Արա Այվազյանն անդրադարձավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությանը
Ազգային ժողով-Կառավարություն հարցուպատասխանին «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Տաթևիկ Հայրապետյանն անդրադարձավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությանը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև քաղաքական երկխոսության վերականգման մասին։
Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանն ընդգծեց` համանախագահները հստակ ընդգծում են` ժամանակն է ուշադրություն դարձնել հակամարտության վերջնական կարգավորմանը` կողմերին հայտնի սկզբունքների և տարրերի հիման վրա:
«Այդ առիթով կուզենայի մեկ անգամ ևս հիշեցնել, որ Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը հայտնի է, բազմիցս արտահայտվել է, այն է` կարգավորում, որը հաշվի կառնի բոլորի իրավունքները և կորոշի Արցախի կարգավիճակը` հիմնված ինքնորոշման իրավունքի իրացման վրա: Այն կարող է համարվել հակամարտության կարգավորման վերջնական կարգավորում»,- ասաց նախարարը:
Արա Այվազյանը հիշեցրեց նաև, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հայտարարությամբ փաստել են, որ եռակողմ հայտարարության ոչ բոլոր դրույթներն են կյանքի կոչվել, կոչ են անում քայլեր ձեռնարկել մարդասիրական իրավունքի շրջանակներում գերիների և պահվող այլ անձանց հայրենադարձության, Արցախ մարդասիրական կազմակերպությունների անարգել մուտքի, մշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանության վերաբերյալ:
Վերջիններս նաև կոչ են անում անհապաղ բարձր մակարդակով խորհրդակցություններ սկսել:
«Ուզում եմ ընդգծել, որ Հայաստանը երբեք չի խուսափել հանդիպումներից, բայց որպեսզի դրանք տեղի ունենան, նախևառաջ պետք է ստեղծել պայմաններ նվազագույնը վստահության համար և ձևակերպել հստակ օրակարգ: Ադրբեջանն իր ռազմատենչ, ապակառուցողական հայտարարարություններով խոչընդոտում է նման մթնոլորտի ձևավորմանը»,- ասաց նախարարը:
Տաթևիկ Հայրապետյանը հետաքրքրվեց` առաջիկայում հնարավո՞ր է համանախագահները տարածաշրջան այցելեն, ինչին ի պատասխան Արա Այվազյանն ասաց, որ պարբերական շփումներ են ունենում համանախագահ երկրների ներկայացուցիչների հետ:
«Կարող եմ վերահաստատել, որ Հայաստանը պատրաստ է ընդունել համանախագահներին` տարածաշրջանային այցերի հաստատված պրակտիկայի շրջանակներում»,- եզրափակեց Այվազյանը:

Ара Айвазян прокомментировал заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ
Во время Правительственного часа в Национальном Собрании депутат фракции “Мой шаг” Татевик Айрапетян коснулась заявления сопредседателей Минской группы ОБСЕ о возобновлении политического диалога между Арменией и Азербайджаном.
В ответ министр иностранных дел Ара Айвазян заметил, что, по словам сопредседателей, пора уже обратить внимание на окончательное урегулирование конфликта на основании известных сторонам принципов.
“В связи с этим мне хотелось бы еще раз напомнить, что Армения неоднократно высказывала свою принципиальную позицию, которая учитывает права всех и определяет статус Арцаха, основываясь на реализации права на самоопределение. Это может считаться окончательным урегулированием конфликта”,- отметил глава МИД.
По словам Ара Айвазяна, своим заявлением сопредседатели Минской группы ОБСЕ констатировали, что не все положения трехстороннего заявления реализованы. Они призвали в рамках гуманитарного права предпринять шаги по возвращению на родину пленных и других удерживаемых лиц, обеспечению беспрепятственного посещения Арцаха гуманитарными организациями, охране культурного и религиозного наследия.
Сопредседатели также призвали незамедлительно начать консультации на высшем уровне.
“Хочу подчеркнуть, что Армения никогда не избегала встреч, но чтобы они состоялись, необходимо в первую очередь создать условия для формирования атмосферы минимального доверия и сформулировать конкретную повестку. Азербайджан своими воинственными, деструктивными заявлениями препятствует формированию такой атмосферы”,- заявил Ара Айвазян.
Касаясь возможного приезда сопредседателей МГ в регион в ближайшее время, министр отметил, что поддерживает регулярные контакты с представителями стран-сопредседателей. “Могу заверить, что Армения готова принять сопредседателей в рамках утвержденной практики региональных визитов”,- сказал в заключение глава МИД.