Մեկնարկային լիցքավորում կամ 9-ի մրցուղին
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու համար պաշտոնապես գրանցեց հայտ ներկայացրած 8 կուսակցությունների և մեկ դաշինքի: Դա նշանակում է, որ եթե նրանցից որևէ մեկը մնացած մեկ ամսվա ընթացքում ինքնաբացարկի չգնա, համամասնական ընտրակարգով քվեաթերթիկների վրա լինելու է ինը քաղաքական ուժի անուն:
Իրականում, սակայն, ընտրողները գործ են ունենալու 7 կուսակցությունների և երկու դաշինքների հետ, որովհետև «Ժառանգությունը» փասատցի ոչ թե միայն իր, այլ «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության հետ համատեղ ցուցակ է ներկայացրել: Սակայն էականը ոչ թե դա է, այլ այն, թե ինչ ուժերի հետ գործ ունենք, ինչ կապիտալով են նրանք մեկնարկում ընտրությունները և ինչ շանսեր ունեն առհասարակ: Այս իմաստով ընտրություններին մասնակցող ուժերը բաժանվում են երեք հստակ կատեգորիայի. հեգեմոն ուժեր, ֆոնային ուժեր և աուտսայդերներ:
Հեգեմոն ուժեր
Սրանք այն քաղաքական ուժերն են, որոնք ոչ միայն մուտք են գործելու խորհրդարան, այլև իրենց շուրջն են ձևավորելու ուժերի հարաբերակցությունը: Խոսքը վերաբերում է Հանրապետական կուսակցությանը, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը և Հայ ազգային կոնգրեսին, որը ընտրություններին մասնակցող միակ դաշինքն է:
Հանրապետական կուսակցության հիմնական կապիտալը վարչական ռեսուրսն է և ընտրախախտումների այն նոր տեխնոլոգիաները, որոնք փորձ է արվում կիրառել այս ընտրություններում: ՀՀԿ-ի համամասնական ցուցակը ցույց տվեց, որ նա չունի կադրային լուրջ կապիտալ և հենվելու է հին, իրենց սպառած, բայց փոխարենը առաջնորդին` երկրի նախագահին հավատարիմ նոմենկլատուրայի և օլիգարխիկ շրջանակների հետ: ՀՀԿ-ի նպատակն այս ընտրություններում նոր ծրագրեր ներկայացնելը չէ, այլ` պարտադիր, ամեն գնով հաղթելը:
Ծրագրերի անհրաժեշտությունը կառաջանա նախագահական ընտրությունների ժամանակ, երբ ողջ թիմը կսեփականացնի երկրի ղեկավարի նախընտրական ծրագիրը և այն կդարձնի իր գործունեության առանցքն ու լեյտմոտիվը: Արդար ընտրությունների պարագայում այս ռեսուրսով իշխող կուսակցությունը հաղթանակի ոչ մի շանս չունի: Պարադոքսն այն է, սակայն, որ Հայաստանի ընտրական համակարգում հենց վարչաօլիգարխիկ շրջանակն է ունակ մեծամասնություն ապահովելու: Սակայն ՀՀԿ-ի հաղթանակն այս անգամ փորձ է արվելու ապահովել չափազանց բարդ քաղաքական տեխնոլոգիաներով:
Կուսակցությանը բացարձակ հաղթանակ պետք չէ. դա կրկին կսրի իշխանության լեգիտիմության հարցը: Փոխարենը այդ բացը կփոխհատուցվի ՕԵԿ-ին խորհրդարան քարշ տալով, որի համար կօգտագործվի ոստիկանության բացահայտած հանկարծակի ավելացած ընտրազանգվածը: Արդյունքում ՀՀԿ-ն մեծամասնություն չի ունենա, փոխարենը մեծամասնություն կունենա Սերժ Սարգսյանը:
ԲՀԿ-ի քաղաքական կապիտալը նրա զանգվածայնությունն է, Գագիկ Ծառուկյանի որոշակի խարիզման, նրա թիմում հայտնված և ԲՀԿ-ով իրենց բիզնես շահերն ապահովագրած օլիգարխիայի, միջին գործարար շրջանակների ֆինանսական ռեսուրսները և ամենակարևորը` այլընտրանքային ուժի իմիջով հանդես գալու մարտավարական գիծը: ԲՀԿ-ի մուտքը խորհրդարան անհրաժեշտ է նախագահական ընտրություններում Սերժ Սարգսյանի հաղթանակը երաշխավորելու համար:
Այս իմաստով ԲՀԿ-ն կախարդական փայտիկի դեր է կատարելու: Ողջ ուժով «պայքարելով» իշխանության դեմ, հաղթանակի համար, վերջում նա կհամակերպվի կրտսեր եղբոր` արդեն սահմանված կարգավիճակի հետ և կճանաչի ընտրությունների արդյունքները: Ու քանի որ մեծ ընտրազանգվածը կգնա Ծառուկյանի հետևից, ստիպված կլինի հաշտվել այն մտքի հետ, որ, այնուամենայնիվ, պարտություն են կրել: Արդյունքում ընտրությունների վրա ընդդիմադիր, արմատական ընտրազանգվածի ազդեցությունը փաստացի կփոշիանա:
ԲՀԿ-ն, ըստ էության, ողջ ընթացքում գոլորշի բաց թողնողի գործառույթ կկատարի: Իհարկե, չի կարելի բացառել, որ կատարված այս հաշվարկները կարող են նաև չիրականանալ, եթե ԲՀԿ-ն կարողանա հասկանալ, որ նաև իշխանության համար անվերահսկելի դառնալու և խաղի կանոններ թելադրելու լուրջ պոտենցիալ ունի:
ՀԱԿ-ը խորհրդարան կբերի իր երկարամյա համակիրների և իշխանական մանիպուլյացիաների ազդեցության տակ չընկնող զարգվածների ձայները: ՀԱԿ-ին վերապահված է երրորդի կարգավիճակը և դա ապահովվելու է հենց ՀՀԿ-ՕԵԿ-ԲՀԿ եռանկյունու գործադրած բարդ տեխնոլոգիաների միջոցով:
ՀԱԿ-ի քաղաքական կապիտալը նրա անցած 4 տարվա գործունեության իներցիան է, որն այս պահին հասել է կրիտիկական նվազագույնի շեմին: ՀԱԿ-ը պետք է հաղթահարի ոչ թե 5, այլ 7 տոկոսանոց շեմը, և անգամ դա հիմա բարդ իրագործելի խնդիր է թվում: Դաշինքը որպես ընտրարշավի լեյտմոտիվ, կրկին ընտրել է արագ իշխանափոխության և նախագահի պաշտոնանկության թեմատիկան: Այն օրիգինալ չէ, իհարկե, բայց մոբիլիզացիոն պոտենցիալ ունի:
Ամենակարևոր խոչընդոտը, որը ՀԱԿ-ը պետք է հաղթահարի, իր նկատմամբ վստահության դեֆիցիտն է: Այն վստահության, որ անփութորեն վատնեց անցած տարիներին փողոցային շարժումը դանդաղ մարելու և հատկապես իշխանության հետ անցած տարի անիմաստ ու աննպատակ երկխոսության կամ բանակցությունների մեջ մտնելու պատճառով:
ՀԱԿ-ի իրական նշանակությունն այս ընտրություններում նրա դերակատարումն է ընտրական գործընթացների նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնելու առումով: Բայց եթե այս հարցում նա գործելու է միայնակ, որևէ լուրջ արդյունք սպասել հնարավոր չէ, ինչը, սակայն, միայն ՀԱԿ-ից կախված հարց չէ: Չի բացառվում, սակայն, որ այս ընտրությունները կլինեն ՀԱԿ-ի կարապի երգը: Եթե վերջինս ընտախախտումների նոր մեխանիզմների դեմ չկարողացավ պայքարել, նախագահական ընտրություններում ոչ մի ակնկալիք չի ունենալու: Եվ 2013-ի փետրվարից հետո ՀԱԿ-ը մոտիվացիան կորցելու պատճառով խորհրդարանում կարող է պարզապես քայքայվել:

Стартовая заправка, или беговая дорожка для 9-ти
Центральная избирательная комиссия официально зарегистрировала 8 партий и один блок, представивших заявки на участие в парламентских выборах. Это означает, что если в течение месяца никто из них не возьмет самоотвод, то в избирательных бюллетенях по пропорциональной избирательной системе окажутся названия десяти политических сил.
Но на самом деле избиратели будут иметь дело с 7-ю партиями и двумя блоками, потому что партия «Наследие» представила не только свой, но и совместный с партией «Свободные демократы» список кандидатов. Однако существенно не это, а то, с какими силами мы имеем дело, с каким капиталом они вступают в предвыборную борьбу и какие у них в целом шансы. В этом смысле участвующие в выборах силы делятся на три четкие категории: гегемоны, создающие фон и аутсайдеры.
