«Հայաստանի հարավային երկաթուղին» իրականություն չդարձավ. 3 տարի է՝ վեճը քննվում է արբիտրաժային դատարանում
Մոտ 3 տարի է, ինչ շարունակվում է Ջոզեֆ Բորկովսկին և «Ռասիա ՖԶԷ»-ն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության արբիտրաժային գործը: Այն Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնի (ICSID) վարույթում մուտքագրվել է 2018 թվականի օգոստոսի 3-ին: Ընկերությունը, որպես վնասի հատուցում, պահանջում է շուրջ 160 մլն դոլար: Այս գործի շրջանակներում Տրիբունալի ընթացակարգային ծախսերը հոգալու համար, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմն օրեր առաջ միջազգային կենտրոնին արդեն փոխանցել է 400 հազար ԱՄՆ դոլար:
Արբիտրաժային գործը վերաբերում է ՀՀ-ի և «Ռասիա ՖԶԷ» ընկերության միջև կնքված կոնցեսիոն պայմանագրերի և ՀՀ-ի և ԱՄՆ-ի միջև Ներդրումների փոխադարձաբար խրախուսման և պաշտպանության մասին 1992թ. պայմանագրի շրջանակներում երկաթգծի և մայրուղու կառուցման առնչությամբ կողմերի միջև ծագած վեճին:
Նշենք, որ ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության և «Ռասիա ՖԶԷ» ընկերության միջև ստորագրված պայմանագրի համաձայն՝ ընկերությունը պետք է իրականացներ «Հայաստանի հարավային երկաթուղու» և «Հայաստանի հարավային արագընթաց ճանապարհի» տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունը, որի տնտեսական հիմնավորված լինելու դեպքում նաև` ֆինանսավորումը, նախագծումը, կառուցումը և շահագործումը: Այն ժամանակ Տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանը նույնիսկ հանդիպումներ է ունեցել ընկերության ղեկավար կազմի հետ:
«Հայաստանի հարավային երկաթուղին» անցնելու էր Սյունիքի, Վայոց ձորի և Գեղարքունիքի մարզերով: Դեռևս 2014թ.-ին Տրանսպորտի և կապի նախարարությունից հայտնում էին, թե «Հայաստանի հարավային երկաթուղի» ծրագիրը, որպես «Հյուսիս-հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի պակասող առանցքային օղակ, դառնալու է Սև ծովի նավահանգիստներից դեպի Պարսից ծոցի նավահանգիստներ կատարվող փոխադրումների ամենակարճ ուղին:
Տրանսպորտի և կապի այն ժամանակվա նախարար Գագիկ Բեգլարյանի և «Ռասիա ՖԶԷ» ներդրումային ընկերության նախագահ և գլխավոր գործադիր տնօրեն Ջոզեֆ Բորկովսկու միջև 2012թ.-ի հուլիսի 28-ին ստորագրված կոնցեսիոն պայմանագրի համաձայն՝ շինարարության ավարտից հետո ընկերությունն իրականացնելու էր Հայաստանի հարավային երկաթուղու նախագծումը, ֆինանսավորումը, կառուցումը և շահագործումը` բացառապես ընկերության կողմից ներգրավված միջոցների հաշվին: Պայմանագրի գործունեության ժամկետը 30 տարի էր՝ 20 տարի երկարաձգման պայմանով:
Երկաթգծի երկարությունը պետք է կազմեր շուրջ 316 կմ: Բաղկացած էր լինելու կամուրջներից, թունելներից, բարդ կառույցներից և ունենալու էր 27 կայարան: Ակնկալվում էր, որ շինարարությունը կտևի մինչև 6 տարի:
Պայմանագրի պահանջներն այդպես էլ իրականություն չդարձան և 2017թ. Տրանսպորտի և կապի նախարարությունից հայտարարեցին, որ «Հայաստանի կառավարությունը համբերատար է գտնվել «ՌԱՍԻԱ ՖԶԷ»-ի նկատմամբ, սակայն վերջինիս կողմից շարունակաբար խախտվել են պայմանագրով սահմանված և՛ վերջնաժամկետները, և՛ մյուս պարտավորությունների կատարումը: Հաշվի առնելով վերոնշյալը և ծրագրի ռազմավարական նշանակությունը Հայաստանի Հանրապետության համար՝ ՀՀ կառավարությունը ջանքեր է գործադրում իրականացնելու երկաթուղու կառուցումը «ՌԱՍԻԱ ՖԶԷ»-ից անկախ»:
Դրան արդեն հաջորդում է Ջոզեֆ Բորկովսկին և «Ռասիա ՖԶԷ»-ն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության արբիտրաժային գործի քննությունը:
Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոնի վարչական և ֆինանսական կարգավորումների համաձայն՝ կողմերը պետք է պարբերաբար վճարումներ կատարեն կենտրոնին՝ ընթացակարգային ծախսերը հոգալու համար: Նշված ծախսերը ներառում են արբիտրների վճարներն ու ծախսերը, ինչպես նաև՝ ընթացակարգային այլ ծախսեր: Ըստ կարգավորման՝ եթե Տրիբունալը չի որոշել կամ վեճի կողմերը ծախսերի բաժանման շուրջ չեն պայմանավորվել, յուրաքանչյուր կողմ վճարում է պահանջվող կանխավճարի կեսը:
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից «Հետք»-ին փոխանցեցին, որ Հայաստանի պարտավորության չափը կազմել է ընդհանուր 400,000 ԱՄՆ դոլարի չափով գումար:
