Ստեփանակերտի օդանավակայան. Արցախը Հայաստանին կապող դարպասն ու թշնամու «աչքի փուշը»
Արցախյան առաջին պատերազմում Ստեփանակերտի օդանավակայանի ունեցած դերը դժվար է գերագնահատել: 1990-ականների սկզբին «Յակ-40» ինքնաթիռներով եւ «Մի-8» ուղղաթիռներով էր ապահովվում օդային կապը Հայաստանի ու Արցախի միջեւ: «Օդային կամուրջն» անչափ կարեւոր դեր էր խաղում հատկապես մինչեւ «կյանքի ճանապարհի»՝ Լաչինի (Բերձոր) միջանցքի բացումը: Թռիչքներ իրականացվում էին ոչ միայն դեպի Ստեփանակերտ, այլեւ նախկին ԼՂԻՄ-ի, Շահումյանի շրջանի ու Գետաշենի ենթաշրջանի տարբեր բնակավայրեր եւ վերջնակետեր:
Գտնվելով գետնից վարվող կրակի տակ եւ օդում գործող թշնամական մարտական ավիացիայի թիրախում՝ հայ օդաչուները տեղափոխում էին զոհերի աճյուններ, վիրավորների, կանանց ու երեխաների, ծերերի, ինչպես նաեւ Արցախ տանում տարբեր տեսակի հումանիտար օգնություն, այդ թվում՝ պարեն ու վառելիք, բացի դրանից՝ զենք-զինամթերք, ազատամարտիկների: Թռիչքներն իրականացնում էին Երեւանի «Էրեբունի» օդանավակայանում բազավորվող երեւանյան 2-րդ ավիաջոկատի օդաչուներն ու ավիատեխնիկան:
«Թռիչքներն իրականացվում էին անբարենպաստ եղանակային եւ աշխարհագրական պայմաններում, հնարավորինս ցածր բարձրության վրա եւ ինտենսիվ մանեւրումներով»,- Հայաստանի ավիացիայի մասին պատմող իր անտիպ գրքում գրում է քաղավիացիայի հայկական վարչության նախկին պետ (1971-1987 թթ.) Դմիտրի Աթբաշյանը՝ հավելելով, որ, օրինակ, «Յակ-40» մարդատար ինքնաթիռներով մարտական տեխնիկայի համար մեծ տարաներով վառելիք տեղափոխելը խնդիրներ էր առաջացնում, քանի որ մանեւրումների ժամանակ տարաները տեղափոխվում էին այս ու այն կողմ, ինչը խախտում էր օդանավերի գրավիտացիոն կենտրոնը եւ դժվարացնում առանց այդ էլ բարդ վարումը: Այդուհանդերձ, հայ օդաչուները գլուխ էին հանում:
Դ. Աթբաշյանը նշում է թռիչքների ընթացքում բարձր վարպետություն եւ արիություն ցուցաբերած օդաչուներից Հակոբ Ճաղարյանին, Ավագ Ալեքսանյանին, Ռուբեն Հախվերդյանին, Արայիկ Բալդրյանին, Մարտիկ Գաբրիելյանին, Հրայր Գալստյանին, Գառնիկ Ղարիբյանին, Նորայր Վարդանյանին, Գեղամ Գաբրիելյանին, Ռաֆայել Գեւորգյանին, Արթուր Դովլաթյանին, Գարեգին Ղազարյանին, Էդուարդ Կարապետյանին, Ռաֆիկ Մեհրաբյանին, Վարդգես Մնացականյանին, Ստեփան Նիկողոսյանին, Արտավազդ Սահակյանին, Կոնո Սարգսյանին, Թոֆիկ Ալավերդյանին, Գառնիկ Դանիելյանին, Կարեն Մարտիրոսյանին, Իոսիֆ Միքայելյանին, Ջամբուլադ Մուրադյանին, Հրայր Կիրակոսյանին, Էդուարդ Խաչիկյանին: Բնականաբար, սա պատերազմի օրերին կարեւոր առաջադրանքներ կատարած ու բարձր որակներով աչքի ընկած հայ օդաչուների մի փոքր մասն է միայն:
Արցախ թռչողների համար Հայաստանում գլխավոր հենակետերն էին «Էրեբունին», Սիսիանի ու Գորիսի օդանավակայանները, չնայած թռիչքներ էին իրականացվում նաեւ այլ աերոդրոմներից, մասնավորապես՝ Գավառից, Վարդենիսից:
