Հերթական քառօրյան մեկնարկեց իրար ուղղված մեղադրանքներով
Ազգային ժողովի հերթական քառօրյայի նստաշրջանը մեկնարկեց հետպատերազմական իրավիճակի քննարկմամբ և մասնավորապես՝ ընդդիմության քննադատական խոսքերով՝ ուղղված իշխանությանը: «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանն իր ելույթում ընդգծեց, որ Ադրբեջանի նախագահն ամենօրյա ռեժիմով հայատյաց հայտարարություններ է անում, ապա հիշեցրեց, որ ամիսներ առաջ Կառավարությունը Ադրբեջանի դեմ իրավական գործընթաց է սկսել ռասսայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման վերաբերյալ կոնվենցիայի շրջանակներում:
Սիմոնյանը, սակայն, ներկայացրեց, որ սրան զուգահեռ իշխանության որոշ ներկայացուցիչներ տարբեր հանրային քննարկումներում հակասող հայտարարություններ են անում, օրինակ` Ադրբեջանի հետ առևտուր անելու պատրաստակամության մասին են խոսում: Սիմոնյանը պնդեց` նման հայտարարությունները Հայաստանի դեմ են օգտագործվելու, ինքն էլ ստիպված է ԱԺ ամբիոնից այդ մասին խոսում` կանխարգելելու նման հայտարարությունները:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանն էլ ընդգծեց` կարծես թե ստեղծվել են զուգահեռ իրականություններ, որից մեկում իշխանությունը կեղծ օրակարգով շեղում է հանրության ուշադրությունը: Զոհրաբյանը համոզմունք հայտնեց, որ հունվարի 11-ի եռակողմ հանդիպմանը վարչապետ Փաշինյանը գլուխ խոնարհեց Ալիևի առջև, չնայած խոստացել էր ռամզագերիների վերադարձով զբաղվել, սակայն ձեռնունայն վերադարձավ:
«Ռազմագերիների ծնողները մնացին մենակ իրենց խնդիրների հետ: Այս խորհրդարանում պետք է քննարկվի մեկ օրակարգ. այդ մարդը ի վիճակի չէ ադեկվատ բանակցություններ վարելու, պետականությանը սպառնացող լրջագույն վտանգներ ունենք, մեր բանակցողը պետք է փոխվի, Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հեռանա»,- ասաց նա:
Նույն խմբակցության պատգամավոր Իվետա Տոնոյանն էլ նշեց, թե հանրությունը կարող է մտածել, որ քառօրյայի օրակարգում կան հարցեր, որոնք վերաբերում են տեղահանված արցախցիներին, ռազմագերիների վերադարձին, անհետ կորածների ճակատագրին, Սյունիքի անվտանգությանը և այլն, սակայն նման հարցեր չկան:
«Փոխարենը կան ավտոկայանատեղիներին վերաբերող, հոգեկան առողջությանը վերաբերող հարցեր… Այս կառավարությունը իր ղեկավարի ղեկավարությամբ սպառել է իրեն տրված լեգիտիմությունը, չի կարող ներկայացնել հասարակությանն ու նրա շահերը»,-ասաց Տոնոյանը:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն էլ նշեց, որ ստեղծված իրավիճակում չի պատկերացնում արտահերթ ընտրություններ կազմակերպելն ու քարոզարշավ իրականացնելը, զոհերի ընտանիքներին նախընտրական բուկլետներ բաժանելը: Վերջինս սակայն ընդգծեց, որ արտահերթ ընտրություն իրականացնողն այնուամենայնիվ իշխանությունն է, ոչ թե ընդդիմությունը, և պետք չէ այդ հարցում մեղադրել վերջինիս, թե չեն արձագանքում ընտրությունների վերաբերյալ հանդիպման առաջարկին:
«Ուզում եք անել արտահերթ ընտրություններ, ցրեք խորհրդարանը և գնանք արտահերթ ընտրությունների»,- ասաց Մարուքյանը: «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանն էլ պնդեց, որ ռազմագերիների վերադարձը հիմնախնդիր է բոլորի համար, յուրաքանչյուրն է ապրում այդ հարցով: Պատգամավորի խոսքով` քաղաքական մեծամասնությունն առաջարկել է աշխատանքային խումբ ձևավորել և աշխատել: Ըստ նրա` շատերն ուզում են փրկիչ երևալ, սակայն փրկիչներ պետք չեն, աշխատող մարդիկ են պետք:
Նույն խմբակցության պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանն էլ ասաց, որ գիշերն են մի խումբ պատգամավորների հետ վերադարձել Արցախից, գնացել էին մարդկանց խնդիրներին տեղեկանալու, «և ոչ թե պաշտոնյաների սենյակներում նկարվելու»: Բաղդասարյանի խոսքով`անհետ կորածերից մեկի հարազատն էլ ինքն է, սակայն կոչ է անում զգուշավորություն ցուցաբերել այդ հարցում, քանի որ քաղաքական խոսքը կարող է վնասել շատերին: Նազելի Բաղդասարյանը կոչ արեց լուռ գործ անել, հետևողական լինել խնդիրների նկատմամբ:

Очередная четырехдневка парламента началась с взаимных обвинений
Очередное четырехдневное заседание Национального Собрания началось с обсуждения вопроса о послевоенной ситуации. Оппозиция выступила с критикой в адрес власти. Депутат фракции “Просвещенная Армения” Тарон Симонян отметил, что президент Азербайджана каждый день выступает с арменофобскими заявлениями. Он также напомнил о том, что несколько месяцев назад правительство начало процесс против Азербайджана в рамках Конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации.
Однако, по словам депутата, некоторые представители власти во время различных общественных обсуждений выступают с противоречивыми заявлениями, например, выражают готовность начать торговлю с Азербайджаном. Симонян подчеркнул, что подобные заявления используются против Армении, и чтобы предупредить их он вынужден говорить об этом с трибуны Национального Собрания.
Депутат фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян заявила, что во время трехсторонней встречи 11 января премьер-министр Пашинян преклонил голову перед Алиевым, и хотя обещал решить вопрос военнопленных, вернулся ни с чем.
“Родители военнопленных остались наедине со своими проблемами. В парламенте нужно обсуждать только один вопрос – о том, что этот человек не способен адекватно вести переговоры, мы столкнулись с серьезнейшими угрозами нашей государственности. Наш переговорщик должен быть сменен, Никол Пашинян должен уйти”,- заявила Зограбян.
По словам другого депутата от “Процветающей Армении”, Иветты Тоноян, общественность может подумать, что депутаты обсуждают вопросы перемещенных арцахцев, возвращения военнопленных, без вести пропавших, безопасности Сюника и другие, однако таких вопросов в повестке работы парламента нет.
“Это правительство во главе со своим руководителем исчерпало свою легитимность и больше не может представлять общество и его интересы”,- сказала Тоноян.
Лидер фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян коснулся вопроса о проведении внеочередных выборов, отметив, что их должна организовать действующая власть, а не оппозиция. “Хотите провести внеочередные выборы – распустите парламент и идите на внеочередные выборы”,- сказал Марукян.
Депутат фракции “Мой шаг” Владимир Варданян заявил, что возвращение военнопленных является главным вопросом для всех. Политическое большинство, по его словам, предложило сформировать рабочую группу и начать работать. Многие хотят казаться спасителями, но нужны не спасители, а работающие люди, добавил В.Варданян.
Его коллега по фракции Назели Багдасарян сообщила, что ночью с группой депутатов вернулись из Арцаха, куда отправились, чтобы узнать о проблемах людей, а “не фотографироваться в кабинетах должностных лиц”.
Отметив, что ее родственник тоже пропал без вести, Н. Багдасарян призвала проявлять осторожность в этом вопросе, поскольку политические высказывания могут навредить многим.