Գ. Գորգիսյան. «Տեղին կլիներ, որ Կառավարության հաշվետվությունը լիներ մեկ տող` կներեք, մենք տապալեցինք ու ձախողեցինք 2020 թվականը»
Կառավարության 2020 թվականի գործունեության կատարողականի քննարկումը «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանին հիշեցրեց 2018 թվականը, երբ Կառավարության ծրագրի քննարկմանը իշխանական պատգամավորներից մեկն ասել է, որ պատրաստ է ծրագրին կողմ քվեարկել, եթե այնտեղ մեկ տող գրված լիներ` ամեն ինչ լավ է լինելու:
Այս մասին ԱԺ նիստում ասաց Գորգիսյանը:
«Այսօր ավելի քան տեղին կլիներ, որ Կառավարության ծրագրի 2020 թվականի հաշվետվությունը լիներ մեկ տող` կներեք, մենք տապալեցինք ու ձախողեցինք 2020 թվականը, բայց չէ. Կառավարությունն ունեցավ բավարար պնդերեսություն` ներկայացնելու մի ծավալուն զեկույց այն մասին, թե ինչպես էին քաջաբար պայքարում սեփական ապիկարության, գոռոզության, հպարտության դեմ, բայց իհարկե պարտվեց ՀՀ-ն:
Պարտվեց, որովհետև Կառավարությունը իր կառավարման ողջ ընթացքում առաջին տեղ բերեց PR-ը` երկրորդ պլանում թողնելով բովանդակությունը»,- ասաց նա:
Ըստ ընդդիմադիր պատգամավորի` Կառավարությունը գերադասեց ռազմական գնումներ կատարել այնպես, որ հնարավոր լինի նոր զինտեխնիկայում նստել ու սելֆի անել: Հետևաբար առաջնահերթությունները խառնվեցին:
«Արդյունքում վատնվեց ամենակարևորը` հավատը, եթե 2018-ի հեղափոխությունը ինչ-որ բան տվել է մեր երկրին` հավատն է, բայց դա ամբողջությամբ մսխվեց»,- ասաց Գորգիսյանը:
«Իհարկե 2020 թվականը ճգնաժամի տարի էր, բայց դրանք գալիս են մեր թերացումները, մեղքերը բացահայտելու համար, բայց ճգնաժամից ուժեղացած դուրս գալու համար պետք է ազնիվ լինել, ընդունել թերությունների գոյությունը, որ կարողանանք բուժվել, իսկ դրա համար պետք է ընդունենք, որ գոյություն ունի հիվանդություն: Մի պարզ առաջարկին` ստեղծել հանձնաժողով, որը կուսումնասիրի մեծագույն խնդիրները 2020 թվականի, մի պատասխան է` դեռ դրա ժամանակը չէ»,- ասաց նա:
Գորգիսյանի համոզմամբ` Կառավարությունը շարունակում է ամեն օր խաբել ինքն իրեն ու հավատալով իր ստերին` խաբել հանրութանը, ամեն օր փորձելով արդարացնել ինքն իրեն` ստեղծում է նոր խնդիրներ:
Պատգամավորը թե´ Կառավարության անդամների, թե´ վարչապետի խոսքում չի տեսնում մեղքի զգացողության ոչ մի նշույլ:
«Էն ամբարտավանությունը, որ նրանք ունեին պատերազմից առաջ, մի պահ դադարեց պատերազմից հետո շատ կարճ ժամանակով, ու պարզվեց, որ դա ոչ թե խնդիրների գիտակցումն է, այլ վախը, անասնական վախը սեփական ժողովրդից, երբ մարդիկ փակված էին տներում ու վախենում է էին դուրս գալ տներից: Վախը անցավ, ու մարդիկ վերադարձան իրենց բնորոշ հռետորաբանությանը, հոխորտացող կեցվածքին: Այս Կառավարության հետ ՀՀ-ն չունի առաջ գնալու որևէ հույս, որևէ հնարավորություն, որովհետև Կառավարությունն առաջին հերթին ազնիվ չէ, չի ուզում ընդունել սեփական մեղավորությունն ու սեփական մեղքը»,- ասաց նա:

Г. Горгисян: “Отчет правительства уместно было бы представить одной строчкой: простите нас, мы провалили 2020-й год”
Секретарь оппозиционной парламентской фракции “Просвещенная Армения” Геворг Горгисян в ходе обсуждения сегодня в Национальном Собрании отчета о деятельности правительства за 2020 год вспомнил обсуждение программы 2018 года, когда один из властных депутатов заявил, что готов проголосовать за эту программу, если в ней будет написана всего одна строчка: все будет хорошо.
“В сегодняшнем отчете правительства уместнее было бы написать всего одну строчку: простите нас, мы провалили 2020 год. Между тем правительству хватило наглости представить развернутый доклад о том, как они смело боролись с собственной бездарностью, высокомерием, гордостью, но проиграла, разумеется, Республика Армения. Проиграла, потому что за все время их правления на первом месте был PR, а содержание отошло на второй план”,- заявил оппозиционный депутат.
По его словам, правительство предпочло делать такие военные закупки, чтобы можно было на фоне новой техники делать селфи. “В результате было утрачено самое главное – вера”,- подчеркнул Г. Горгисян.
Прошлый год, отметил он, был кризисным, но чтобы выйти из кризиса более сильным, нужно быть честным, признавать свои недостатки, чтобы потом исправить их, а для этого необходимо признать наличие болезни. “На простое предложение создать комиссию, которая изучит наиболее серьезные проблемы 2020 года, последовал ответ: сейчас не время”,- сказал Геворг Горгисян.
По его словам, правительство продолжает каждый день лгать самому себе и, веря в эту ложь, обманывать общество.
Ни в словах членов правительства, ни в словах премьера депутат не ощущает чувство вины. “Высокомерие, которое проявлялось у них до войны, после войны как будто исчезло. Но оказалось, что это было обусловлено не осознанием проблем, а всего лишь животным страхом перед собственным народом. Страх прошел, и они вернулись к своей привычной риторике, кичливости. С этим правительством у Республики Армения нет никаких шансов идти вперед, потому что правительство в первую очередь ведет себя нечестно, не хочет признавать собственную вину”,- сказал Геворг Горгисян.