Անհետ կորած զինծառայողների ծնողները ակցիա են իրականացնում Կառավարության դիմաց
Մի քանի օր շարունակ անհետ կորած և գերեվարված զինառայողների ծնողները բողոքի ակցիաներ են իրականացնում: Այսօր՝ նոյեմբերի 24-ին, նրանք հավաքվել էին Կառավարության առջև: Ծնողները ցանկանում էին հանդիպել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
Նախօրոք ցուցակագրվածները կարողացան մուտք գործել Կառավարություն: Անհետ կորածների հարազատներն արդեն 2 ժամ է՝Կառավարության ներսում են:
Սակայն դեռևս հայտնի չէ՝ նրանք հանդիպել են վարչապետի, թե Կառավարության մեկ այլ ներկայացուցչի հետ:
Հիշեցնենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ հանդիպում էր ունեցել զինծառայողների ծնողների հետ: Այսօրվա ակցիայի մասնակիցներից ոմանք երեկ մասնակցել էին վարչապետի հետ հանդիպմանը, սակայն ծնողների ցանկությունն է, որպեսզի Կառավարությունը ժամկետներ նշի և հայտնի արդյունքների մասին:
«Երեկ հարցեր էինք բարձրացրել, որ էսօր պատասխանները ստանանք... Կարելի ա մեկ արդյունավետ հանդիպում կազմակերպել, ոչ թե ամեն օր կազմակերպել, ուղղակի խոստումներ տալ»- հայտնեց ծնողներից մեկը:
«Պատասխան պիտի տան՝ մեր էրեխեքն ուր են»,-ասաց մեկ այլ ծնող:
Հիշեցնենք, որ ստեղծվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով, որը զբաղվելու է անհետ կորած և գերավարված զինծառայողների, ինչպես նաև քաղաքացիական անձանց հարցերով:
Ավելի վաղ Հայկական միասնական տեղեկատվական հարթակը հայտնել էր, որ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի և «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների միջնորդությամբ ընթանում են անհետ կորածների որոնման և զոհվածների մարմինների դուրսբերման աշխատանքներ:
«Կողմերի հետ համաձայնեցված որոնողական աշխատանքները տեղի են ունենում ամենօրյա ռեժիմով՝ ընդգրկելով Արցախի սահմանային բոլոր ուղղությունները»,- նշված էր հայտարարության մեջ:

Relatives of Armenian POW/MIA Servicemen Protest In Yerevan
Relatives of Armenian servicemen still unaccounted for in the recent Artsakh war rallied in front of the Government Building in Yerevan today demanding a face to face meeting with Prime Minister Nikol Pashinyan.
They want specific information as to the whereabouts of the servicemen and say their patience is running thin.
A small group were permitted inside the building, but it is not known whether they meet with Pashinyan or another government official.
Yesterday, Pashinyan met with members of families of Armenian servicemen and civilians missing or captured in the Artsakh war, confessing that information on POWs and MIAs is still being processed.
An interdepartmental commission has been set up to deal with these and related issues, including locating civilians who’ve gone missing.
The Armenian government’s Unified Information Center earlier reported that the search for the missing and the exhumation of the bodies of the victims is underway through the mediation of the representatives of the Russian Federation Peacekeeping Group and the International Committee of the Red Cross.