Կառավարությունն Արցախի բնակիչներին փոխհատուցել է 7,2 մլրդ դրամից ավելի գումար
Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո Արցախի բնակիչներին Հայաստանի կառավարությունը 7,2 մլրդ դրամից ավելի գումար է փոխհատուցել:
Այս մասին խորհրդարանում Կառավարության 2020 թվականի գործունեության կատարողականի քննարկմանն ասաց փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը: Ըստ նրա` փոխհատուցում տրամադրվել է ինչպես Արցախում հաշվառված յուրաքանչյուր քաղաքացու, այդ թվում՝ երեխաների, այնպես էլ չհաշվառված, սակայն փաստացի բնակվող անձանց, յուրաքանչյուրին 68 հազար դրամի չափով: Հայաստանում անշարժ գույք չունենալու դեպքում միանվագ դրամական օգնության չափն ավելացել է 15 հազար դրամով։
Գրիգորյանի խոսքով` Արցախում հաշվառված կամ փաստացի բնակված անձանց 68 հազարական դրամ աջակցություն կտրամադրվի նաև 2021 թվականի մարտ, ապրիլ, մայիս և հունիս ամիսներին: Ըստ հաշվարկների` աջակցություն կստանա մոտավորապես 110 000 մարդ, ընդհանուր առմամբ կվճարվի շուրջ 30 մլրդ դրամ:
Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված համայնքներում հաշվառված Արցախի քաղաքացիներին տրամադրվել է միանվագ դրամական օգնություն՝ 300 հազար դրամի չափով։ Գրիգորյանի ներկայացմամբ` մինչ օրս նման աջակցություն է ստացել 28 հազարից ավելի քաղաքացի, ընդհանուր վճարվել է 8,4 մլրդ դրամից ավելի գումար:
Անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքներին առավեյագույնը 6 ամիս ժամկետով ամսական 300 հազար դրամ սոցիալական աջակցություն է տրամադրվել: Մինչ օրս աջակցություն է ստացել 870-ից ավելի ընտանիք:
Ռազմական գործողությունների հետևանքով վնասվածք կամ խեղում ստացած զինծառայողներին ևս առավելագույնը վեց ամիս ժամկետով ամսական 300 հազար դրամ սոցիալական աջակցություն է տրամադրվել։ Փոխվարչապետի խոսքով` մինչ օրս աջակցություն է ստացել 5 տասնյակից ավելի զինծառայող:
Ռազմական գործողությունների ընթացքում ՀՀ տարածքում անշարժ գույքի սեփականատերերին պատճառված վնասների փոխհատուցման նպատակով 71 անձի վճարվել է ընդհանուր 44 մլն դրամ:
Գրիգորյանը հիշեցրեց նաև, որ Արցախի Հանրապետության տնտեսությանն աջակցելու և ենթակառուցվածքային շինարարական աշխատանքները, Արցախի պետական հատվածի աշխատողների վարձատրությունը ֆինանսավորելու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության 2020 թվականի պետական բյուջեից Արցախի կառավարությանը տրամադրվել է 5 մլրդ դրամից ավելի բյուջետային վարկ:

Government Has Paid $13.8 Million to Compensate Artsakh Residents, Says Armenian Deputy PM
Armenian Deputy Prime Minister Mher Grigoryan today, at a parliamentary session focusing on the government’s 2020 performance, claimed that 7.2 billion drams ($13.8M) has already been allocated to the people of Artsakh as compensation for the losses incurred during last year’s war.
Grigoryan said that 68,000 drams was provided to every citizen registered in Artsakh, including children, as well as to unregistered but de facto residents, in the amount of 68 thousand drams each.
Grigoryan said 68,000 drams will be provided to people registered or actually residing in Artsakh in March, April, May and June 2021. According to estimates, about 110,000 people will receive assistance, for a total of about 30 billion drams.
Artsakh citizens registered in communities under the control of Azerbaijan were provided with a one-time financial assistance in the amount of 300 thousand drams. According to Grigoryan, more than 28,000 citizens have received such assistance so far, and a total of more than 8.4 billion drams has been paid.
The families of the missing servicemen have been provided with 300 thousand AMD monthly social assistance for a maximum period of 6 months. To date, more than 870 families have received support.
Soldiers who were injured or mutilated because of hostilities were provided with 300,000 drams a month in social assistance for a maximum of six months. According to the Deputy Prime Minister, more than 50 servicemen have received support so far.
A total of 44 million drams was paid to 71 people to compensate the damage caused to real estate owners in the territory of the Republic of Armenia during the hostilities.