Արցախի և Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանները հրապարակել են Ադրբեջանի կողմից լրագրողների թիրախավորման վերաբերյալ արտահերթ զեկույց
Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունների մարդու իրավունքների պաշտպանները դեկտեմբերի 18-ին հրապարակել են համատեղ արտահերթ զեկույց՝ Արցախում ռազմական գործողությունները լուսաբանող լրագրողների վրա ադրբեջանական հարձակումների վերաբերյալ: Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի ՄԻՊ-ը։
«Ադրբեջանի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների թիրախավորմանը զուգահեռ՝ դիտավորյալ և չտարբերակված թիրախավորման են ենթարկվել նաև լրագրողները և նրանց սպասարկող տրանսպորտային միջոցները, որի հետևանքով ծանր վիրավորվել է 7 լրագրող (5 օտարերկրյա ու 2 հայ) և զոհվել է լրագրողական խմբի ուղեկցող 1 անձ: Դիտավորյալ թիրախավորման մասին է վկայում այն փաստը, որ լրագրողները կրում էին հատուկ համազգեստ և տարբերակիչ նշաններ, որոնք առկա էին նաև նրանց մեքենաների վրա: Բացի դրանից, որոշ վկայություններ նշում են, որ հարվածներից առաջ և ընթացքում դեպքերի վայրերում թռիչքներ էին կատարում ադրբեջանական հետախուզական ԱԹՍ-ները, ինչը նշանակում է, որ լրագրողները լիովին տեսանելի ու տարբերակելի են եղել ադրբեջանական զինված ուժերի համար: Միևնույն ժամանակ պատերազմական գործողությունները լուսաբանելու նպատակով Արցախում գտնվող լրագրողների մասնագիտական աշխատանքը խոչընդոտելու նպատակով Ադրբեջանը քրեական հետապնդման է ենթարկել և սև ցուցակներում ներառել Արցախում լրագրողական գործունեություն ծավալող արտասահմանյան որոշ լրագրողների: Ավելին, պատերազմի ողջ ընթացքում ադրբեջանական իշխանությունները սահմանափակել են միջազգային լրագրողների անկախ գործունեությունը Ադրբեջանի տարածքում՝ հսկողության տակ պահելով նրանց տեղաշարժը և արհեստական խոչընդոտներ ստեղծելով նրանց համար: Վերլուծելով լրագրողների թիրախավորման բոլոր դեպքերի հանգամանքները, ինչպես նաև ադրբեջանական կողմի այլ վերաբերելի գործողություններն ու հայտարարությունները՝ ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները հանցավոր նպատակ են ունեցել ամբողջովին մեկուսացնել Արցախը միջազգային տեղեկատվական հոսքերից ու անկախ աղբյուրներից՝ թաքցնելու համար Արցախի ժողովրդի դեմ իրականացվող լայնածավալ ու դիտավորյալ պատերազմական հանցագործությունները: Սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 10-ը ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիայի հետևանքով Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրագործվող վայրագությունները լուսաբանելու նպատակով Արցախի արտաքին գործերի նախարարության կողմից հավատարմագրվել են օտարերկրյա 190 լրատվական ընկերությունների 390 լրագրողներ, ինչպես նաև Արցախ են այցելել հարյուրավոր հայ լրագրողներ: Զեկույցի մանրամասներին հնարավոր է ծանոթանալ հետևյալ հղումով»,- նշված է հրապարակման մեջ։

Artsakh, Armenia Ombudsmen Publish Ad Hoc Report on Azerbaijan’s Targeting of War Journalists
On December 18, the Ombudsmen of the Republic of Artsakh and Armenia published a joint ad hoc report on the attacks of journalists by Azerbaijan covering the hostilities in Artsakh.
In parallel with the targeting of the civilian population and infrastructures of Artsakh, journalists and their service vehicles were also targeted deliberately and indiscriminately as a result of which 7 journalists (5 foreigners and 2 Armenians) were injured and one person convoying the journalistic group was killed. Deliberate targeting is testified by the fact that journalists were wearing uniforms and distinctive signs that were also present on their cars. Besides, some evidence suggests that Azerbaijani reconnaissance UAVs were flying at the scene before and during the strikes which means that the journalists were fully visible and distinct by the Azerbaijani armed forces.
At the same time, in order to obstruct the professional work of the journalists covering the military operations in Artsakh, Azerbaijan has initiated criminal persecution against some foreign journalists working in Artsakh and included them in the blacklist. Moreover, throughout the war, the Azerbaijani authorities restricted the independent activities of the international journalists in Azerbaijan controlling their movement and creating artificial barriers for them.
Analyzing all the circumstances of the journalists' targeting, as well as other relevant actions and statements of the Azerbaijani side, it is obvious that the Azerbaijani authorities had a criminal intention to completely isolate Artsakh from international information flows and independent sources to hide large-scale and deliberate war crimes against the Artsakh people.
During the period from September 27 to November 10, 390 journalists from 190 foreign media companies were accredited by the Artsakh Foreign Affairs Ministry to cover the atrocities against the people of Artsakh due to the Azerbaijani-Turkish aggression, as well as hundreds of Armenian journalists visited Artsakh.