«Այսօր բոլորն ընդունում են, որ առանց քաղավիացիայի հայկական վարչության ինքնաթիռների եւ ուղղաթիռների, առանց Ստեփանակերտի, Գորիսի ու Սիսիանի օդանավակայանների՝ Արցախյան պատերազմը պարտված կլինեինք»,- իր գրքում նշել է հայտնի ավիատորը՝ հավելելով, որ այդ փաստը մեկ անգամ եւս խոսում է այն մասին, թե ցանկացած սուվերեն պետության համար որքան կարեւոր է ունենալ սեփական քաղավիացիա, զարգացած նյութատեխնիկական բազա եւ առաջին հերթին՝ ավիատորների ազգային կադրեր:
Այս առումով Դ. Աթբաշյանը շեշտում է, որ օտարերկրացի օդաչուները Հայաստանի կարիքների համար թռիչքներ չէին կատարի այնպիսի պայմաններում, որոնք առաջացել էին Ադրբեջանից հայերի տարհանման եւ Արցախում ընթացող մարտական գործողությունների ժամանակ: Բազմափորձ ավիատորը գրում է, որ առաջին պատերազմում հենց նման խնդրի առաջ էր կանգնել քաղավիացիայի ադրբեջանական վարչությունը. «Գրեթե չունենալով ազգային կադրեր՝ այնտեղ ստիպված էին մեծ փողերով ներգրավել վարձկանների, որոնք, սակայն, ձգտում էին խուսափել նվազագույն ռիսկերից: Եվ հենց այդ պատճառով երկու հարեւան վարչությունների անձայն մրցակցությունում ադրբեջանցիները պարտվեցին»:
Քաղաքացիական օդանավերը՝ թշնամու թիրախում
Ինչպես ասվեց, դեպի Արցախ եւ այնտեղից դեպի Հայաստան թռիչքները կատարվում էին բավական վտանգավոր պայմաններում՝ առաջին հերթին հաշվի առնելով թշնամու գործոնը: Ներկայացնենք նման մի քանի դեպք, որոնք ուղիղ առնչություն են ունեցել Ստեփանակերտի օդանավակայանին:
1992-ի մարտի 27-ին Ստեփանակերտից Երեւան թռչող մարդատար «Յակ-40» ինքնաթիռը, որի հրամանատարը Միքայել Անդրեասյանն էր, օդում թիրախավորվեց ադրբեջանցիների կողմից: Օդանավի վրա կրակեցին «Ստրելա-2» զենիթահրթիռային համալիրից, որը, բարեբախտաբար, չպայթեց, փոխարենը վնասեց «Յակ-40»-ի 3 շարժիչներից մեկը: Օդանավի անձնակազմը ստիպված եղավ անջատել շարքից դուրս եկած շարժիչն ու կարողացավ բարեհաջող վայրէջք կատարել «Էրեբունի» օդանավակայանում: Ըստ տվյալների՝ օդանավում կար 30 ուղեւոր եւ անձնակազմի 4 անդամները: Զոհեր չեղան:
Անկախացումից հետո ազգային փոխադրող «Հայկական ավիաուղիների»՝ «Էրեբունի» օդանավակայանում գտնվող շարժակազմի շահագործումը դրվել էր «ՀԱՈւ»-ի հիմքի վրա ստեղծված «Արարատ Ավիա» ընկերության վրա: Վերջինիս «Յակ-40»-ներից եւս մեկը (դեռեւս սովետական СССР-87532 գրանցումով) հարձակման ենթարկվեց 1992-ի մայիսի 9-ին:
Ստեփանակերտից Երեւան մեկնող օդանավը Քելբաջարի շրջանին մոտենալիս թիրախավորվեց ադրբեջանական «Սու-25» գրոհային ինքնաթիռի կողմից: Վերջինս գնդացրային կրակ բացեց մարդատար օդանավի վրա, ինչից հետո «Յակ-40»-ի աջ թեւը սկսեց վառվել, այնուհետ օդաչուական խցիկն ու սրահը սկսեցին ծխով լցվել: Բորտ-մեխանիկ Արտավազդ Սահակյանը ստիպված եղավ ապահերմետիզացնել վթարային ելքերը, իսկ օդաչուներ Հարություն Դավթյանին ու Միքայել Անդրեասյանին, այդուհանդերձ, հաջողվեց չբացված (խափանված) շասսիով օդանավը նստեցնել Սիսիանի օդանավակայանում:
