Ընդդիմության միասնական թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը ներկայացրեց իր ճանապարհային քարտեզը
16 ընդդիմադիր կուսակցություններն այսօր՝ դեկտեմբերի 5-ին, Ազատության հրապարակում «համազգային հանրահավաք» են իրականացնում՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի պահանջով։
Ընդդիմադիր ուժերի վարչապետի միասնական թեկնածուն Վազգեն Մանուկյանն է։
Վազգեն Մանուկյանը հանդես եկավ ելույթով, որտեղ ներկայացրեց իր ճանապարհային քարտեզը։
«Հատկանշական է, որ այսօր հավաքված ենք այն հրապարակում, որտեղ 1988 թվականին մեր ժողովուրդը միասնությամբ, ոգևորությամբ հավաքվեց և երդվեց, որ կկառուցի անկախ, ազատ և արդար պետություն, ձեռք կմեկնի Արցախի եղբայրներին և քույրերին՝ խոստանալով նրանց անվտագությունը և վերամիավորում Հայաստանի հետ։ Այդ խնդիրներից մի զգալի մասը կատարվեց։ Մենք կառուցեցինք անկախ պետություն՝ իր բոլոր թերություններով, բայց մենք այդ պետությունը կառուցեցինք»,- նշեց Վազգեն Մանուկյանը։
Նա հիշեցրեց, որ Հայաստանի և Արցախի բանակը համարվում էր ամենահզորը տարածաշրջանում․ «Նույնիսկ Հայաստանի գոյությունն է հիմա վտանգված, երբ ադրբեջանցիներն են որոշում Հայաստանի սահմանը՝ մտնելով Հայաստան, և ոչ մի դիմադրություն չեն ստանում պետական մարմիններից։ Կա այսպիսի խոսք․«Եթե խնդիր ես լուծում ու անհաջողության ես հասնում, ոչ թե խնդիրը փոխիր, այլ փոխիր քո մեթոդները։ Խնդիրը տրված է, և այդ խնդիրը պետք է լուծել»»։
Ըստ նրա՝ մենք կորցրինք մեր բոլոր դաշնակիցներին։ Ռուսաստանի պես հզոր դաշնակիցը կորցրեց մեր հանդեպ վստահությունը, Չինաստանը երեսը շուռ տվեց, Իրանը մեզ չէր վստահում, և մենք միայնակ գնացինք առաջ։ Նիկոլ Փաշինյանի իրարամերժ հայտարարություններն ամեն օրով մոտեցնում էին մեզ պատերազմի։
«Մենք կարող էինք կանխել պատերազմը, կարող էինք հաղթել պատերազմի ժամանակ, կարող էինք շուտ վերջացնել այն՝ փոքր կորուստներով։ Այդ ամենը չեղավ։ Նիկոլ Փաշինյանը պետք է հասկանա, որ ինչքան շուտ հրաաժարական տա, այդքան լավ։ Շարժումը չհաղթեց, գազազած ժողովուրդն իրեն կհաղթի։ Այս շարժումն այն ճանապահն է, որը հնարավորություն է տալիս քաղաքակիրթ ձևով փոխել իրավիճակը Հայաստանում»։
16 ընդդիմադիր կուսակցությունների վարչապետի թեկնածուն ներկայացրեց ձևավորվող ժամանակավոր կառավարության խնդիրները։
«Առաջինն այն է, որ եռակողմ համաձայնագրի հետ երբեք չենք հաշտվի, բայց մենք չենք կարող այն փոխել։ Հրաժարվել դրանից՝ կնշանակի պատերազմ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ, կնշանակի նաև խռովություն ռուսական խաղաղապահ զորքերի դեմ։ Այդ պայմանագրի անորոշությունները նոր կառավարությունը պետք է կարողանա դարձնել հօգուտ Հայաստանի»,-ասաց Վազգեն Մանուկյանը։
Երկրորդ կարևոր հարցը, ըստ Մանուկյանի, անվտանգությունն է։ Պետք է վերականգնել մեր բանակը, այն դարձնել ժամանակակից, բարձրացնել մարտունակությունը։
Վերջինս անդրադարձավ նաև Ռուսաստան հետ հարաբերություններին։
«Եթե դու Ռուսաստանի հետ կապված չես, մնում է Թուրքիան։ Ռուսաստանի հետ ունենք բազմաթիվ ընդհանուր շահեր, Թուրքիայի հետ չունենք ընդհանուր շահ։ Աշխարհը չի ներելու Թուրքիային իր լկտիությունները։ Եթե ստեղծվի դաշինք Թուրքիայի դեմ, մենք այդ դաշինքի մեջ ենք»,- հայտնեց Մանուկյանը։
Վարչապետի թեկնածուի խոսքով՝ երրորդ հարցն անհետ կորածների, գերիների, վիրավորների, զոհված զինծառայողների ընտանիքներին և փախստականներին աջակցության ցուցաբերումն է։ Անհրաժեշտ է ստեղծել պայմաններ Արցախում, որպեսզի բնակիչները կարողանան վերադառնալ։
