Հայաստանի հարավարեւելյան հատվածում դելիմիտացիայի եւ դեմարկացիայի հարցեր չեն քննարկվում
Նոյեմբերի 10-ից հետո Հայաստանում ու Արցախում անորոշություն է հատկապես սահմանամերձ բնակավայրերում, քանի որ բնակիչները չգիտեն, թե ինչպես է անցնելու նոր սահմանը, թշնամին որքան է մոտենալու իրենց գյուղին կամ քաղաքին, ինչպես է պաշտպանվելու սահմանի եւ դրա հարեւանությամբ գտնվող բնակավայրերի անվտանգությունը:
Նոյեմբերի 10-ին հրապարակված եռակողմ հայտարարության արդյունքում Ադրբեջանին հանձնվեցին Աղդամի (նոյեմբերի 20-ին), Քելբաջարի (նոյեմբերի 25-ին) եւ Լաչինի (դեկտեմբերի 1) շրջանները: Այդ ընթացքում եւ մինչեւ հիմա էլ պարբերաբար հաղորդագրություններ են ստացվում, որ սահմանամերձ բնակավայրերի գյուղացիներն իրենք են բանակցում թշնամու զինվորականների հետ՝ փորձելով ընդհանուր հայտարարի գալ, թե որտեղով պետք է անցնի սահմանը, եւ որտեղ պետք է տեղակայվեն հակամարտող կողմերի դիրքերը:
Նոյեմբերի 26-ին, երբ դեռ Լաչինի շրջանը չէր հանձնվել Ադրբեջանի վերահսկողությանը, «Հետքը» գրավոր հարցում էր ուղարկել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ հետաքրքրվելով դեմարկացիայի (սահմանագծման) աշխատանքներով եւ սահմանների անվտանգությամբ: Պատասխանները ստացել ենք այսօր՝ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արմեն Խաչատրյանի ստորագրությամբ: Միաժամանակ պատասխան նամակից պարզ է դառնում, որ մեր հարցերին պատասխանել է ոչ թե հենց աշխատակազմը, այլ միանգամից 3 նախարարություն՝ ԱԳՆ-ն, ՊՆ-ն եւ ՏԿԵՆ-ը:
Ներկայացնենք մեր հարցերն ու պետական գերատեսչությունների պատասխանները:
-ԼՂՀ-ի եւ Ադրբեջանի միջեւ դեմարկացիոն գծի որոշման աշխատանքներում ո՞ր կողմերի ներկայացուցիչներն են ներգրավված: Արդյոք դրանց մասնակցում են հայկական (ՀՀ կամ Արցախի) կողմի ներկայացուցիչները: Հրապարակումներ են եղել, որ, օրինակ, նույն Բերդաշեն գյուղի հատվածում նման աշխատանքներ կատարել են ադրբեջանցի եւ ռուս զինվորականները՝ առանց հայ ներկայացուցիչների:
-Արցախի եւ Ադրբեջանի միջեւ շփման գծի երկայնքով մարտական տեղաբաշխման (ոչ թե դեմարկացիայի) աշխատանքներում ներգրավված են հայկական, ռուսական եւ ադրբեջանական կողմի ներկայացուցիչները:
«Հետք» - Այս պատասխանից հետեւում է, որ Արցախում չի կատարվում դեմարկացիա՝ սահմանագծում երկրի մակերեւույթին, փոխարենն իրականացվում է մարտական տեղաբաշխում, այսինքն՝ կարելի է ասել, որ զորքերը նոր բնագծեր են զբաղեցնում: Սա, թերեւս, կարող ենք բացատրել նաեւ այն հանգամանքով, որ Արցախն իր կազմից դուրս որեւէ կարգավիճակով չճանաչող Ադրբեջանը պատրաստ չէ դեմարկացիոն աշխատանքներ իրականացնել:
-Ինչպե՞ս է որոշվում դեմարկացիոն գիծը, GPS կոորդինատները ի՞նչ քարտեզի կամ տվյալների հետ են համադրվում:
-Արցախի դեպքում՝ արցախա-ադրբեջանական շփման գիծն անցնում է եռակողմ հայտարարությամբ սահմանված բնագծերով: Այսինքն՝ հարավային եւ հյուսիսային հատվածներով՝ ռազմական գործողությունների դադարեցման պահի զբաղեցրած դիրքերով, իսկ արեւելյան եւ արեւմտյան հատվածներում՝ հայտարարության 2-րդ եւ 6-րդ կետով սահմանված շրջանների (Աղդամ, Քելբաջար, Լաչին - «Հետք»)՝ Ադրբեջանին անցնելուց հետո այդ շրջանների եւ նախկին ԼՂԻՄ տարածքի միջեւ առկա խորհրդային վարչական սահմաններով:
«Հետք» - Չնայած մեր հարցն առաջին հերթին վերաբերում էր ՀՀ-ի եւ Ադրբեջանին անցած շրջանների դեմարկացիային (Քելբաջարի ու Լաչինի շրջանների հատվածում), ինչը եւս խնդրահարույց է (կարող ենք բերել Սյունիքի Արավուս գյուղի օրինակը), պետական կառույցներն անդրադարձել են միայն Արցախին: Բայց այդ դեպքում եւս անորոշ կետ կա. խոսքն Ադրբեջանին անցած շրջանների եւ նախկին ԼՂԻՄ-ի միջեւ վարչական սահմանների ճշգրտման մասին է: Սա խնդիր է, ինչը տեսանք, մասնավորապես, Մարտունու շրջանի Բերդաշեն գյուղի օրինակով, երբ ադրբեջանցիները մտել էին տեղացիների նռան այգիները՝ ասելով, թե հողերի մի մասն իրականում իրենցն է: Այսինքն՝ հարցմանը պատասխանած ՀՀ պետական մարմինները չեն պարզաբանում, թե խորհրդային տարիներին գծված ԼՂԻՄ վարչական սահմաններն այսօր ինչպես, կոնկրետ ինչ փաստաթղթերի ու տվյալների հիման վրա են «վերականգնվում»:
-Ըստ եռակողմ հայտարարության՝ Լաչինի շրջանը պետք է հանձնվի Ադրբեջանին (հարցումն ուղարկել ենք մինչեւ հանձնումը - «Հետք»), իսկ ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ է մնալու 5 կմ լայնությամբ միջանցքը: Ներկայում այդ միջանցքն անցնում է Բերձոր քաղաքով: Այս քաղաքում հայ բնակչության տարհանում նախատեսվու՞մ է: Արդյոք այնտեղ պիտի վերադառնան ադրբեջանցի բնակիչներ:
-Ներկա իրադրությունում ծագել է Սոթքից մինչեւ Նռնաձոր ձգվող ՀՀ պետական սահմանի անվտանգության ապահովման հարցը: Ի՞նչ աշխատանքներ են կատարվում այդ ուղղությամբ:
Այս երկու հարցերին ստացել ենք մեկ կարճ պատասխան:
-Նշյալ աշխատանքները դեռեւս ավարտված չեն, ներկայում լուծվում ու հստակեցվում են պահպանությանն ու պաշտպանությանն առնչվող կազմակերպչական բնույթի խնդիրները:
-Արցախը Հայաստանին կապող ենթակառուցվածքների կապուղիները (էլեկտրաէներգիա, գազ, հեռախոսակապ, ինտերնետ) անցնում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած շրջաններով: Դրանց անվտանգության ի՞նչ երաշխիքներ կան: Ո՞վ կամ ո՞ր կողմը պետք է ապահովի կապուղիների անխափան աշխատանքը եւ անվտանգությունը:
-Դեպի Արցախ էլեկտրաէներգիայի եւ գազի կենսական կապուղիներն այս պահին անխափան գործում են: Ներկայում ռուսական կողմի միջնորդությամբ աշխատանքներ են տարվում դրանց հետագա անվտանգ շահագործումն ապահովելու ուղղությամբ:
«Հետք» - Պատասխանը կրկին թերի է, քանի որ հարցրել էինք ոչ միայն էլ.էներգիայի ու գազի մասին: Այդուհանդերձ, մենք նոյեմբերի վերջին ներկայացրել էինք «Ղարաբաղ Տելեկոմ» օպերատորի պարզաբանումները ինտերնետի ու հեռախոսակապի առկայության եւ մալուխների անվտանգության խնդրի վերաբերյալ:
Մեր մյուս հարցերը վերաբերում էին Երեւան-Գորիս-Կապան-Մեղրի միջպետական ճանապարհի (Մ-2) անվտանգությանը: Այս հարցերին ստացել ենք մեկ ընդհանրական պատասխան:
-Գորիս-Կապան ճանապարհի մի հատվածը, ըստ քարտեզի, անցնում է Ադրբեջանի Ղուբաթլուի շրջանով: Խոսքը Որոտանի հովտում նախկին Էյվազլի գյուղի հատվածի մասին է: Ինչպե՞ս է լուծվելու նշված ճանապարհի հարցը: Արդյոք այդ ճանապարհահատվածը հանձնվելու է Ադրբեջանին: Այդ դեպքում երթեւեկությունը դեպի Կապան կազմակերպվելու է միայն Տաթեւո՞վ, թե՞ շարունակելու է բաց մնալ նաեւ Էյվազլիի հատվածը:
-Գորիս-Կապան ճանապարհի մի քանի հատվածներ (Շուռնուխ գյուղի տարածքում, Շուռնուխ-Կարմրաքար հատվածում) անցնում են հենց ՀՀ-Ադրբեջան սահմանագլխով: Ինչպե՞ս է լուծվելու ճանապարհի այս հատվածների եւ հենց սահմանի վրա տեղակայված Շուռնուխ գյուղի հարցը՝ դեմարկացիան: Ինչպե՞ս է ապահովվելու ճանապարհի անվտանգությունը:
-Կապան-Շիկահող-Մեղրի ճանապարհի մի մասը (Գեղանուշ գյուղի հարեւանությամբ) նույնպես անցնում է հենց ՀՀ-Ադրբեջան սահմանով: Ինչպե՞ս են կարգավորվելու այս ճանապարհի անվտանգության եւ այդ հատվածում դեմարկացիայի հարցերը:
-Մ-2, Երեւան-Երասխ-Գորիս-Մեղրի-հայ-իրանական սահման միջպետական նշանակության ավտոճանապարհի սահմանամերձ հատվածներին վերաբերող հարցերը փոխկապակցված են ՀՀ զինված ուժերի մարտական նոր հենակետերի տեղակայման, իսկ հետագայում նաեւ երկկողմ սահմանազատման (դելիմիտացիայի) եւ սահմանագծման (դեմարկացիայի) աշխատանքների եւ այդ ուղղությամբ իրականացվելիք բանակցությունների հետ (որոնք միջազգային պրակտիկայում երկկողմ հարաբերություններ պահանջող եւ տարիներ տեւող գործընթացներ են):
«Հետք» - Այս պատասխանից կարող ենք հետեւություն անել, որ ՀՀ զինված ուժերը շարունակելու են մնալ այն դիրքերում, որտեղ այժմ գտնվում են: Խոսքը Ղուբաթլուի եւ Զանգելանի շրջանների մասին է, որոնց մի մասը շարունակում է մնալ հայկական վերահսկողության տակ: Այս շրջաններում կողմերի վրա տարածվում է եռակողմ հայտարարության առաջին կետը՝ Ադրբեջանի Հանրապետությունը եւ Հայաստանի Հանրապետությունը կանգ են առնում իրենց զբաղեցրած դիրքերում: ՀՀ պետական կառույցների պատասխանից բխում է, որ Հայաստանի հարավարեւելյան հատվածում դելիմիտացիայի եւ դեմարկացիայի հարցեր ներկայում չեն քննարկվում, եւ առաջիկայում դրա նախանշաններ չեն էլ երեւում:

Вопросы делимитации и демаркации на юго-восточном участке границы Армении не обсуждаются
После 10 ноября жители приграничных населенных пунктов Армении и Арцаха пребывают в состоянии неопределенности, поскольку не знают, где будет проходить новая граница, насколько враг приблизится к их селу или городу, как предусмотрено защищать границу и безопасность приграничных населенных пунктов.
