Վազգեն Մանուկյանի գործն ուղարկվել է դատարան
Դատախազությունը հաստատել է «Հայրենիքի փրկության շարժման» վարչապետի միասնական թեկնածու Վազգեն Մանուկյանի մեղադրական եզրակացությունը, գործն ուղարկվել է դատարան։ Այս մասին «Հետք»-ի հարցին ի պատասխան ասաց Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը։
Հիշեցնենք, որ Մանուկյանը մեղադրվում է իշխանությունը զավթելու, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու, բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր հնչեցնելու մեջ։
Ըստ վարույթն իրականացնող Քննչական կոմիտեի՝ 2021թ. փետրվարի 12-ին և 20-ին՝ Ազատության հրապարակում ընդդիմության անցկացրած հանրահավաքների ժամանակ, ինչպես նաև փետրվարի 26-ին՝ Բաղրամյան պողոտայում անցկացված հանրահավաքի ժամանակ է Մանուկյանը իշխանությունը զավթելու, սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու, բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր արել։ Մանուկյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրված ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին։
Վազգեն Մանուկյանն իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում, նա իր հանդեպ տեղի ունեցածը քաղաքական հետապնդում է որակում։

Дело Вазгена Манукяна направлено в суд
Прокуратура утвердила обвинительное заключение в отношении единого кандидата на пост премьера от “Движения за спасение отечества” Вазгена Манукяна. Дело уже направлено в суд. Об этом Heq.am сообщила начальник отдела общественных связей Прокуратуры Аревик Хачатрян.
В.Манукян обвиняется в публичных призывах к захвату влаасти, насильственному свержению конституционного строя, применению насилия.
Согласно осуществляющему производство Следственному комитету, во время митингов оппозиции 12 и 20 февраля 2021 года на площади Свободы, а также на митинге 26 февраля на проспекте Баграмяна кандидат на пост главы правительства выступил с публичными призывами к захвату власти, насильственному свержению конституционного строя, применению насилия. В качестве меры пресечения с Манукяна взята подписка о невыезде.
Вазген Манукян не признает предъявленное ему обвинение, расценивая предпринятые против него шаги как политическое преследование.