«Հաջորդ հարցը Հայաստանի մթնոլորտի առողջացումն է։ Հայաստանում աշխատում են արտաքին ազդեցություն ունեցող ուժեր, որոնք դիտավորյալ պառակտում են մեր ժողովրդին։ Իրենք մեր ժողովրդի միջոցով 2,5 տարի լուծում էին իրենց գեոպոլիտիկ հարցերը՝ մեզ օգտագործելով որպես խաղալիք։ Պետք է մաքրել այդ դաշտը»,- ասաց նա։
«Նիկոլ դավաճան» վանկարկումներով հանրահավաքի մասնակիցները այժմ երթով շարժվում են Բաղրամյան պողոտա-Պռոշյան փողոց-կառավարական առանձնատուն, որտեղ Նիկոլ Փաշինյանի հեռացման համար ներկայացվելու են հստակ պայմաններ և վերջնաժամկետ։

Yerevan Rally: Vazgen Manukyan Says the “Enraged People Will Win”
At today’s Yerevan rally calling for the resignation of Prime Minister Nikol Pashinyan, Vazgen Manukyan, the opposition’s choice to head a proposed transition government, addressed the crowd saying that the recent war in Artsakh could have been prevented and won if waged correctly.
Manukyan said Pashinyan’s foreign policy cost Armenia all its allies and that the country now faces a host of security risks.
Here are excerpts of Manukyan’s speech.
"It is noteworthy that today we are gathered in the square where our people gathered in 1988 with unity and enthusiasm, swore to build an independent, free and just state, to reach out to the brothers and sisters of Artsakh, promising their security and reunification with Armenia. Most of these tasks were accomplished. We built an independent state with all its shortcomings, but we built that state.
"Even the existence of Armenia is endangered now when the Azerbaijanis determine the border of Armenia. They enter Armenia without any resistance from state bodies. There is a saying. If you try to solve a problem and fail, do not change the problem, but change your methods. The problem is before us and must be solved.
"We could have prevented the war. We could have won the war. We could have ended it sooner with less losses. All that did not happen. Nikol Pashinyan must understand that the sooner he resigns, the better. The movement did not win, the enraged people will win. This movement is the way that gives an opportunity to change the situation in Armenia in a civilized way.
"We will never reconcile ourselves with the trilateral agreement, but we cannot change it. To refuse it would mean a war with Azerbaijan and Turkey, a revolt against the Russian peacekeeping troops. The new government must be able to turn the uncertainties of that agreement in favor of Armenia.
"If you are not connected with Russia, Turkey remains. We have many common interests with Russia, we do not have common interests with Turkey. The world will not forgive Turkey for its impudence. If an alliance is formed against Turkey, we are in that alliance.
"The next issue is the improvement of Armenia's domestic situation. There are forces with external influence working in Armenia, which are deliberately dividing our people. Through our people, they solved their geopolitical issues for 2.5 years, using us as a toy. That field must be cleansed.”
Chanting "Nikol the traitor" rallygoers are now marching towards the Government House, where specific conditions are to be presented for Nikol Pashinyan's departure and a deadline.