Սահմանադրական փոփոխություններ եւ արտահերթ ընտրություններ. Փաշինյանի առաջարկն ընդդիմությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր՝ մարտի 1-ին, Հանրապետության հրապարակում հանրահավաք էր հրավիրել: Հանրահավաքի մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Արցախյան պատերազմի և մարտի 1-ի զոհերի հիշատակը:
Կառավարության ղեկավարն ապա անդրադարձավ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի հայտարարությանը, որով պահանջվում էր իր և կառավարության հրաժարականը:
Ըստ Փաշինյանի՝ հրաժարականի պահանջը 2008 թվականի իշխող շրջանակների կողմից զինվորականների վրա ազդեցություն գործադրելու արդյունք է:
Մինչ այս նա այդ պահանջը համարել էր ռազմական հեղաշրջման փորձ, իսկ այսօր ԳՇ-ի հայտարարությունը գնահատեց բացարձակապես ապօրինի։
«Սերժ Սարգսյանը, Զինված ուժերի որոշ գեներալների շրջանում իր ազդեցությունն օգտագործելով, նրանց փորձել է դրդել դուրս գալ պետության և ժողովրդի դեմ»,- հայտարարեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Օնիկ Գասպարյանը մեծ սխալ է թույլ տվել՝ չկատարելով իր ղեկավարի հրամանները. «Դու կատարել ես ժողովրդի կողմից մերժված, երկիրը թալանած, բոլոր հնարավոր տեղերում փայ մտածի հրամանները: Դա սպայի պատվի մեծագույն նվաստացում է»:
Վարչապետը նշեց, որ այսօր տեղի ունեցած Անվտանգության խորհրդի նիստում ընդունված որոշմամբ նախագահին առաջարկվել է բավարարել Օնիկ Գասպարյանին ԳՇ պետի պաշտոնից ազատելու առաջարկությունը և հույս հայտնեց, որ նախագահը Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի, պետության և կայունության շահերից բխող որոշում կկայացնի:
Ըստ Փաշինյանի՝ այս տարվա հոկտեմբերին հանրաքվեի միջոցով սահմանադրական փոփոխություններ են նախատեսվում, որով Հայաստանում, հնարավոր է, հաստատվի կիսանախագահական համակարգ: Հանրահավաքի ընթացքում վարչապետը խոսեց նաև արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների հնարավորության մասին և ընդդիմությանն առաջարկեց «գնալ ընտրությունների»:

At today's government sponsored rally today to mark the thirteenth anniversary of the March 1, 2008 post-election violence in Yerevan and to commemorate the victims of the recent Artsakh war, Armenian PM Nikol Pashinyan accused former President Serzh Sargsyan of influencing some generals of the Armed Forces to go against the state and the people.
Pashinyan described a recent call by the country’s military General Staff for him and his government to resign as illegal.
Pashinyan said that Chief of the General Staff of the Armed Forces Onik Gasparyan made a “big mistake” by not complying with his order to step down.
On February 25, Pashinyan issued a directive calling for the dismissal of Gasparyan after the General Staff demanded that Pashinyan and his government to step down for misrule and incompetence.
Armenian President Armen Sarkissian has not signed the directive for Gasparyan’s dismissal.
During his speech today, Pashinyan said he hoped Sarkissian would sign the directive “in the interests of the people, state and stability of Armenia.”
Pashinyan said that constitutional changes are planned through a referendum in October this year, which may establish a semi-presidential system in Armenia.
During the rally, Pashinyan spoke about the possibility of early parliamentary elections and suggested that the opposition "go to the polls."