Բացի անձնակազմից (3 հոգի)՝ օդանավում կար 28 ուղեւոր (սա՝ ըստ հրամանատար Հ. Դավթյանի, Զորի Բալայանը նշել է 33 թիվը, այլ աղբյուրներում նշվում է 30, ընդ որում՝ եթե հայկական տվյալներով՝ սրահում ազատամարտիկներ էին գտնվում, այդ թվում՝ վիրավորներ, ապա արտասահմանյան աղբյուրները նշում են փախստականների մասին): Էվակուացիայից հետո ինքնաթիռն ամբողջությամբ վառվեց, զոհեր չեղան, սակայն երկու օդաչուները կոշտ վայրէջքի արդյունքում վիրավորվեցին:
Հայկական օդանավի վրա հարձակված «Սու-25»-ի օդաչու Վագիֆ Ղուրբանովը, որը 1992-ի ապրիլի 8-ին էր այդ գրոհային ինքնաթիռը փախցրել իր ծառայակիցների հետ ԱՊՀ զինուժի՝ ադրբեջանական Սիտալչայի ավիաբազայից, «Սու-25»-ով թիրախավորում էր նաեւ խաղաղ հայկական բնակավայրերը, սակայն 1992-ի հունիսի 13-ին Ասկերանի երկնքում խոցվեց հայ հակաօդայինների կողմից. ինքնաթիռը ոչնչացվեց օդաչուի հետ միասին:
Թշնամին թիրախավորում էր ոչ միայն թռչող, այլեւ հենց Ստեփանակերտի օդանավակայանում կանգնած օդանավերը: Մասնավորապես, վերը նշված դեպքում՝ 1992-ի մայիսի 9-ին, հայկական «Յակ-40»-ը Ստեփանակերտում վայրէջքից հետո ստիպված էր շատ արագ երկինք բարձրանալ, որպեսզի խուսափեր թշնամական ավիացիայի ռմբակոծությունից: Սակայն դեպի Երեւան թռիչքի մեկնարկից շատ չանցած Ղուրբանովի «Սու-25»-ը քաղաքացիական բորտի վրա հարձակվել էր երկնքում:
«Յակ-40»-ի պատմության ամենաողբերգական վթարներից մեկը
Ստեփանակերտի օդանավակայանի հետ է կապված եւս մի միջադեպ, որը «Յակ-40»-ի պատմության մեջ ամենաողբերգականներից է: Համաձայն ավիավթարների վիճակագրությամբ զբաղվող aviation-safety.net կայքի՝ 1990 թ. օգոստոսի 1-ին Լաչինի շրջանի երկնքում տեղի ունեցած վթարը, որը դարձավ 46 հոգու մահվան պատճառ, մինչ օրս «Յակ-40»-ի պատմության մեջ երրորդ ամենամեծ աղետն է:
Ավիաաղետի պաշտոնական հետաքննության արդյունքների համաձայն (ԽՍՀՄ-ն այդ ժամանակ դեռ գոյություն ուներ)՝ օդանավի կործանումը արտաքին միջամտության հետեւանքով չի եղել, սակայն հայ-ադրբեջանական հակամարտությունն իր դերն ունեցել է այս ողբերգության մեջ:
1990-ի օգոստոսի 1-ին, երբ Շարժումը սկսված էր, եւ հակամարտությունն արդեն ընթացքի մեջ էր, ԽՍՀՄ քաղավիացիայի նախարարության հայկական վարչության՝ «Էրեբունիում» բազավորվող երեւանյան 2-րդ ավիաջոկատի «Յակ-40» ինքնաթիռը (խորհրդային գրանցումը՝ СССР-87453) առավոտյան հերթական թռիչքն էր կատարում Երեւանից Ստեփանակերտ: Օդանավի հրամանատարն Արարատ Դալլաքյանն էր, երկրորդ օդաչուն՝ Ալեքսանդր Հովհաննիսյանը, բորտ-մեխանիկը՝ Ժորա Դավթյանը:
Հետաքննության համաձայն՝ 43 ուղեւորներից 13-ը գրանցված չէին, այսինքն՝ կանոնների խախտմամբ էին հայտնվել ինքնաթիռում, ինչը նշանակում է, որ օդանավը ծանրաբեռնված է եղել: Մյուս կողմից՝ չնայած Երեւան-Ստեփանակերտ թռիչքները, կարգի համաձայն, իրականացվում էին 5100-6600 մ բարձրության վրա, իսկ նվազագույն սահմանը 4516 մետրն էր, СССР-87453-ը, Երեւանի կարգավարի թույլտվությամբ, թռիչքը կատարել է 4500 մետրի վրա: Բացի դրանից՝ պարզվել է, որ թռիչքի մեկնարկից հետո անձնակազմը ռադիոկողմնացույցն անմիջապես