Ա․ Ավանեսյան «Ռիսկային խմբից դուրս մարդկանց պատվաստումը կլինի վճարովի»
Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումը լինելու է անվճար, կրելու է կամավոր բնույթ։ Այս մասին Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնեց Առողջապահության նախարարը։
«Փոքր թվով պատվաստումներ արդեն իսկ արվել են։ Առաջիկայում Հայաստան կներմուծվի պատվաստանյութի ավելի մեծ խմբաքանակ։ Ռիսկային խմբից դուրս մարդկանց պատվաստումը կլինի վճարովի»,- տեղեկացրեց Անահիտ Ավանեսյանը։
Անդրադառնալով Հայաստան ժամանողներին՝ նախարարը հայտնեց, որ այս պահին վերջիններիս պատվաստման հարցը չի քննարկվում։ ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքը բավարար է Հայաստան ժամանելու համար։
Զոհված զինծառայողների մարմիններրի նույնականացման մասին հարցին ի պատասխան՝ Ավանեսյանն ասաց, որ օրական 30-33 հոգու նույնականացում է իրականացվում։ Թիվը նվազում է, և գործընթացը շուտով կավարտվի։

А.Аванесян: “Вакцинация лиц, не входящих в группы риска, будет платной”
Вакцинация от коронавируса будет бесплатной и добровольной, сообщила министр здравоохранения Анаит Аванесян сегодня по завершении заседания правительства.
“Небольшое число граждан уже получило прививку. В ближайшее время в Армению поступит более крупная партия вакцины. Для лиц, не входящих в группы риска, вакцинация будет платной”,- отметила министр.
Вопрос вакцинации прибывающих в Армению граждан, по словам А.Аванесян, на данный момент не обсуждается. Для прибытия в Армению достаточно наличие отрицательного теста на COVID-19.
Отвечая на вопросы об идентификациии тел военнослужащих, глава Минздрава сказала, что в день идентифицируются до 33 погибших. Их число постепенно сокращается, и в ближайшее время процесс будет завершен.