Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել 2 միլիոն դրամ գրավը
Դատախազությունը չի բողոքարկել Գորիսի համայնքապետ Առուշ Առուշանյանին չկալանավորելու վերաբերյալ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը։ Այս մասին «Հետք»-ի հարցին ի պատասխան՝ ասաց գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը։ Առուշանյանի պաշտպան Արմեն Մելքոնյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ Առուշանյանի նկատմամբ քննիչը խափանման միջոց է ընտրել 2 միլիոն դրամ գրավը։
Հիշեցնենք, որ Առուշ Առուշանյանին կալանավորելու Քննչական կոմիտեի միջնորդությունը քննել և մերժել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Ռոբերտ Պապոյանը։
Առուշանյանը ձերբակալվել է Սյունիքում՝ օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաք կազմակերպելու կասկածանքով, ապա տեղափոխվել Քննչական կոմիտե, որտեղ նրան մի քանի հոդվածներով մեղադրանք է առաջադրվել:
Մասնավորապես, այժմ նա մեղադրվում է պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու, ապօրինի ձեռնարկատիրություն կազմակերպելու, ընդերքի պահպանման և օգտագործման կանոնները խախտելու, ինքնիրավչության, դիտավորությամբ առողջությանը միջին ծանրության վնաս պատճառելու, օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ հավաք կազմակերպելու և անցկացնելու փորձ կատարելու մեջ: Նա իր նկատմամբ տեղի ունեցածը քաղաքական հետապնդում է որակում։ Սյունիքի մարզի մի քանի համայնքապետեր, որոնց թվում՝ Առուշ Առուշանյանը, պահանջում են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը:

В отношении мэра Гориса применен залог в 2 миллиона драмов
Прокуратура не обжаловала решение ереванского суда общей юрисдикции об отказе в аресте мэра Гориса Аруша Арушаняна. Об этом Hetq.am сообщила пресс-секретарь Генпрокуратуры Аревик Хачатрян.
В беседе с нами защитник Арушаняна Армен Мелконян сообщил, что в отношении его подзащитного следователь избрал меру пресечения в виде залога в 2 млн драмов.
Арушанян был задержан в Сюнике по подозрению в организации собрания в нарушение установленного законом порядка, после чего был доставлен в Следственный комитет, где ему предъявили обвинение по нескольким статьям УК РА.
В настоящее время мэр Гориса обвиняется в злоупотреблении должностными полномочиями, нарушении правил сохранения и использования недр, самоуправстве, умышленном причинении вреда средней тяжести здоровью, попытке организации и проведения собрания в нарушение установленного законом порядка.
Все эти действия Аруш Арушанян расценивает как политическое преследование. Напомним, что руководители нескольких общин Сюникской области, в том числе мэр Гориса, выступили с требованием отставки премьер-министра Никола Пашиняна.