կարգավորել է Ստեփանակերտի ռադիոփարոսի ուղղությամբ եւ թռել նախատեսված ուղուց շեղ ուղեգծով: Սրա հետեւանքով ինքնաթիռը բաց է թողել ճանապարհին գտնվող երկու ռադիոփարոսները (չի անցել դրանց վրայով), որոնք ճիշտ կողմնորոշում կտային օդանավի կոնկրետ տեղադիրքի մասին: Նախանշված ուղեգիծը չպահպանելու եւ համընթաց քամու պայմաններում «Յակ-40»-ն աստիճանաբար առաջ է ընկել բնականոն ընթացքից, սակայն անձնակազմը դա չի նկատել:
Թե ինչու են օդաչուները փորձել անմիջապես դուրս գալ Ստեփանակերտի վրա, եզրակացությունն այսպիսին է. քանի որ Ստեփանակերտի օդանավակայանում վայրէջքը, ըստ գործող կարգի, նախատեսվում էր հյուսիս-արեւելքից՝ Աղդամի ռադիոփարոսի վրա պտույտ կատարելուց հետո, հայ-ադրբեջանական հակամարտության փուլում հայկական անձնակազմերը խուսափում էին մտնել ադրբեջանցիների կողմից վերահսկվող գոտի, հետեւաբար, ձգտում էին վայրէջք կատարել հարավ-արեւմուտքից (Ստեփանակերտի կողմից)՝ առանց Աղդամի երկնքում մանեւրելու:
Հետաքննությունն առանձնացրել է նաեւ Երեւանի, Կապանի ու Ստեփանակերտի կարգավարների դերը: Նրանք անձնակազմին չեն հուշել, որ օդանավը գտնվում է նախատեսվածից մի քանի կմ հեռավորության վրա: Ընդ որում՝ Ստեփանակերտի կարգավարն էկրանի վրա օդանավին հետեւելու հնարավորությունը չի ունեցել, քանի որ աշխատել է առանց ռադիոտեղորոշիչ համակարգի, սակայն, հիմնվելով անձնակազմի զեկույցի վրա, թույլատրել է, որ ինքնաթիռը նվազեցնի թռիչքի բարձրությունը: Իսկ մինչ այդ օդանավի կառավարումը Երեւանի կարգավարից անցել էր Կապանի դիսպետչերին: Չիմանալով ինքնաթիռի տեղադիրքը երկնքում եւ Կապանի կարգավարի կողմից չստանալով համապատասխան հրահանգներ՝ անձնակազմը սխալ է գնահատել իրավիճակն ու, Լաչինին չհասած, սկսել է իջնել: Նույնիսկ այդ պարագայում, երբ Կապանի դիսպետչերը թույլ էր տվել իջնել մինչեւ 3900 մ, «Յակ-40»-ը շարունակել է էլի իջնել՝ այդ մասին տեղյակ չպահելով կարգավարին, որն իր հերթին չի վերահսկել ինքնաթիռի շարժը, եւ այդ պայմաններում օդանավի կառավարումը հանձնվել է Ստեփանակերտի կարգավարին:
Վերջինիս օդանավի հրամանատարը զեկուցել է Լիսագորն անցնելու մասին (իրականում ինքնաթիռն այդտեղից հեռու է եղել) եւ խնդրել թույլ տալ իջնել մինչեւ 2400 մ, ինչին ի պատասխան՝ «կույր վերահսկում» կատարող կարգավարը թույլատրել է իջնել մինչեւ 3000 մ: Մի քանի ակնթարթ հետո, գտնվելով ամպերի մեջ՝ իջնելու փուլում, «Յակ-40»-ը 2520 մ բարձրության վրա բախվել է Լաչինի շրջանը ԼՂԻՄ-ի տարածքից բաժանող Ղարաբաղի (Արցախի) լեռնաշղթայի լանջին ու կործանվել: Այդ հատվածում լեռնաշղթայի բարձրությունը 2823 մ է: Աղետը տեղի է ունեցել Ստեփանակերտից 22 կմ արեւմուտք՝ Լաչինի շրջանի տարածքում:
Ոչ պաշտոնական տարբերակներով՝ ավիաաղետին հանգեցրել են ոչ թե անձնակազմի ու կարգավարների սխալները, այլ օդանավի գերծանրաբեռնումը ուղեւորներով կամ արտաքին միջամտությունը՝ խոցումը:

It is difficult to overestimate the role of the Stepanakert airport in the first Artsakh war.