«Հարկ է նշել, որ արբիտրաժային վարույթի ավարտից հետո ներկայացվելու է հաշվարկային փաստաթուղթ կատարված ծախսերի վերաբերյալ և ավելացած գումարի դեպքում մնացորդային գումարը ենթակա կլինի վերադարձման՝ կողմերի կատարած վճարների համամասնությամբ»,- հայտնում են ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից:

Almost three years have passed since the UAE-based Rasia FZE investment company and its CEO Joseph K. Borkowski sued Armenia at the International Center for the Settlement of Investment Disputes (ICSID), seeking US$160 million in damages over a railway and highway construction contract dispute.
The Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia has already transferred $400,000 to the International Center to cover the procedural expenses of the Tribunal within the framework of this case.
The arbitration case deals with concession agreements signed by Armenia and Rasia FZE over the construction of the Southern Armenia Railway and Southern Expressway of Armenia projects.
The plaintiffs argue that Armenia breached the concession contracts granted to the claimants by turning to other companies for the implementation of the infrastructure projects.
It should be noted that according to the agreement signed between the RA Ministry of Transport and Communication and Rasia FZE, the company was to carry out the technical-economic feasibility study of the Southern Railway of Armenia and the Southern Expressway of Armenia and, if found economically feasible, to implement the financing, construction, and operation of the project.
Former Armenian President Serzh Sargsyan first announced construction of the Armenian-Iranian railway in 2008
The Southern Railway of Armenia was to pass through the country’s Syunik, Yeghegnadzor and Gegharkunik provinces. In 2014, the Ministry of Transport announced that the Southern Armenia Railway project, as a missing key link in the North-South international transport corridor, would be the shortest route from the Black Sea ports to the Persian Gulf ports.
According to the concession agreement signed by the then Minister of Transport and Communication Gagik Beglaryan and Rasia FZE Investment Company CEO Joseph Borkowski on July 28, 2012, after the construction was completed, the company would design and finance construct and operate the Southern Railway exclusively at the expense of funds attracted by the company. The term of the contract was 30 years, with a twenty-year extension.
The length of the railway was to be about 316 km. It would consist of bridges, tunnels, complex structures, and would have 27 stations. The construction was expected to take six years.
In 2017, Armenia’s Ministry of Transport and Communications stated that the Armenian government could no longer tolerate continued Rasia FZE contract violations and would seek to build the railway independently of the company given the project’s strategic importance to Armenia.
This is when the company and Borkowski took Armenia to arbitration court.
According to ICSID administrative and financial regulations, the parties must make regular payments to the Center to cover procedural costs. These costs include arbitrators' fees and costs, as well as other procedural costs. According to the settlement, if the tribunal has not decided that the parties to the dispute have not agreed on the division of costs, each party pays half of the required advance payment.
The Office of the Representative of the Republic of Armenia to the ECHR told Hetq that Armenia's liability amounted to a total of $400,000.
"It should be noted that after the completion of the arbitration proceedings, a settlement document will be submitted on the costs incurred,” the ECHR’s Armenia Office said.