Աշոտ Մինասյան. «Սա պայմանավորված պարտության տանելու իրավիճակ էր»
«Սիսական» ջոկատի հրամանատար Աշոտ Մինասյանն այսօր՝ դեկտեմբերի 4-ին տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ ներկայացրեց իր տեսակետը, թե ինչու սկսվեց պատերազմը, և ինչու հայկական կողմը պարտվեց պատերազմում:
Ըստ հրամանատարի՝ սա թշնամու համար պատերազմ սկսելու պատեհ առիթ էր, և այն սկսվեց 2 պատճառով:
«Երբ թշնամին տեսնում է, որ մեր երկրի ղեկավարը մեծամիտ է, ունակ չէ որևէ բան ղեկավարելու, պատեհ առիթ է փնտրում, որ կարողանա կատարել այն, ինչ 25-30 տարի իր ճակատին կրել է պարտության խարանը և այսօր պետք է իրագործեր իր ծրագիրը: Չկայացած գերագույն գլխավոր հրամանատարը պաշտոնների նշանակեց մարդկանց, որոնք ունակ չէին ղեկավարելու համապատասխան ոլորտները, սկսած՝ ռազմական, տնտեսական և քաղաքական ոլորտներից»,- ասաց Աշոտ Մինասյանը:
Պարտության մասին խոսելիս վերջինս հայտնեց, որ ամբողջ հանրապետությունում հնչում էին «հաթելու ենք», «հաղթում ենք» կոչեր, և այդ պոռոտախոսությունը սկսեց մեզ ուտել:
«Մեր գերագույն գլխավոր հրամանատար կոչեցյալը, ոչ ադեկվատ վիճակում լինելով, գուցե և հարբած, ինչպես լինում է հաճախ, հրաման է արձակում, որ եթե կարողանաք գրավել Լելե Թեփեն, կպարգևատրեմ ձեզ հերոսի կոչումներով: Անցնում են հարձակման, գնում, հասնում են մինչև Հորադիզ գյուղ-Հորադիզ կայարան արանքի խաչմերուկ: Երբ իրեն զեկուցում են, որ հասել են այնտեղ, մեկին գեներալի կոչում է շնորհում, երկուսին՝ հերոսի: Իր նպատակն այն էր, որ մեր ժողովրդին ներկայացնի, որ «դուք տվել եք Լելե Թեփեն, ես ազատագրել եմ»,- հայտնեց հրամանատարը:
Ըստ Աշոտ Մինասյանի՝ այդ մեծամտությունը, ինչպիսին կար գերագույն գլխավոր հրամանատարի մոտ, ձևավորվում է նաև գեներալիտետի մոտ.
«Ոգևորվելով այդ ամեն ինչից՝ նրանք սկսում են առաջանալ մինչև համապատասխան խաչմերուկ: Այդ ժամանակ իրավիճակը քննարկում եմ գեներալ Մանվել Գրիգորյանի հետ: Նա հարցնում է իրավիճակի մասին, արդյո՞ք մեր զորքերը հասել են տանկերի հետևից: Ես չներկայացնեմ, թե քանի տանկ ենք թողել թշնամուն, ինչքան զոհ ենք տվել այդտեղ, որովհետև արդեն բոլորիս է պարզ, թե ինչքան կորուստ կարող էինք ունենալ: Եթե զինվորը տանկերի հետ նույն տեղում չի գտնվում, ուստի տանկերը թիրախ են լինում թշնամու համար և այդպես էլ եղավ, և զորքը սկսեց ահավոր թափով նահանջել»:
Վերջինս նաև մտահոգված էր, որ փախչող զորքի հրամանատարին շնորհում են հերոսի կոչում, և ոչ ոք չի ասում՝ ինչպես է ստացվում:
«Նույն փախչող զորքի հրամանատարին հանում է Սիսիանի գնդի հրամանատարի պաշտոնից և նշանակում Սովետաշենի գնդի հրամանատար: Սա պայմանավորված պարտություն տանելու իրավիճակ էր: Ամբողջ խուճապը սարքող մարդկանց սկսեցին տեղավորել կամ տարբեր պաշտոնների, կամ հանելով աշխատանքից՝ փորձեցին մաքրել տվյալ անձանց: Սա պետության ներսում կոչվում է դավաճանություն: Եվ այդ ամբողջ դավաճանության հիմնական մեղավորը երկրի համար մեկ պատասխանատուն է, որի անունն է Նիկոլ Փաշինյան»,- ասաց նա:
Ինչպես հայտնեց Աշոտ Մինասյանը՝ իրեն տարբեր հանցանքների մեջ մեղադրելու պատճառն այն է, որ ինքն այս ամենին տիրապետում է:
«Հունվարին Փաշինյանը ասուլիս է տվել, և հայտնել, որ կառուցում են Տաթև-Աղվանի ճանապարհը, և ոչ ոք չի մտածել՝ ինչու է կառուցում այս ճանապարհը: 12 կմ ճանապարհից արդեն 10 կմ կառուցված է: Մնացածը կառուցվելու է 2021 թվականին: Նիկոլ Փաշինյանն արդեն գիտեր, որ Գորիս-Կապան սահմանամերձ ճանապարհը հանձնելու է»,- եզրափակեց Մինասյանը:

Ашот Минасян: “Это была ситуация, которая вела к согласованному поражению”
Командир отряда “Сисакан” Ашот Минасян на созванной 4 декабря пресс-конференции высказал свою точку зрения о причинах начала войны и поражения армянской стороны.
По словам Минасяна, враг начал войну по двум причинам: “Если он видит, что руководитель нашей страны высокомерен и не способен руководить, то он ищет удобный повод осуществить то, чего ждал на протяжении 25-30 лет после своего поражения, реализовать свой план. Не состоявшийся главнокомандующий назначил на должности людей, которые не были способны руководить соответствующими сферами – военной, экономической, политической”,- отметил командир отряда.
Говоря о поражении, А.Минасян отметил: “По всей стране звучали лозунги “мы победим!”, “побеждаем!”, “и это самомнение начало нас пожирать”.
“Так называемый верховный главнокомандующий, будучи в неадекватном состоянии, возможно даже пьяный, как это часто бывает, заявил, что в случае захвата Леле Тепе присвоит нам звание Героя. Когда ему доложили, что дошли до нужного места, он одному присвоил звание генерала, другому – звание Героя. Его цель состояла в том, чтобы показать народу: вот вы отдали Леле Тепе, а я освободил”,- рассказал Ашот Минасян.
По его словам, гордыня, которая есть у верховного главнокомандующего, начала проявляться и у генералитета.
“Воодушевившись этим, они начали двигаться к нужному перекрестку. Тогда я решил обсудить ситуацию с генералом Манвелом Григоряном. Он поинтересовался ситуацией, спросил, догнали ли наши войска танки. Не хочу говорить о том, сколько танков мы оставили врагу, сколько человек там погибло, потому что всем уже было ясно, сколько жертв может быть с нашей стороны. Если солдаты и танки не находятся в одном месте, то танки становятся мишенью для врага. Так и случилось. И войско стало быстро отступать”.
Командир отряда выразил обеспокоенность тем, что командующему отступающего войска присвоили звание героя, и никто не спросил, как так получилось.
“Командующего убегающим войском сняли с должности командира Сисианского полка и назначили командиром Советашенского полка. Эта ситуация вела к согласованному поражению. Все, кто сеял панику, были назначены на различные должности, кого-то отстранили, чтобы снять с них вину. В государстве это называется предательством. И главным виновником этого предательства является руководитель страны Никол Пашинян”,- сказал Ашот Минасян.
Касаясь предъявленных ему обвинений в различных преступлениях, Минасян отметил: причина в том, что он владеет всей информацией.
“В январе Пашинян провел пресс-конференцию, на которой сообщил о строительстве дороги Татев-Агван. Тогда никто не задумался о том, для чего строится эта дорога. Из 12 километров 10 уже построено. Остальная часть будет построена в 2021 году. Никол Пашинян уже тогда знал, что должен сдать приграничную дорогу Горис-Капан”,- сказал в заключение А.Минасян.