Гегемоны
Это те политические сил, которые не только пройдут в парламент, но и сформируют вокруг себя соотношение сил. Речь идет о Республиканской партии Армении, партии “Процветающая Армения” и Армянском национальном конгрессе – единственном участвующем в выборах блоке.
Основным капиталом РПА является административный ресурс и те новые технологии избирательных нарушений, которые партия попытается использовать на этих выборах. Пропорциональный список Республиканской партии показал, что у нее нет серьезного кадрового капитала. Эта партия опирается на старые, исчерпавшие себя , но зато верные своему лидеру – президенту страны номенклатуру и олигархические круги. Цель РПА не в том, чтобы предстаивть на этих выборах новые программы, а в том, чтобы победить любой ценой.
Необходимость в программе появится во время президентских выборах, когда вся команда приватизирует предвыборную программу руководителя страны и сделает ее стержнем и лейтмотивом своей деятельности. В случае проведения справедливых выборов правящая партия с ее нынешним ресурсом не будет иметь никаких шансов на победу. Однако парадокс состоит в том, что в условиях избирательной системы Армении обеспечить большинство способны именно административно-олигархические круги. Но на этот раз будет предпринята попытка обеспечить победу РПА крайне сложными политтехнологиями.
РПА абсолютная победа не нужна, поскольку это приведет к обострению вопроса о легитимности власти. Этот пробел будет восполнен протаскиванием в парламент партии “Оринац еркир”, для чего будет использован выявленный полицией неожиданно увеличившийся электорат. В результате РПА не получит большинство, зато большинство будет иметь Серж Саргсян.
Политический капитал ППА составляют его массовость, определенная харизма Гагика Царукяна, а также финансовые ресурсы олигархии и средних бизнес-кругов, которые очутились в его команде и застраховали свой бизнес благодаря этой партии. Однако самый важный ресурс ППА – это тактика по созданию имиджа альтернативной силы. Прохождение “Процветающей Армении” в парламент необходимо для гарантирования победы Сержа Саргсяна на президентских выборах.
В этом смысле ППА будет играть роль волшебной палочки. Всеми силами ведя “борьбу” с властью и добиваясь победы, “Процветающая Армения” в конце смирится с уже установленным статусом младшего брата и признает результаты выборов. И поскольку за Царукяном пойдет значительный электорат, то последнему, тем не менее, придется смириться с мыслью о поражении. В результате влияние оппозиционного радикального электората на выборы фактически будет распылено.
В течение всего процесса функция “Процветающей Армении” будет состоять в том, чтобы выпускать пар. Конечно, этот прогноз может и не осуществиться, если ППА осознает, что обладает серьезным потенциалом для того, чтобы не стать контролируемой властями силой, и может диктовать свои правила игры.
АНК принесет в парламент голоса своих многолетних сторонников и избирателей, не поддающихся манипуляциям властей. АНК отведена роль третьего, что будет обеспечено посредством сложных технологий, которые задействует треугольник РПА-ПОЕ-ППА.
Политический капитал Армянского национального конгресса составляет инерция его 4-летней деятельности, которая на данный момент подошла к критическому, минимальному порогу. АНК должен преодолеть не 5-процентный, а 7-процентный порог, но даже эта задача сейчас кажется трудноосуществимой. В качестве лейтмотива своей предвыборной агитации блок вновь выбрал тематику смены власти и отставки президента. Она не оригинальна, но имеет мобилизационный потенциал.
Самым важным препятствием, который нужно будет преодолеть конгрессу, является дефицит недоверия к нему. Того недоверия, которое АНК так небрежно растратил за прошедшие годы из-за постепенного угасания уличной борьбы и особенно из-за вступления в бессмысленный и бесцельный диалог с властями.
Реальное значение АНК на этих выборах состоит в осуществлении контроля за избирательными процессами. Но если в этом вопросе конгресс будет действовать в одиночку, то не сможет добиться серьезного результата, что, однако, зависит не только от него. Не исключено, однако, что предстоящие выборы станут лебединой песней АНК. Если блок не сможет вести борьбу против новых механизмов осуществления избирательных нарушений, то у него не останется никаких ожиданий от президентских выборов. И после февраля 2013 г. в результате утраты мотивации может просто произойти развал АНК в парламенте.