к власти, вы заявили, что олигархов нет, что это крупные собственники. Вы переняли все прежние пороки, которые используете ради своей власти. Вы так цепляетесь за нее, что просто диву даешься. Я прошу прощения у народа за то, что был другого мнения о вас”,- сказал Эдмон Марукян.
Он также выразил убежденность, что власть нужно лишить своего основного источника питания – противостояния с прежними властями.