Ըստ Փաշինյանի` Մովսես Հակոբյանը փորձել է հանձնել յոթերորդ պաշտպանական շրջանը
Պատերազմի ընթացքում զորահավաքը դադարեցնելու վերաբերյալ հայտարարությունը անհեթեթություն է: Այս մասին ԱԺ նիստում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` արձագանքելով անկախ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի հարցադրմանը: Հիշեցնենք, որ Պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը դեռևս նոյեմբերի 19-ին հայտարարել էր, որ վարչապետի հրահանգով զորահավաքը դադարեցվել է:
«Պատկերացնում եք՝ ուղիղ եթերում մարտակոչով եմ հանդես գալիս, հետո հեռախոսը վերցնում, ասում՝ դադարեցրե՛ք զորահավաքը: Այս հայտարարությունն անհեթեթ է, հայտարարության հեղինակը մեծ պրոբլեմ ունի, երբ բարձրաստիճան զինվորական լինելով՝ փորձում էր հանձնել յոթերորդ պաշտպանական շրջանը, ես այս դահլիճում ներկա մի շարք մարդկանց ներկայությամբ կայացրել եմ որոշում, որի արդյունքում յոթերորդ պաշտպանական շրջանը մնացել է Զինված ուժերի տրամադրության տակ է, և ընդ որում պատերազմի ընթացքում դա միակ ռազմականին մոտ որոշումն է եղել, որը ես կայացրել եմ»,- ասաց նա:
Փաշինյանն անդրադարձավ նաև այն քննարկումներին, թե Լելե Թեփեն ազատագրելու հրաման է արձակել, որի հետևանքով 700 զոհ է եղել, և ըստ խոսակցություններ` նման հրաման է տվել, քանի որ այն հանձնել է Սերժ Սարգսյանը:
«Կատարյալ անհեթեթություն է, էդ առաջարկի հեղինակը եղել է գեներալ, ընդունելի է համարել գեներալ, կյանքի կոչելու հնարավորության գնահատումն իրականացրել է գեներալ և որոշումը կայացրել գեներալ: Եվ էնպիսի գեներալներ, որոնք էդ պահին նման որոշում կայացնելու հնարավորություն ունեցել են: Այո՛, էդ քննարկումների մի հատվածին ես ներկա եմ եղել, մոդերացիա եմ արել խոսակցությունը, բայց սեփական կարծիք չեմ հայտնել»,- ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով` պատերազմի բոլոր դրվագները պետք է քննվեն` սկսած իր գործողություններից, սակայն, ըստ նրա` պետք է լինի օբյեկտիվ քննություն:

По словам Пашиняна, Мовсес Акопян пытался сдать седьмой оборонительный район
Утверждения о прекращении мобилизации в ходе войны абсурдны, заявил на заседании Национального Собрания сегодня, 14 апреля, премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на вопрос независимого депутата Тагуи Товмасян. Напомним, что бывший начальник службы военного контроля Министерства обороны, генерал-полковник Мовсес Акопян 19 ноября прошлого года заявил, что мобилизация была прекращена по распоряжению премьер-министра.
“Представляете, я в прямом эфире выступаю с призывом к борьбе, потом беру трубку и говорю: прекратите мобилизацию. Это абсурдное заявление, а у его автора большие проблемы, так как он, будучи высокопоставленным военным, пытался сдать седьмой оборонительный район. Я в присутствии сидящих в этом зале ряда лиц принял решение, благодаря которому седьмой оборонительный район остался в распоряжении вооруженных сил, причем это было единственное близкое к военному решение, которое я принял в ходе войны”,- сказал Пашинян.
Глава правительства коснулся также заявлений о том, что им был отдан приказ об освобождении Леле-Тепе, в результате чего погибло 700 человек, и что, по слухам, он так поступил потому, что эту высоту сдал Серж Саргсян. “Это полный абсурд. Автором предложения был генерал. Он посчитал его приемлемым, оценил возможность реализации этого плана и принял решение. Да, я какое-то время присутствовал при этом обсуждении, модерировал разговор, но собственного мнения не высказывал”,- отметил премьер.
По словам Никола Пашиняна, необходимо расследовать все эпизоды войны, начиная с его действий. Однако расследование должно быть объективным, добавил Пашинян.