In the early 1990s, Yak-40 aircraft and Mi-8 helicopters provided air communication between Armenia and Artsakh. The "air bridge" played a very important role, especially before the opening of the Lachin (Berdzor) corridor. Flights were operated not only to Stepanakert, but also to various settlements and terminals in the former Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast, the Shahumyan region and the Getashen subregion.
Under fire from the ground and targeted by Azerbaijani combat aircraft in the air, Armenian pilots transported the bodies of victims, the wounded, women and children, the elderly, as well as various humanitarian aid to Artsakh, including food and fuel, as well as weapons and ammunition and freedom fighters. The flights were carried out by the pilots and aircraft of the 2nd Yerevan Detachment based at Yerevan's Erebuni Airport.
"The flights were carried out in unfavorable weather and geographical conditions, at the lowest possible altitude and with intensive maneuvers," writes Dmitry Atbashyan, former head of the Armenian Civil Aviation Department (1971-1987), in his unpublished book on aviation in Armenia. Transportation of large containers of fuel for combat equipment by Yak-40 passenger planes was a problem. The containers moved back and forth, which disrupted the aircraft's center of gravity making a difficult situation worse. Nevertheless, the Armenian pilots managed to fly.
The main bases for flights to Artsakh in Armenia were Erebuni, Sisian and Goris airports, although there were also flights from other airports, particularly from Gavar and Vardenis.
"Today, everyone agrees that without the planes and helicopters of the Armenian Civil Aviation Department, without the airports of Stepanakert, Goris and Sisian, we would have lost the Artsakh war," the famous aviator writes in his book, adding that this fact speaks about how important it is for any sovereign state to have its own civil aviation, a developed material and technical base and, primarily, national aviation personnel.
In this regard, Atbashyan emphasizes that foreign pilots would not fly for the benefit of the Armenian side in the conditions that arose during the evacuation of Armenians from Azerbaijan and the hostilities in Artsakh. The experienced aviator writes that in the first war the Azerbaijani Civil Aviation Department faced such a problem. "With almost no national staff, they had to hire mercenaries there with large sums of money, who, however, tried to avoid the slightest risk. And that is why the Azerbaijanis lost in the silent competition of the two neighboring departments.”
Civilian aircraft targeted by Azerbaijan
As noted, the flights to Artsakh, and from there to Armenia, were carried out in rather dangerous conditions, first of all taking into account the enemy factor. Here are some such cases that were directly related to Stepanakert airport.
On March 27, 1992, a Yak-40 passenger plane flying from Stepanakert to Yerevan, commanded by Mikael Andreasyan, was targeted by Azerbaijani aircraft. The plane was fired on from the Strela-2 anti-aircraft missile system, which, fortunately, did not explode, instead damaging one of the three engines of the Yak-40. The crew of the plane had to turn off the engine and managed to land successfully at Erebuni Airport. According to available data, there were 30 passengers and 4 crew members on board. There were no casualties.
After Armenian independence, the aircraft of the national airline Armenian Airlines (AAL) at Erebuni Airport was assumed by Ararat Avia, a company established on the basis of AAL. Another of the latter's Yak-40s (still with Soviet SSR-87532 registration) was attacked on May 9, 1992.
The plane flying from Stepanakert to Yerevan was targeted by an Azerbaijani Su-25 combat plane while approaching the Kelbajar region. The latter opened fire on a passenger plane, after which the right wing of the Yak-40 started to burn, and the cockpit and the cabin began to fill with smoke. Flight engineer Artavazd Sahakyan had to seal the emergency exits, and pilots Harutyun Davtyan and Mikael Andreasyan managed to land the plane at Sisian Airport.
In addition to the three-man crew, there were 28 passengers on the plane (this, according to Captain H. Davtyan. Zori Balayan says there were 33. Other sources indicate 30. Moreover, according to Armenian data, there were freedom fighters in the cabin, including wounded. Foreign sources mention refugees). After the evacuation, the plane completely burned. There were no victims, but both pilots were injured because of the hard landing.
