Ֆրանսիացի խորհրդարանականները նախագահ Մակրոնին կոչ են անում ճանաչել Արցախի ինքնորոշման իրավունքը եւ կանխել հայերի էթնիկ զտումը
Ֆրանսիայի խորհրդարանի 40 պատգամավոր նոյեմբերի 4-ին նամակով դիմել է երկրի նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ կոչ անելով ղարաբաղյան հակամարտությունում հրաժարվել չեզոքության դիրքորոշումից։
Այս մասին թվիթերյան իր հաշվում գրառում է արել Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր, «Ֆրանսիա-Արցախ» բարեկամական խմբի նախագահ Գի Տեսիեն՝ հրապարակելով նախագահ Մակրոնին ուղղված իր նամակի տեքստը, որը ստորագրել է եւս 39 խորհրդարանական։
?J'ai adressé aujourd'hui un courrier, cosigné par 39 de mes collègues, à @EmmanuelMacron pour l'interpeller au sujet de la situation au #HautKarabagh
— Guy Teissier (@guyteissier) November 6, 2020
La France se doit aujourd'hui de sortir de sa position de neutralité dans ce conflit !#RecognizeArtsakh #HautKarabagh ???? pic.twitter.com/oHNPiAupo7
Նամակի նախաբանում ներկայացնելով սեպտեմբերի 27-ից սկսված ռազմական գործողությունները՝ ֆրանսիացի պատգամավորը գրել է, որ Ֆրանսիան, ինչպես ամբողջ Եվրոպան, որի դարպասի մոտ կոնֆլիկտ է ընթանում, ներկա պայաններում չպետք է բավարարվի սառը երկչոտությամբ, որպիսին բնութագրվում է նրա դիրքորոշումը մինչ այժմ։ Չնայած այն հանգամանքին, որ ֆրանսիական դիվանագիտությունը չի խնայում իր ջանքերը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում։
«Ի դեպ, տարածաշրջանի այլ երկրներ նպաստել են, որպեսզի այդ չեզոքությունն անհնար դառնա»,- մատնացույց անելով Թուրքիային՝ գրել է պատգամավորը։ Նա հիշատակել է Թուրքիայի անվերապահ ռազմական եւ քաղաքական աջակցությունն Ադրբեջանին, այդ թվում՝ ջիհադիստ, իսլամիստ ահաբեկիչների մատակարարման միջոցով՝ նշելով, որ Թուրքիան այս հակամարտության մեջ կողմ է դարձել։
«Առաջին հայացքից տարածքային այս վեճի հետեւում ավելի մեծամասշտաբ պայքար է ընթանում, որը մենք սխալմամբ կարող ենք անտեսել։ Ցավոք, մեր չեզոքությունը կարող է արժանի պատասխան չլինել այն հարձակումներին, որոնց վերջնական նպատակն այդ տարածաշրջանում հայկական բնակչության վերացումն է։
Կովկասում տեղի ունեցող այս ողբերգությանն առերեսվելով՝ ես Ֆրանսիային կոչ եմ անում գործել իր ստանձնած միջազգային պարտավորություններին համապատասխան։ Միայն միջազգային ճանաչումը, ինչպես Կոսովոյի դեպքում, թույլ կտա Արցախի Հանրապետությանը դուրս գալ այս անօրեն վիճակից, որը զրկում է նրան միջազգային ցանկացած աջակցությունից, անգամ մարդասիրական, եւ դա քաջալերում է Ադրբեջանին եւ Թուրքիային էթնիկ զտում իրականացնել՝ իբրեւ համառ քաղաքական լուծում։
Ֆրանսիան, ինչպես եւ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի մյուս անդամ պետությունները հրատապ կարգով պետք է իրենց ողջ քաղաքական կշիռը գործադրեն՝ դադարեցնելու ռազմական գործողությունները եւ հրադադար պարտադրելու, որը երեք անգամ արդեն խախտել է Ադրբեջանը։ Ինչպես նաեւ նպաստել Արցախի Հանրապետության ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչմանը։ Ձեր պատասխանատվության ներքո է, պրն նախագահ, անցյալի հանցագործությունների կրկնությունը կանխելը։
Ես ինձ թույլ եմ տալիս հավելել Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանի այս նախադասությունը. «Ես կույր եմ, բայց գործում եմ, մինչդեռ միջազգային հանրությունը տեսնում է, բայց չի գործում»,- Էմանուել Մակրոնին ուղղված նամակը ավարտել է Գի Տեսիեն։

Французские парламентарии призвали президента Макрона признать право Арцаха на самоопределение и предотвратить этнические чистки армян
4 ноября 40 депутатов парламента Франции обратились с письмом к президенту страны Эммануэлю Макрону, призвав его отказаться от нейтральной позиции в вопросе карабахского конфликта.
Об этом написал в Твиттере депутат Национального Собрания Франции, председатель Группы дружбы Франция-Арцах Ги Тесье, опубликовав текст своего письма президенту Макрону, подписанного 39 другими парламентариями.
Представив в предисловии к письму начавшиеся 27 сентября военные действия, Тесье отметил, что в нынешних условиях Франция, как и вся Европа, у ворот которой происходит конфликт, не должна ограничиваться робкой холодностью, каковой характеризуется ее позиция, несмотря на все прилагаемые французской дипломатией усилия в рамках Минской группы ОБСЕ.
“Кстати, другие страны региона способствовали тому, чтобы эта нейтральность стала невозможной”,- написал депутат, имея в виду Турцию. Тесье упомянул о безоговорочной военной и политической поддержке Азербайджана Турцией, в том числе посредством переброски в Арцах джихадистов и террористов-исламистов, отметив, что Турция стала стороной конфликта.
“За этим на первый взгляд территориальным спором кроется широкомасштабная борьба, которую мы можем по ошибке не заметить. К сожалению, наша нейтральность может не стать достойным ответом на нападение, окончательной целью которого является уничтожение армянского населения в этом регионе.
Видя, какая трагедия происходит на Кавказе, я призываю Францию действовать в соответствии со взятыми ею обязательствами. Только международное признание, как в случае с Косово, позволит Республике Арцах выйти из этого бесправного положения, которое лишает ее любой международной поддержки, даже гуманитарной помощи, что поощряет Азербайджан и Турцию к осуществлению этнической чистки в качестве политического решения.
Франция, как и другие государства-члены Совета безопасности ООН, должна использовать свой политический вес для прекращения военных действий и принуждения к соблюдению перемирия, которое Азербайджан уже трижды нарушил, а также содействовать международному признанию права Республики Арцах на самоопределение. На Вас, господин Президент, лежит ответственность за предотвращение повторения преступлений прошлого.
Позволю себе привести фразу, сказанную Защитником прав человека Арцаха Артаком Бегларяном: “Я слепой, но я действую, тогда как международная общественность видит, но не действует”,- закончил свое письмо Эммануэлю Макрону Ги Тесье.