В результате подписания 10 ноября трехстороннего заявления к Азербайджану отошли Агдамский (20 ноября), Кельбаджарский (25 ноября) и Лачинский (1 декабря) районы. С этого времени начали поступать сведения о том, что жители приграничных населенных пунктов сами ведут переговоры с азербайджанскими военными, пытаясь придти к общему знаменателю в вопросе о том, где будет проходить граница и где должны разместиться позиции противоборствующих сторон.
26 ноября, когда Лачинский район еще не был передан под контроль Азербайджана, Hetq.am направил премьер-министру Николу Пашиняну письменный запрос, в котором спрашивал о работах по демаркации границы и обеспечения ее безопасности. Вчера мы получили ответ на наш запрос за подписью начальника управления информации и по связям с общественностью администрации премьера Армена Хачатряна. Из ответа также следовало, что на наши вопросы ответила не сама администрация, а сразу три министерства – иностранных дел, обороны, территориального управления и инфраструктур.
Представляем ответы государственных ведомств на наши вопросы.
Вопрос. Представители каких сторон вовлечены в работы по определению демаркационной линии между НКР и Азербайджаном? Участвуют ли в них представители армянской стороны (Республики Армения или Арцаха)? В частности, появились публикации о том, что в районе села Бердашен указанные работы были осуществлены азербайджанскими и российскими военными без участия армянских представителей.
Ответ. В работах по размещению боевых постов (не демаркации) вдоль линии соприкосновения между Арцахом и Азербайджаном участвуют представители армянской, российской и азербайджанской сторон.
Hetq.am. Из полученного нами ответа следует, что в Арцахе не проводится демаркация по поверхности земли, вместо этого осуществляется размещение боевых постов. То есть можно сказать, что войска занимают новые рубежи. Это, пожалуй, объясняется и тем обстоятельством, что Азербайджан, не признавая какой-либо статус Арцаха вне своего состава, не готов к выполнению демаркационных работ.
Вопрос. Как определяется демаркационная линия? С какими картами или данными сопоставляются координаты GPS?
Ответ. Линия соприкосновения между Арцахом и Азербайджаном проходит по рубежам, установленным трехсторонним заявлением. То есть по позициям, которые были заняты на момент прекращения военных действий на южном и северном участках. На восточном и западном участках линия соприкосновения проходит по советским административным границам, которые существовали между бывшей Нагорно-Карабахской автономной областью (НКАО) и указанными во 2-м и 6-м пунктах заявления районами (Агдам, Кельбаджар, Лачин. – Hetq.am) после их передачи Азербайджану.
Hetq.am. Несмотря на то, что наш вопрос касался в первую очередь демаркации РА и отошедших к Азербайджану районов (на участке Кельбаджарского и Лачинского районов), что тоже спорно (можно привести пример села Аравус Сюникской области), госструктуры коснулись только Арцаха. Но и в этом случае есть неопределенный пункт: речь идет об уточнении границы между переданными Азербайджану районами и административными границами бывшей НКАО. В наличии такой проблемы мы убедились на примере села Бердашен Мартунинского района, где азербадйжанцы, войдя в гранатовые сады местных жителей, заявили, что часть земель принадлежит им. То есть приславшие ответ государственные органы Армении не поясняют, каким образом, на основании каких документов и данных сегодня “восстанавливаются” намеченные в советские годы административные границы НКАО.