Vagif Gurbanov, the pilot of the Azerbaijani Su-25 that attacked the Armenian plane, seized the combat plane with his fellow servicemen on April 8, 1992 from the CIS air base in Sitalchay, Azerbaijan. He also used the Su-25 to target Armenian settlements. On June 13, 1992, over the skies of Askeran, Armenian anti-aircraft guns destroyed the plane and Gurbanov, the pilot.
Azerbaijani forces not only targeted Armenian planes in the air, but also planes parked at Stepanakert airport. In the above-mentioned case, on May 9, 1992, the Armenian Yak-40 had to get back in the air immediately after landing in Stepanakert to avoid being bombed by Azerbaijani aircraft. However, shortly after the start of the flight to Yerevan, Gurbanov's Su-25 attacked the civilian aircraft in the sky.
One of the most tragic accidents of the Yak-40
Another incident related to Stepanakert airport is one of the most tragic in the history of Yak-40. According to aviation-safety.net, a website that deals with plane crash statistics, the plane struck a cloud-covered hill in the Lachin region, during its approach to Stepanakert, killing 46. This is the third largest disaster in the history of the Yak-40.
According to the results of the official investigation of the plane crash (the USSR still existed at that time), the plane did not crash because of foreign intervention, but the Armenian-Azerbaijani conflict played a role in this tragedy.
On August 1, 1990, when the Artsakh Movement had started and the conflict was already underway, the Yak-40 (Soviet registration: USSR-87453) of the 2nd Yerevan Detachment based in Erebuni airport was making another scheduled flight from Yerevan to Stepanakert. The captain of the plane was Ararat Dallakyan, the first officer - Alexander Hovhannisyan, the flight engineer - Zhora Davtyan.
The investigation revealed that 13 of the 43 passengers were not registered, that is, they appeared on the plane in violation of the rules. The plane was overloaded. Although the Yerevan-Stepanakert flights were carried out at an altitude of 5,100-6,600 m, and the minimum limit was 4,516 meters, the USSR-87453, with the permission of the Yerevan air controller, flew at 4,500 meters. In addition, after the start of the flight, the crew immediately adjusted the radio direction finder (RDF) in the direction of the Stepanakert radio beacon and flew in a direction deviating from the planned route. As a result, the plane missed the two beacons on the road (did not pass over them), which would give the correct orientation to the specific location of the aircraft. In the absence of the planned route and the concurrent windy conditions, the Yak-40 gradually surpassed its normal course, but the crew did not notice it.
The conclusion as to why the pilots tried to fly directly to Stepanakert is as follows. As the landing at Stepanakert airport was scheduled to take place from the northeast after turning on the Aghdam radio beacon, during the Armenian-Azerbaijani conflict, Armenian crews avoided entering the Azeri-controlled zone. They attempted to land from the southwest (Stepanakert), without maneuvering over Aghdam.
The investigation also singled out the role of the Yerevan, Kapan and Stepanakert air controllers. They did not notify the crew that the plane had deviated several kilometers away from the planned route. Also, the Stepanakert controller did not have the opportunity to follow the plane on the screen, as it worked without a radar system, but based on the crew report, allowed the plane to reduce the flight altitude. Prior to this, the control of the plane was transferred from the Yerevan controller to the air controller of Kapan. Not knowing the location of the plane in the sky and not receiving appropriate instructions from the Kapan controller, the crew misjudged the situation and, before reaching Lachin, began to descend. Even in this case, when the Kapan controller allowed the plane to descend to 3,900 m, the Yak-40 continued to descend, without informing the controller, who in turn did not monitor the movement of the plane. In these conditions, the control of the plane was handed over to the Stepanakert controller.
The plane’s captain reported crossing Lisagor (in fact, the plane was far from there) and asked for permission to descend to 2,400 m. In response, the “blind” controller allowed him to descend to 3,000 m. A few moments later, while descending in cloudy conditions, the Yak-40 crashed into the Karabakh (Artsakh) mountain range separating the Lachin region from the NKAO territory at an altitude of 2,520 m. The height of the mountain range in that section is 2,823 m. The disaster took place 22 km west of Stepanakert in the Lachin region.
According to unofficial versions, the crash was not caused by the mistakes of the crew and the controllers, but by the overloading of the plane with passengers or by external intervention, i.e., that it was fired upon.