Սյունեցիների բողոքի ակցիան ավարտվել է, սակայն նրանք վերապահումով են մոտենում տրված խոստումներին
Այսօր ուշ երեկոյան սյունեցիները բացել են Երևան-Կապան-Մեղրի միջպետական ճանապարհի՝ Կապանի օդանավակայանի մոտ գտնվող հատվածը։ Բողոքի ակցիայի մասնակիցները ճանապարհը փակել էին եւ իշխանություններից երաշխիքներ պահանջել սահմանների անվտանգության վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ չնայած նոյեմբերյան եռակողմ հայտարարության մեջ խոսք չկա Ղուբաթլուի եւ Զանգելանի շրջանների մասին, քիչ ավելի ուշ գործընթաց է սկսվել դրանցից (այն հատվածներից, որոնք դեռեւս վերահսկում էին մեր ուժերը) հայկական ուժերի դուրսբերման մասով: Այս առումով հատկապես մտահոգիչ է Կապան քաղաքի եւ դրան հարակից գյուղերի անվտանգության հարցը: Համաձայն Կապանի համայնքապետ Գեւորգ Փարսյանի՝ 13 գյուղերի ու Կապանի պաշտպանական դիրքերը վաղը մինչեւ ժամը 17։00-ը հանձնվելու են Ադրբեջանին։ Նրա փոխանցմամբ՝ դա ՊՆ-ի հրահանգն է։
Բողոքի ակցիայի մասնակից, Կապանի «Ազատամարտ» կոմիտեի նախագահ Խորեն Հարությունյանի փոխանցմամբ՝ բողոքի ակցիան ավարտվել է, քանի որ իրենց պահանջը կատարվել է։ Սյունիքի համայնքների ղեկավարները հանդիպում են ունեցել ՊՆ բարձրաստիճան կազմի, ինչպես նաեւ ռուսական կողմի հետ։ Վերջիններս խոստացել ու երաշխիքներ տվել, որ ցուցարարների պահանջը կատարելու են։ Ըստ այդմ՝ հարցը լուծվելու է ի շահ սյունեցիների։ Չնայած դրան, ըստ Խ. Հարությունյանի, ներկա իշխանություններն այնքան են խաբել, որ իրենք չեն հավատում տրված խոստումներին։
Խ․ Հարությունյանի փոխանցմամբ՝ Կապանի պաշտպանական դիրքերում իրենք խրամատներ, ճանապարհներ, «բլինդաժներ» էին սարքել, եւ հիմա դրանք կմնան Ադրբեջանին։ Նրա համոզմամբ՝ Սյունիքին անհրաժեշտ է անվտանգության գոտի։
Բողոքի ակցիայի մասնակիցների փոխանցմամբ՝ եթե իշխանությունները չկատարեն իրենց խոստումը, բողոքի ալիքն ավելի լայն թափ է առնելու։

Сюникцы прекратили акцию протеста, но они скептически относятся к обещаниям властей
Поздно вечером 17 декабря сюникцы разблокировали прилегающий к аэропорту города Капан участок межгосударственной автотрассы Ереван-Капан-Мегри. Участники акции протеста перекрыли дороги, требуя от властей гарантий безопасности границ.
Напомним, что хотя в подписанном в ноябре трехстороннем заявлении ничего не говорится о Кубатлинском и Зангеланском районах, позже начался процесс вывода оттуда (с территорий, которые все еще контролировали наши силы) армянских подразделений. В этом плане наибольшую обеспокоенность вызывает вопрос безопасности города Капан и соседних с ним сел. По словам мэра Капана Геворка Парсяна, завтра до 17.00 Азербайджану должны быть переданы оборонительные позиции 13 сел и города Капан. По словам Парсяна, такое распоряжение поступило от Министерства обороны.
Участвующий в акции председатель капанского комитета “Азатамарт” Хорен Арутюнян сообщил, что акция завершилась, так как их требование удовлетворено. Руководители общин Сюника встретились с высокопоставленным составом Минобороны и представителями российской стороны. Последние гарантировали выполнение требования участников акции, отметив, что вопрос будет решен в пользу сюникцев. Несмотря на это, Х.Арутюнян сказал, что нынешние власти столько раз обманывали, что они уже не верят их обещаниям.
По словам Арутюняна, на оборонительных позициях Капана они создали окопы, дороги, блиндажи, и сейчас все это достанется Азербайджану. Сюнику необходима зона безопасности, подчеркнул председатель “Азатамарта”.