Вопрос. Согласно трехстороннему заявлению, Лачинский район должен быть передан Азербайджану (запрос был направлен до передачи Лачина. – Hetq.am), а под контролем российских миротворцев остается коридор шириной 5 километров. В настоящее время этот коридор проходит через город Бердзор. Предусмотрена ли эвакуация армянского населения из Бердзора? Должны ли вернуться туда азербайджанцы?
Вопрос. В нынешней ситуации встал вопрос обеспечения безопасности государственной границы Республики Армения от Сотка до Нрнадзора. Какие работы ведутся в этом направлении?
На эти два вопроса мы получили один лаконичный ответ: “Указанные работы пока не завершены. В настоящее время решаются и уточняются вопросы организационного характера, касающиеся охраны и обороны”.
Вопрос. Инфраструктуры связывающих Арцах с Арменией коммуникаций (ЛЭП, газопровод, телефонная связь, Интернет) проходят через районы, перешедшие под контроль Азербайджана. Как должна быть гарантирована их безопасность? Кто или какая сторона должна обеспечивать бесперебойную работу и безопасность коммуникаций?
Ответ. В данный момент имеющие жизненное значение линии электропередач и газопровод функционируют бесперебойно. В настоящее время при посредничестве российской стороны ведутся работы по обеспечению их дальнейшей безопасной эксплуатации.
Hetq.am. – Это тоже неполный ответ, поскольку нас интересовал вопрос обеспечения не только электроэнергии и газа. Тем не менее, в конце ноября мы представили разъяснения оператора “Карабах Телеком” о наличии Интернета и телефонной связи и по вопросу безопасности кабелей.
Другие наши вопросы касались безопасности межгосударственной дороги Ереван-Горис-Капан-Мегри (М-2). На эти вопросы был дан один общий ответ.
Вопрос. Согласно карте, один из участков дороги Горис-Капан проходит через азербайджанский район Кубатлы. Речь идет об участке бывшего села Эйвазлы в Воротанской долине. Будет ли данный участок дороги передан Азербайджану? Если да, то будет ли сообщение с Капаном организовано только через Татев или открытым останется также участок Эйвазлы?
Вопрос. Несколько участков трассы Горис-Капан (на территории села Шурнух, на участке Шурнух-Кармракар) проходят вдоль границы РА-Азербайджан. Как будет решен вопрос демаркации границы между этими дорожными участками и расположенным непосредственно на границе селом Шурнух? Как будет обеспечена безопасность трассы?
Вопрос. Часть дороги Капан-Шикаох-Мегри (рядом с селом Гегануш) также проходит вдоль границы РА-Азербайджан. Как будут решены вопросы безопасности этой дороги и демаркации границы на данном участке?
Ответ. Вопросы, касающиеся приграничных участков автомагистрали межгосударственного значения Ереван-Ерасх-Горис-Мегри-армяно-иранская граница взаимосвязаны с размещением новых боевых опорных пунктов Вооруженных сил РА, а в дальнейшем с работами по двусторонней делимитации и демаркации границы, а также переговорами в этом направлении (в международной практике эти процессы длятся годами и требуют двусторонних отношений)
Hetq.am. - Из этого ответа следует, что вооруженные силы РА останутся на тех позициях, на которых сейчас находятся. Речь идет о Кубатлинском и Зангеланском районах, часть которых продолжает оставаться под контролем армянских сил. В этих районах на стороны распространяется первый пункт трехстороннего заявления, согласно которому Азербайджанская Республика и Республика Армения останавливаются на занятых ими позициях. Из ответа госструктур РА следует, что в настоящее время вопросы делимитации и демаркации границы на юго-восточном участке не обсуждаются и в ближайшее время обсуждаться не будут.