Փաշինյանն անդրադարձավ ապրիլի 8-ին չվերադարձված գերիների հարցին
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանը Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին անդրադարձավ ապրիլի 8-ին այդպես էլ Հայաստան չվերադարձված գերիների հարցին: Պատգամավորը հիշեցրեց, որ վարչապետի մամուլի քարտուղարը հաստատել էր գերիների վերադարձի մասին տեղեկությունը, սակայն օդանավը դատարկ էր տեղափոխվել: Սամսոնյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք պայմանավորվածություն եղե՞լ է գերիների վերադարձի վերաբերյալ, և եթե այո, ապա ինչու է խախտվել:
Փաշինյանն արձագանքեց` Ադրբեջանի հետ գերիների վերադարձի գրավոր պայմանավորվածություն կա, որը ստորագրվել է 2020թ․ նոյեմբերին 9-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից, սակայն Ադրբեջանը չի կատարում իր ստանձնած պարտավորությունները:
«Ուրախ եմ արձանագրել, ԵԱՀԿ Միսկի խմբի համանախագահներն իրենց հայտարարությամբ հստակ արձանագրել են գերիների վերադարձի անհրաժեշտությունը: Ուզում եմ նաև արձանագրել, որ Ռուսաստանի նախագահի հետ այս հարցի վերաբերյալ ունենք ընդհանուր պատկերացում: Անիմաստ է այն բանավեճը, թե տվյալ անձը ռազմագերի՞ է, թե՞ ոչ, որովհետև հայտարարությունը վերաբերում է ռազմագերիներին, պատանդներին և պահվող այլ անձանց, այսինքն՝ էստեղ ցանկացած կատեգորայի անձ ենթակա է վերադարձի»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծեց` միջազգային հանրությունն այս հարցում Հայաստանի դիրքորոշումը պաշտպանում է և պնդում, որ պայմանավորվածությունները պետք է կյանքի կոչվեն:
«Եվ այո՛, ես տեսնում եմ, որ Ադրբեջանի իշխանությունն այս հարցը դարձնում է քաղաքական շահարկման առարկա` այդ թվում Հայաստանում ներքաղաքական ապակայունություն հրահրելու համար: Եվ արձանագրում եմ, որ հետևողական այդ փոխանցումը վերցնում եք և իրագործում եք այդ ըմբռնման կոնտեքստում»,- ասաց Կառավարության ղեկավարը:
Փաշինյանը հավելեց` գերիների վերադարձի հարցով ՌԴ նախագահի հետ տասնյակ խոսակցություններ է ունեցել, և վստահեցրեց` չկա մի օր, որ բարձրաստիճան պաշտոնյաները չզբաղվեն գերիների, անհետ կորածների և զոհված անձանց հարցերով:
Սամսոնյանը հետաքրքրվեց, թե ո՞վ է պատասխան տալու այն հույզերի, սպասումների համար, որ գերիների հայրենադարձում այդպես էլ չեղավ, ինչու որևէ պաշտոնանկություն չեղավ, ինչին ի պատասխան Փաշինյանն ասաց, պատասխանատվություն պետք է կրի Ադրբեջանի իշխանությունը ստանձնած պարտավորությունները չկատարելու համար:

Пашинян пояснил, почему 8 апреля армянские пленные не вернулись на родину
Депутат от парламентской фракции “Просвещенная Армения” Ани Самсонян во время Правительственного часа в Национальном Собрании спросила, почему 8 апреля пленные не вернулись в Армению. Депутат напомнила, что пресс-секретарь премьер-министра подтвердила информацию о возвращении пленных, однако самолет прибыл в Ереван пустым. Депутата интересовало, была ли договоренность о возвращении армянских пленных и если да, то почему она нарушилась.
Пашинян напомнил: с Азербайджаном есть письменная договоренность о возвращении пленных, которую подписали 9 ноября 2020 г. руководители Армении, России и Азербайджан. Последний, однако, не выполняет взятые обязательства.
“Рад сообщить, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ в своем заявлении четко зафиксировали необходимость возвращения пленных. Хочу также отметить, что у нас с президентом России общее представление об этом вопросе. Дискуссия о том, кто является военнопленным, а кто – нет, бессмысленна, поскольку заявление касается не только военнопленных, но также заложников и других удерживаемых лиц. То есть возвращению подлежат лица любой указанной в заявлении категории”,- сказал Н.Пашинян.
Премьер подчеркнул, что международная общественность поддерживает позицию Армению в этом вопросе и настаивает на выполнении договоренностей.
“И, да, я вижу, что власти Азербайджана превращают этот вопрос в предмет политических спекуляций, в том числе с целью дестабилизации внутриполитической обстановки в Армении”,- сказал глава правительства.
Пашинян также отметил, что десятки раз беседовал с президентом РФ о возвращении пленных, заверив, что нет дня, чтобы высокопоставленные должностные лица не занимались вопросами пленных, без вести пропавших и погибших.
Самсонян спросила, кто должен ответить за переживания родственников и их ожидание возвращения пленных, которое так и не состоялось, и почему не последовали отставки.
Пашинян ответил, что ответственность должны нести власти Азербайджана, которые не выполнили свои обязательства.